Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vypráví strašlivý příběh ruských vězení. Objevila v nich ty, o nichž nevěděl ani Kyjev

Svět

  6:00
PRAHA - Zoju Světovovou, významnou ruskou novinářku, držitelku řady novinářských cen včetně ceny Amnesty International za rozvoj občanské společnosti v Rusku, pozvala do Česka poslankyně za ANO Kristýna Zelienková. Světovová působí už sedmým rokem jako tzv. občanská inspektorka – chodí po věznicích a pomáhá těm, které společnost už zavrhla.

Ruští trestanci v jednom z kárných zařízení v Novosibirské oblasti. foto: Shutterstock

KDO JE ZOJA SVĚTOVOVÁ

  • Zoja Felixovna Světovová se narodila v Moskvě v roce 1959. Vystudovala Moskevský institut zahraničních jazyků, pracovala jakonovinářka, publicistka, věnuje se problematice lidských práv.
  • Pracovala také pro Open Society Institute George Sorose, mezinárodní organizaci Reportéři bez hranic, televizní kanál France 2 atd.
  • Pochází z rodiny sovětských disidentů. Její dědeček byl jako kontrarevolucionář popraven bolševiky v roce 1936. Také oba rodiče byli za svou literární činnost a politické názory v SSSR vězněni.

LN: Není to frustrující, neustále se zaobírat lidským neštěstím? Můžete vůbec vězněným lidem reálně pomoci?
Situace v ruských věznicích je doslova strašlivá. Systém bohužel nelze v danou chvíli změnit. Co ale mohu dokázat, to je zasáhnout pozitivně do osudů jednotlivců. Soustředím se proto na konkrétní případy, nikoliv na boj proti režimu. Ztrácet síly bojem proti němu by znamenalo nedokázat vůbec nic.

LN: Traduje se o vás, že jste zachránila před smrtí víc lidí než zkušený lékař.
Neumím sice osvobodit nespravedlivě stíhané, ale dokážu nemocným vybojovat lepší lékařskou péči. Umírajícím těsně před koncem umím vyprosit dokonce svobodu, aby zemřeli jako lidé, a ne jako zvířata. Dokážeme donutit věznice, aby nemocné léčily a nenechaly umírat zcela bez pomoci, což je bez našeho zásahu běžné. Dosáhla jsem toho, aby vězněné ženy měly k dispozici gynekologa. Aby vězňům léčili zuby. To dřív nebylo zvykem.

LN: Vaší pomoci se ale dočkají jen jedinci...
V Rusku je dnes obrovské množství vězněných – 700 tisíc. V celách určených pro 40 lidí – a to je v Rusku běžné – sedí 50 osob. Není dost místa. Když se podívám na to číslo, mohla bych si říct, že všem stejně nepomůžu, tak raději nebudu dělat nic. Ale když je možné ovlivnit osudy několika lidí, proč se o to nepokusit?

Rusko řídí zákon vězení a právo silnějšího, říká ‚deviantka‘ z Pussy Riot

Sama jsem například našla ve speciálním moskevském vězení FSB několik ukrajinských občanů. Nikdo o nich nevěděl. Ani ukrajinský konzul. Kdybych je nenašla, kdoví, co by s nimi bylo. Nebo případ věznice Matrjosská tišina – strašné vězení. Zde sedí čistí kriminálníci, žádní političtí. Platí tady zvláštní pravidla, která si určují sami vězni. Byl tady zavřený bandita, který nechával mučit spoluvězně, a tak z nich a jejich příbuzných tahal peníze. Když nezaplatili, nechal je třeba brutálně znásilnit. Šéf věznice s ním spolupracoval. Vše se provalilo, až když si jeden vězeň podřízl hrdlo, protože už týrání nemohl vydržet. Vedení vyměnili a na chvíli se situace zlepšila. Nedávno jsem tam byla a cítím, že něco není v pořádku. V Rusku vedení věznic tradičně jede s vězni v různých kšeftech, ale tady to překročilo únosnou míru.

LN: Aktivně jste se zasazovala o propuštění ukrajinského „špiona“ Sološenka. Nebyl podle vás vinen? (Jurij Sološenko, bývalý ředitel ukrajinské zbrojovky Znamja, v roce 2015 odsouzen ruským soudem za špionáž na šest let žaláře. Nakonec byl vyměněn za proruské separatisty vězněné na Ukrajině - pozn.red.)
Nebyl. Celá špionážní kauza byla vymyšlená. Jako i některé další. Ukrajince loví jednak proto, že se hodí na výměnu, za něco či za někoho. Za druhé je to skvělý způsob, jak Ukrajinu v očích veřejnosti diskreditovat. Osvědčený způsob.

Vždy, když Rusko s někým bojuje – s Čečenskem, Gruzií nebo teď Ukrajinou –, je zahájen hon na příslušníky té „nepřátelské“ komunity. Loví je doslova jako zvěř v ulicích moskevských měst, aby ukázali, co to je za zločinecký národ. Nevinní lidé byli obviňováni z terorismu, aby bylo možné ospravedlnit vojenský zásah ze strany Ruska. V případě Ukrajiny je to podobné – údajná vražedkyně Savčenková, režisér Oleg Sencov vězněný jako terorista, Valentin Vygovskij je prý špion, Klych a Karpjuk sedí v Grozném...

Stanislav Klyh a Mykola Karpjuk.

Ukrajinští „vrazi“ Stanislav Klych a Nikolaj Karpjuk byli obviněni z vraždy ruských vojáků, které se měli dopustit v roce 1995, když během rusko-čečenské války bojovali na straně čečenských rebelů. Soud v Grozném poslal Karpjuka na 22 a půl roku a Klycha na 20 let do vězení.

LN: Má vůbec v Rusku smysl něco soudu dokazovat, když rozsudek je výsledkem politické zákulisní dohody?
Klych a Karpjuk jsou skutečně politickými vězni. Nikdy v minulosti v Čečensku nebyli, jak to dokázal Alexandr Čerkasov z organizace Memorial. Ruští vojáci, které měli zavraždit, zahynuli v boji v důsledku tlakové vlny způsobené výbuchem, přesto si ti dva odpykávají trest za to, že je prý zastřelili. Je ale nesmírně důležité, že jsme shromáždili důkazy o jejich nevině.

Savčenková je jen špička ledovce. Ruské věznice spolkly už desítky rukojmí Kremlu

Stejně, jako se to povedlo v případě Savčenkové (Nadija Savčenková odsouzena za vraždu ruských novinářů k 22 letům vězení, posléze vyměněna za ruské vojáky vězněné na Ukrajině, pozn. red.). Soud na důkazy obhajoby sice nebral zřetel, ale pro Západ, pro vás novináře, je to zásadní. Protože za ni bojujete a musíte si být jisti, že je nevinná.

LN: Bez ohledu na veřejné mínění si Kreml stejně dělá, co chce?
Dostat tyto lidi z kriminálu může pouze Západ. My tomu můžeme být jen nápomocni. I Savčenkovou Putin pustil díky Západu – určitě si nemyslel, že hned zruší všechny sankce. Ale Putin určitě vyjednal nějaký obchod, nebo se připomene, až bude příležitost: „Já jsem vám ji přece pustil!“ A oni odvětí: „Jenže u vás je ještě Sencov a další... tady je seznam.“

Kšeft bude pokračovat, Putin zase někoho pustí a bude říkat: „Podívejte se, jaký jsem dobrák, jak vám vycházím vstříc. A vy?“ Nakonec i západní politici podlehnou dojmu, že s Putinem je vlastně snadné se dohodnout. Dokonalá taktika z jeho strany.

Savčenková a Sencov (v první řadě zcela vlevo) jsou špičkami ledovce -...
Věznice v ruském Petrohradu.

LN: Nejen Ukrajinci, ale i řada ruských občanů byla v posledních letech odsouzena za špionáž. Podle vás jsou také nevinní?
Někteří určitě ano. Typickým je případ Gennadije Kravcova. Je to bývalý příslušník GRU (vojenská rozvědka, pozn. red.), který odešel do civilu a hledal si práci v zahraničí, mj. ve Švédsku. Jenže u nás ho zatkli a nejdřív ho soud poslal na 14 let do vězení za špionáž pro Švédy. Pak mu trest snížili na šest let. On se ale ničeho nedopustil. Je to pouze poněkud zvláštní člověk. Ovšem za to, že je zvláštní, přece nepůjde do vězení!

V jeho případě si možná chtěl někdo vysloužit povýšení nebo odměny. Policisté, vyšetřovatelé i prokurátoři se honí za úspěchem a udělají pro to všechno. Opravdového špiona je těžké odhalit. Tak si leckdy najdou takového naivního hlupáčka nebo psychicky narušenou osobnost. Odhaduji, že polovina špionážních kauz jsou vymyšlené případy.

Svetlana Davydovová, bývalá komunistka, byla zadržena koncem ledna v rodné...

Takový byl i případ „špionky“ Světlany Davidovové: matka sedmi dětí z Vjazmy byla ze špionáže ve prospěch Ukrajiny obviněna v zimě roku 2015. Stala se obětí nového článku trestního zákoníku z roku 2012, který rozšiřuje spektrum činů hodnocených jako vlastizrada. Davidovová měla v autobuse slyšet rozhovor dvou ruských důstojníků o účasti ruských vojáků ve východoukrajinském konfliktu, což oznámila telefonicky ukrajinskému velvyslanectví v Rusku. Byla umístěna do vazby, ale soud ji osvobodil.

LN: Na jejím osvobození jste také měla podíl?
Částečně. Když jsem za ní přišla do vězení, nenápadně jsem jí poradila, aby vyměnila advokáta. Udělala to a soud vyhrála. Ale mohlo to dopadnout i mnohem hůř – hrozilo jí dvacet let.

LN: Jiní tolik štěstí neměli. Ke 12 letům odsoudil minulý měsíc soud za špionáž bývalého příslušníka FSB a spolupracovníka moskevského patriarchátu Jevgenije Petrina.
Naopak! Měl štěstí. Hrozilo mu čtyřiadvacet. Podle nezávislých expertů je to zcela vymyšlený proces.

Rozhovor s ředitelkou Memorialu

LN: Dvanáct let označujete za štěstí?
Jsem realista. Někteří mladí kolegové se vrhli i do boje se systémem. Ale já se obávám, že za Putinova režimu se nic zásadního změnit nedá. Soud je používán jako nástroj likvidace politických protivníků, zastrašení obyvatel. U nás mohou zavřít člověka za to, že zkopíruje v sociální síti článek kritický k obsazení Krymu Ruskem. V jeho konání byly shledány příznaky extremismu – šup a je ve vězení.

LN: Vy jste rezignovala na změnu systému. Podobně rezignovala i celá opozice. Ještě nikdy od rozpadu SSSR nebyly demokratické síly v tak špatné kondici.
Moc zvítězila nad opozicí, alespoň prozatím, s použitím represí. Co třeba udělali s nejperspektivnějším opozičním politikem Alexejem Navalným? Kdyby zavřeli jeho, udělali by z něj hrdinu a mučedníka. Proto učinili velice chytrý krok – zavřeli jeho bratra a tím ho vydírají, drží na uzdě. Němcova zavraždili. Ostatní vyštvali do emigrace. Kdo zůstal, je obětí šikany. Opozice dnes v Rusku neexistuje.

Přesto není vůbec jisté, jak dlouho bude Putin Rusku vládnout. Moji rodiče byli disidenti, vězněni za to, jaké psali knihy. Ale pak přišel Gorbačov, zahájil perestrojku a ... Nechci říct, že teď přijde nějaký Gorbačov. Ale že nikdy nic není navěky.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.