Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vyčerpaní jsou hlavně starostové, říká po druhém výbuchu psycholog

Česko

  7:00
VRBĚTICE - Spíše než s psychologickými problémy potřebují lidé evakuovaní kvůli explozím muničních skladů ve Vrběticích pomoct s úplně běžnými věcmi. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz to uvedl vedoucí psycholog Policie České republiky Vladimír Voska. Zásadní je podle něj poskytnout evakuovaným dostatek informací.

Policie zahájila 6. prosince evakuaci 1400 lidí z dalších obcí v okolí muničního skladu na Zlínsku. foto: ČTK

Lidovky.cz: Jak lidem na místě pomáhají psychologové?
Pomáhali jak policejní psychologové, tak psycholožka hasičů. Jsou tam i týmy vyškolených policistů a hasičů. Jde především o komunikaci s evakuovanými, ať s komunikačně náročnými situacemi při evakuaci, tak především o pomoc v místech evakuace.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz:  Zvládají lidé dočasnou ztrátu domovů?
Žádné větší psychické problémy se neobjevily. Psychicky vyčerpaní byli kvůli nasazení především starostové. Ostatní lidé to snášeli poměrně dobře, byli disciplinovaní a trpěliví. Převažovaly hlavně starosti o domácí zvířata a majetek. K žádným vyhroceným situacím nedocházelo.

Lidovky.cz:  Zhoršil se jejich stav, když museli obydlí opustit opakovaně po nových výbuších?
To je frustrující situace. Jde o dvě roviny stresu. Jednak se může projevit strach z fyzického ohrožení, což se přímo neukázalo, jednak se může projevit strach ze ztráty soukromí, pocit nejistoty, že člověk opouští svůj známý, bezpečný prostor a musí nedobrovolně strávit čas mimo své soukromí. Je to velmi individuální, nejhůře to snášejí staří lidé nebo rodiny s malými dětmi.

Lidovky.cz:  Zhoršuje situaci pocit, že doma není bezpečno?
Roli to může sehrát určitě. Pokud tam někdo žije 50 let a nikdy se skladem neměl špatnou zkušenost, může to být pro něj šok. Je to jako když celý život řídíte auto bez nehody, a pak nabouráte a uvědomíte si, co všechno vás mohlo potkat. Co se zdá známé, bezpečné, se změní na ohrožující. Pocit ale odeznívá s tím, jak se situace zlepšuje. Nemusí to tedy být nic trvalého.

Lidovky.cz: Jak lze v takové situaci evakuovaným situaci ulehčit?
Podobně jako při povodních, i když tato situace je ve srovnání s nimi krátkodobá. Řeší se hlavně praktické věci, potřebují třeba něco sehnat, zavolat, získat informace. Ty jsou poměrně důležité. Psychologové si všímají lidí, které by situace mohla zasáhnout, ale u většiny jde opravdu o zařizování jednoduchých, praktických věcí, u nichž si při odchodu neuvědomí, že je budou potřebovat.

Vladimír Voska

Lidovky.cz:  Lidé si stěžovali, že jim informace chybí. Zhoršuje to zásadně jejich psychický stav?

Ano, informace obecně v takových situacích jsou velmi potřebné. Lidé jsou nejistí, informace jsou pro ně nad zlato. Jak dlouho bude situace trvat? Co se bude dít s jejich domy? Jsou zabezpečeny? Co se může stát? Kam se mohou obrátit? Usnadnit tok informací k postiženým je důležité.

Lidovky.cz:  Hrozí lidem závažnější psychologické poruchy, kdyby se situace opakovala?
Teoreticky ano. Ovšem jen u velmi specifických jedinců. Většina lidí se s takovými situacemi vyrovná. Je o ně postaráno, mají co jíst, mají příbuzné.

Lidovky.cz:  Existuje paralela mezi touto situací a povodněmi?
Například v tom, jak lidé snášejí evakuaci. Zprávu, že musí s nezbytnými věcmi opustit domovy a nechat je „napospas“. Čili pocit nejistoty. V tomto případě zřejmě nedošlo ke škodám na majetku, psychické důsledky nemusí být tak závažné. Povodně mohou být devastující existenční ztrátou. 

Autor: