Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

VV a ČSSD jednaly o přímé volbě prezidenta. Panovala shoda

Česko

  13:36aktualizováno  15:59
PRAHA - Zástupkyně vládních Věcí veřejných ve sněmovně jednaly s opoziční ČSSD o přímé volbě prezidenta a omezení imunity zákonodárců. Návrh na přímou volbu prezidenta má dnes na pořadu jednání vláda. VV a ČSSD se shodují na dvoukolové variantě přímé volby prezidenta, podobné systému voleb do Senátu. VV chtějí způsob úpravy přímé volby prezidenta řešit u kulatého stolu, kterého by se kromě koaličních stran účastnila i ČSSD.

Sněmovna - Ilustrační foto foto: ČTK

Sociální demokraté ve středu na tiskové konferenci prohlásili, že vláda by měla rozhodování o přímé volbě prezidenta přerušit a o věci jednat i s ČSSD.

"VV zastávají spíše variantu senátního modelu, stejně tak i ČSSD volí spíše tuto variantu. ODS je spíše pro tu jednokolovou verzi. I to může být stále tématem kulatého stolu," řekla předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Karolína Peake (VV). VV podle ní požádaly o účast na diskusích o prezidentské volbě všechny parlamentní strany kromě KSČM.

ČTĚTE DÁLE:

Přímá volba prezidenta podle ČSSD neprošla, koalice chystá svoji verzi

"Panovala shoda například v přístupu k dvoukolové standardní volbě, tak jak ji známe z voleb do Senátu," řekl po schůzce stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. ČSSD a VV podle něj mají podobný názor také na to, že by měla být v ústavě pojistka, která umožní přímo voleného prezidenta za určitých okolností odvolat.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř schůzku pokládá za předčasnou. "Především musí být nejdříve dohoda v koalici, dnes je ten bod předmětem jednání vlády," řekl. Až po vládní dohodě by podle něj měla celá koalice jednat s opozicí.

Ministr vnitra a předseda VV Radek John naopak zastává názor, že s opoziční ČSSD bylo potřeba diskutovat už před jednáním vlády. "Potřebujeme 120 hlasů," připomněl ministr. Ministři podle něj už před dnešním jednáním mají mít informaci, kterou ze zvažovaných možností je opozice ochotná podpořit.

"Je potřeba vědět, jestli má varianta, pro kterou se rozhodneme, šanci projít," uzavřel.

S tím ale nesouhlasí ani šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Podle něj bylo při jednáních o vzniku koalice domluveno, že za vládní strany s opozicí vyjednává premiér Petr Nečas. Gazdík ale zároveň připustil, že i TOP 09 se dlouhodobě kloní ke stejné variantě prezidentské volby jako VV i ČSSD.

Peake uvedla, že pojistku týkající se odvolatelnosti prezidenta požaduje ČSSD. Poslankyně se přiklání k tomu, aby se nejdříve rozhodlo o nynějším vládním návrhu, který se týká přímé volby. Úpravy ústavy týkající se pravomocí prezidenta by se podle ní měly řešit zvlášť. "Pokud sáhneme do práv prezidenta, tak to bude využito k tomu, abychom se nikdy nedomluvili," řekla.

"Přímá volba prezidenta už je domluvena v koaliční smlouvě, takže u toho kulatého stolu bychom se neměli bavit o tom, zda přímá volba ano, ne, ale pouze o tom, jakým způsobem," zdůraznila poslankyně. Se zástupci ČSSD dnes mluvili o představách obou stran, jak zajistit omezení imunity zákonodárců.

Vláda dnes dostane na stůl návrh na přímou volbu prezidenta od ministerstva spravedlnosti ve třech variantách - jedné jednokolové a dvou dvoukolových.

Legislativní rada vlády doporučila přijmout volbu ve dvou kolech srovnatelnou s principem výběru senátorů. Návrh by měl být přijat do konce roku 2012, v dalším roce totiž bude třeba zvolit budoucího prezidenta. Se změnou jeho pravomocí navrhovaná novela ústavního zákona nepočítá. S tím ale nesouhlasí opoziční ČSSD, jejíž hlasy bude vláda při hlasování o ústavním zákonu potřebovat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!