Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Výbor žádá kvůli korupci hlavu Parkanové, ta rezignovat nehodlá

Česko

  17:26aktualizováno  18:34
PRAHA - Sněmovní branný a bezpečnostní výbor vyzval místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL), aby v souvislosti s odchodem Miroslava Krejčíka z čela Vojenského zpravodajství odstoupila z veřejných funkcí. Novinářům to řekl po Krejčíkově slyšení na uzavřeném zasedání výboru jeho předseda František Bublan (ČSSD).

Vlasta Parkanová foto: Lidové noviny

Parkanová podle něho jako ministryně nezvládla v souvislosti s Krejčíkovým odstoupením svou funkci. Také podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) byly okolnosti nestandardní.  "Ten odchod byl skutečně podivný," podotkl po jednání Vondra. O zakázkách se prý nic nového nedozvěděl.

Parkanová však bere výzvy poslanců rezervovaně. Podle ní Krejčík využil slyšení jen k vlastní obhajobě. "V této souvislosti nerozumím tomu, proč mě výbor hlasy opozičních poslanců vyzval k odstoupení, a samozřejmě, že o této možnosti vůbec neuvažuji," říká místopředsedkyně sněmovny.

Bývalého šéfa vojenské rozvědky Miroslava Krejčíka si poslanci pozvali, aby vysvětlil, jak je to s pochybnými armádními zakázkami, které nesou známku korupčního jednání.

Krejčík vs. Parkanová
Ke Krejčíkově odchodu z čela zpravodajství před čtyřmi lety údajně vedl diskreditační materiál na náměstky Parkanové, která v té době obranu vedla. Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík, který to ale popírá a podal kvůli dokumentu v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele.

Krejčík měl na výboru vypovídat hlavně o armádních zakázkách. Vondra uvedl, že ale mluvil především o okolnostech svého odchodu. K zakázkám se současný ministr obrany prý nic zásadního nového nedozvěděl. Také podle místopředsedy výboru Jana Vidíma (ODS) nové informace v tomto směru nezazněly.

Korupční skandály na ministerstvu obrany

  • Pronájem stíhaček Gripen
    První verzi smlouvy, kterou v roce 2002 schválil kabinet Miloše Zemana obklopilo po reportáži švédské televize podezření z uplácení politiků.
  • Nákup obrněnců Pandur
    Za 14,4 miliardy nakoupila armáda 107 transportérů. Ve srovnání s pořizovací cenou pro jiné země byla hodnota neúměrně vysoká.
  • Nákup nákladních vozů Tatra
    Armáda si v roce 2006 objednala bez soutěže 556 vozů za 2,6 miliardy. Později zakázku navýšila. Nyní se řeší několik podezření z uplácení.
  • Zakázky vojenských ubytovacích a stavebních správ
    Protikorupční policie navrhla obžalovat 42 podnikatelů a dvanáct zaměstnanců ministerstva obrany za pletichaření s tendry.
  • Deblokace sovětského dluhu
    V roce 2003 česká armáda získala od ruské strany 24 vrtulníků Mi-24/35. Na vymáhání zbylých peněz se podílelo několik soukromých firem, které však dosud nesplnily své závazky vůči české vládě.
  • Likvidace nepotřebné munice
    Policie dlouhodobě kritizuje, že často nedochází kvůli nízké kontrole k úplné likvidaci techniky.

Zástupci armády a ministerstva obrany jsou poslední dobou ve sněmovně častými hosty. Minulý týden hájili před kontrolním výborem rychlý stomilionový nákup sanitek.

Pochybné tatrovky
Krejčík zatím konkrétněji naznačil obrysy jen jedné kapitoly - nákupu nákladních tatrovek. Podle něj měli agenti pochybnosti o tom, že všechny peníze vyčleněné na zakázku za více než 2,7 miliardy směřují skutečně jen do nákupu.

Autoři: , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...