Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Výjimečný prolog Pražského jara patřil Gardinerovi a závěti Bacha

Kultura

  21:37
PRAHA - Světoznámý orchestr English Baroque Soloists se sborem Monteverdi Choir poprvé v Česku vystoupil pod taktovkou svého zakladatele a uměleckého šéfa Johna Eliota Gardinera. Koncert ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina předznamenal festival Pražské jaro, který začne tuto středu 12. května a potrvá do 4. června. V podání slavných interpretů staré hudby zazněla Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha.

John Eliot Gardiner foto: ČTK

Koncert je součástí většího turné, které hudebníci s Bachovou mší po Evropě podnikají. Hráli již ve Španělsku, z Prahy odletí do Velké Británie a poté do Německa.

Monteverdi Choir založil Gardiner v roce 1964 a o 14 let později zformoval instrumentální těleso English Baroque Soloists, dodnes s ním několik hudebníků stále účinkuje. Dirigent nicméně o všech tvrdí, že jsou skuteční virtuosové s opravdovým zápalem pro věc. "Je úžasné, že tu dnes vystupujeme, protože jsme tu ještě nikdy nebyli," řekl na dnešní tiskové konferenci.

Pro Mši h moll vybírá pokaždé jiné sólisty. Je mu prý blízká Bachova praxe. Používá hlasy ze sboru a hledá takové, které budou znít krásně, pružně a sladěně s nástroji. Snaží se tak o postihnutí komplexnosti díla, virtuosity a mixu jednotlivých součástí.

Bachova závěť
Mše h moll je posledním Bachovým dílem, které jako jedno z mála
skladatelových děl vzbudilo po jeho smrti tolik kontroverzí. V úplnosti
bylo poprvé provedeno a vydáno až v polovině 19. století. Lze ho chápat i jako skladatelovu "závěť", nebo souhrn jeho vokálně-instrumentální tvorby.

"Existují různé druhy interpretace a nemyslím, že je konkrétní model, jak k dílu přistupovat. Nevíme, jak to přesně Bach tenkrát myslel. První dvě věty byly například přizpůsobeny drážďanskému stylu, který byl pod vlivem italského," uvedl Gardiner. Považuje za zázrak, že Mše h moll přežila až do současnosti a dodnes je evergreenem, poslední části skladby komponoval Bach již v době své vážné nemoci.

Gardiner je považován za jednu z nejvšestrannějších osobností klasické hudby. Kromě barokních sólistů a sboru Monteverdi, s nimiž se zaměřuje na hudbu do 18. století, založil Orchestre Révolutionnaire et Romantique. Jeho dirigentský repertoár zahrnuje kromě staré hudby všechna období. Je častým hostem předních operních scén a mnoha symfonických orchestrů, "moderních"
nevyjímaje. Velký záběr jeho repertoáru ilustruje přes 250 nahrávek.
Českému publiku je Gardiner známý jako častý host České filharmonie. Jeho přízeň přednímu českému orchestru dokládá i fakt, že s ním bude letos v srpnu hostovat na festivalu Dvořákova Praha a na prestižním londýnském festivalu BBC Proms.

Autor: