Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Chobotnice z Vltavy‘ se vysmekla: návladní zrušil obvinění, kauzu vrátil policii

Česko

  7:30
PRAHA - Případ údajně zmanipulovaných zakázek na jihu Čech smetl státní zástupce ze stolu: obvinění všech osmnácti aktérů kauzy známé jako ‚chobotnice z Vltavy’ zastavil a celý případ vrátil policii k došetření, zjistil server Lidovky.cz.

Koláž Lidovky.cz foto:  Šimon, Lidové noviny

Administrátoři tendrů, úředníci a vysoce postavení manažeři stavební firem - celkem jich bylo 18 - si obvinění vyslechli na konci loňského léta. Ačkoli jim vyšetřovatelé z protikorupční policie v rozsáhlém a velmi detailním osmdesátistránkovém usnesení z loňského roku vytýkali, že chtěli ovlivnit sedm veřejných zakázek za celkem 666 milionů korun, před pár dny bylo jejich trestní stíhání zrušeno.

„Státní zástupce v lednu zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání u všech obviněných na základě stížností a případ vrátil policejnímu orgánu, aby ve věci dále jednal a rozhodoval,“ potvrdila informace serveru Lidovky.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. „Další podrobnosti v této fázi řízení nebudeme sdělovat,“ dodala. Ačkoli důvody státní zastupitelství neuvedlo, podle informací serveru Lidovky.cz se měli policisté dopustit zejména procesních chyb.

Prvotní policejní obvinění přitom vypadalo neprůstřelně. O tom, jaké fígly členové skupiny zacílené na tendry v jižních Čechách údajně používali, se vyšetřovatelé dozvěděli díky dlouhodobému odposlouchávání. Jejich strategii popsali velmi zevrubně v dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. 

Hlavní postavou spletitého příběhu jihočeských „cinklých“ tendrů měl být Ondřej Vitha, šéf stavební firmy Betvar, který mimo jiné proslul svými vazbami na vrcholné jihočeské politiky. Coby vedoucí firmy se měl podle původního obvinění dostat k zákulisním informacím o připravovaných veřejných zakázkách státního podniku Povodí Vltavy. Podle vyšetřovatelů ho o detailech měl informovat „jeho člověk“, technický ředitel povodí Karel Mach, který prý předával neveřejné materiály a zasahoval přímo i do jednotlivých zakázek. 

Konkurence bez šance

Díky informacím přímo z povodí, tak mohla Vithova společnost de facto podle policie určovat pravidla hry - skupina například ovlivňovala nabídky „konkurenčních“ firem, které ale v podstatě neměly šanci zakázku vyhrát, třeba i tím, že rozlepovala obálky. „Podle znalce došlo k poslednímu uložení některých souborů a k následnému vypálení na CD-R kompletní elektronické nabídky až po datu otevírání obálek,“ uvedli vyšetřovatelé v původním obvinění. 

ČTĚTE TAKÉ:

Vithovo jméno se objevilo i v další větvi složité kauzy, konkrétně u zakázky za 40 milionů na zabezpečení vodního díla Suchomasty „před účinky velkých vod“. Tam vystupoval za firmu Geosan Group, které chtěl zakázku za pomoci zaměstnance Martina Fischera údajně přihrát.

Ve výčtu obviněných vystupoval taktéž bývalý ředitel jihočeské pobočky obří stavební společnosti Metrostav Miroslav Führer, jehož policie obvinila ze zmanipulování zakázky za téměř půl miliardy korun na dokončení vltavské vodní cesty v úseku vodní dílo Hněvkovice - Týn nad Vltavou. Obvinění vrhalo špatné světlo i na další známou stavební společnost - policie měla za to, že se i bývalý ředitel Závodu České Budějovice firmy Eurovia Pavel Vrba dopouštěl podvodného jednání. 

Policie všechny aktéry obvinila, kvůli podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a pletichaření. Všechna tato obvinění ale padla. Je tak nyní otázka, zda policisté dokáží chyby, které jim vyčetl státní zástupce, zahladit.

Sedm údajně zmanipulovaných zakázek

  • České Budějovice, stavba protipovodňové ochrany Jiráskova nábřeží v úseku ulice Budivojova - Nový most
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 53,5 milionu Kč
  • Dokončení vltavské vodní cesty v úseku vodní dílo Hněvkovice - Týn nad Vltavou
    VYPSALO: Ředitelství vodních cest ČR
    ODHADOVANÁ CENA: 445 milionů Kč
  • Stavba Mostu v Dráchově
    VYPSAL: Jihočeský kraj
    ODHADOVANÁ CENA: 78 milionů Kč
  • Revitalizace Tachlovice
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 23,5 milionu Kč
  • Zákolanský potok, Číčovice - odstranění sedimentů, údržba břehových porostů
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 0,8 milionu Kč
  • Vodní dílo Suchomasty - zabezpečení vodního díla před účinky velkých vod
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 40 milionů Kč
  • Vodní dílo Pilská - zvýšení bezpečnosti vodního díla
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 25 milionů Kč

CELKEM: zakázky v odhadované ceně 665,8 milionů Kč

Autor: