Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vyděšený Lukašenko si hledá cestičku k Západu, míní běloruský disident

Svět

  12:00
PRAHA/MINSK - Ve vězení a ve vyhnanství strávil běloruský opoziční vůdce, disident a spisovatel Pavel Sevjaryněc asi pět let. Neodradilo ho to, je spolupředsedou opozičních křesťanských demokratů a stále doufá, že v Bělorusku přijdou demokratické změny a že země nepřijde o podporu ze strany České republiky.

Oslavy Dne revoluce v běloruském Minsku - hlavním městě poslední evropské diktatury. foto: Reuters

Situace se prý za poslední rok změnila, vliv mají události na sousední Ukrajině. „Po těch ukrajinských událostech se prezident (Alexandr) Lukašenko trochu vyděsil, že by mohl být dalším, na koho by se Rusko mohlo vrhnout. Takže začal hledat různé cestičky, jak se napojit na Západ,“ řekl Sevjaryněc v rozhovoru s ČTK.

Poslední diktatura v Evropě

„Bělorusko bylo a zůstává poslední diktaturou v Evropě,“ dodal tento sedmatřicetiletý opoziční vůdce. Za poslední čtyři roky prý do země nepřijel žádný z evropských představitelů. Tedy až donedávna. Když se Minsk stal místem pro vyjednávání o krizi na Ukrajině, Evropané do běloruské metropole jezdí každý měsíc. Běloruský prezident se podle něj na jednu stranu snaží ukázat Západu vstřícnější tvář, zároveň ale dává najevo, že v zemi nebude nic měnit.

BĚLORUSKÝ DISENT:

Události na Ukrajině mu přitom v posledních měsících významně hrály do karet. „Podle průzkumu před asi třemi lety podporovalo režim 20 až 30 procent obyvatel, zatímco 50 procent jich bylo pro nějaké změny. Když začaly události na Ukrajině, velmi výrazně se to změnilo,“ říká Sevjaryněc. „U nás lidé hodně sledují ruskou televizi a tam začali ukazovat, že i ty naše změny, to je Majdan a to je ta revoluce na Ukrajině. Takže se to změnilo a zhruba 50 procent lidí podporuje Lukašenka a asi třetina opozici,“ dodává.

Sovětská vlajka se zátiším s Leninovou sochou na Náměstí Nezávislosti v Minsku.

Již tak obtížná práce opozice se tak ještě ztížila, přiznává mladý Bělorus. „My ale Ukrajinu podporujeme. Je nám jasné, že pokud přichází nějaká agrese ze strany Kremlu, tak my můžeme být další na řadě,“ říká.

Za hlavní problém Běloruska označuje fakt, že v zemi se prakticky nekonají volby. Tedy teoreticky se konají, ale jsou podle něj totálně zfalšované. „Není to tak, že by jen někde přidali nějaké hlasy, je to úplně vymyšlené,“ popisuje Bělorus. „Proto není ani jeden opozičník v parlamentu a téměř žádný není ani v městských orgánech. Tedy až na jednoho jediného z naší strany,“ dodává.

Za těchto podmínek se jeho strana soustředí zejména na takzvané sociální kampaně, kdy sbírá podpisy například v rámci kampaně solidarity s těmi, kteří jsou drženi ve vězení. Politických vězňů je podle něj v Bělorusku již delší dobu celkem sedm. A on sám si je vědom i toho, že by tam brzy mohl opět skončit.

Za mříže bez jediného důvodu

„Mohou mě kdykoli zase zavřít bez jakéhokoli důvodu,“ říká. Na život pod neustálým tlakem si ale již zvykl. „Těžké je to pro lidi, kteří se s tím setkají poprvé. Když jsem byl ve vedení mládežnické opoziční organizace Mladá fronta, tak mě například v průběhu jednoho roku zavřeli i desetkrát a dali mi takzvané administrativní tresty do 15 dnů,“ popisuje. Velkou podporu má u své manželky, se kterou nyní čekají přírůstek do rodiny. „Mám skvělou ženu. Stále mi říká, abych se nebál, a ve všem mě podporuje,“ dodává Bělorus.

PSALI JSME:

Při posledních prezidentských volbách bylo velkým problémem opozice i to, že se nedokázala sjednotit. „Když jsem seděl ve vězení, dělal jsem si tam takovou analýzu chyb, které jsme udělali ve volbách. A jednou z největších bylo to, že každá strana postavila svého kandidáta,“ přiznává i Sevjaryněc. Prosadil proto, že do voleb v příštím roce jeho strana svého kandidáta posílat nebude a snaží se dosáhnout dohody s ostatními. „Sedm měsíců jsme s ostatními vedli rozhovory. Bylo nás sedm stran. Bohužel to ale skončilo tím, že znovu budou dva nebo tři kandidáti,“ dodal.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

I přes veškeré problémy ale zůstává běloruský disident optimistou. „Je třeba se modlit a dělat všechno, co můžeme,“ říká. Významný vliv na dění v Bělorusku mohou mít podle něj právě události na sousední Ukrajině. „Ta situace se mění a v Rusku se pod tíhou sankcí objevují velké problémy. My očekáváme, že Ukrajina bude schopna provést reformy a stane se dobrým příkladem pro Bělorusko. Pokud Evropa pomůže Ukrajině, tak to bude nejlepší podpora i pro běloruskou opozici,“ dodává.

Český morální pilíř

Podporu nadále cítí i od svých českých partnerů a celé České republiky. Neopomněl ale zmínit své obavy z možných změn ve směřování české zahraniční politiky, kdy někteří čeští politici poslední dobou dost často kladli větší důraz na ekonomické zájmy než na lidská práva.

ČTĚTE TAKÉ:

„My se díváme na Českou republiku jako na zemi, která dala Evropě základy morální politiky,“ říká Sevjaryněc. „A pokud se dnes v Česku vedou debaty o tom, že by se tato cesta morální politiky měla opustit a že je třeba se více koncentrovat například na vývoz piva, tak bych k tomu chtěl říct, že my si samozřejmě vážíme českého piva, máme ho rádi, ale jsou důležitější věci, které dala Česká republika světu,“ uzavírá s tím, že pro ně by největší podporou bylo právě pokračování morální politiky Václava Havla.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč