Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vycházím z Klause i historiků, hájí popření koncentračního tábora pro Romy Okamura

Česko

  18:00
PRAHA - Poslanec a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura je překvapen reakcemi politiků na jeho slova o romském táboře v Letech. „Hned ve své první odpovědi jsem odmítl jakékoliv násilí a už vůbec se moje vyjádření netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů,“ napsal v oficiálním stanovisku. Tvrzení, že nešlo o koncentrační tábor, ale pracovní, má prý podložené několika zdroji, mimo jiné i výroky exprezidenta Václava Klause.

Tomio Okamura foto: ČTK

„Nikdy ani na vteřinu jsem nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo,“ uvedl v tiskové zprávě šéf Úsvitu Okamura. „Romové, kteří tu byli shromáždění, byli následně z velké části zavražděni v koncentračních táborech. Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný,“ napsal.

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie

V rozhovoru, který poskytl Parlamentním listům, o romském koncentračním táboře přitom mluvil jako o mýtu či lži. Šlo podle něj o tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci. „V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života," uvedl v textu, který ostatní politici odsoudili. Podle něj navíc v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holocaustu. "Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holocaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech," dodal.

Měl by rezignovat, říká Dienstbier

Slova Okamury jsou ale i podle odborníků v rozporu s historickými fakty. Jenže Okamura tvrdí, že má své výroky podložené několika zdroji, a to od „historiků, vládní komise, prezidenta Václava Klause“, opírá se též o vyšetřování policie či knihu Historického ústavu Akademie věd s názvem Historici a kauza Lety.   

Na vyjádření předsedy hnutí Úsvit reagoval v pondělí i prezident Miloš Zeman. „Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi,“ uvedl skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) je přesvědčen, že by Okamura měl kvůli svým kontroverzním výrokům o táboře v Letech rezignovat na všechny své politické funkce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zas řekl, že Okamura používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945.

O táboře v Letech:

  • Cikánský tábor Lety na Písecku otevřela nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 jako kárný pracovní.
  • Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna.
  • Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

Zdroj: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!