Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vyráběli textil z lidských vlasů?

Svět

  8:38
BERLÍN/PRAHA - Jednoho ze současných titánů německého automobilového průmyslu sevřel temný přízrak z minulosti. Společnost Schaeffler čelí podezření, že za druhé světové války používala k výrobě textilií vlasy vězňů z vyhlazovacího tábora Osvětim. Hluboce zadlužená firma přitom v současnosti nutně potřebuje kvůli dopadům hospodářské krize pomoc od německé vlády.

Německá firma Schaeffler čelí obvinění, že za války zneužila porost z hlav až 40 tisíc osvětimských vězňů. foto: AFP

Vedení firmy reprezentované Marií-Elizabeth Schaefflerovou si před nedávnem nechalo vypracovat historickou studii, která měla popsat dějiny podniku. V této souvislosti se však zjistilo i to, že společnost sídlící za druhé světové války v hornoslezském městě Kietrz (německy Katscher) zneužívala lidi k nuceným pracím.

Pražská rodačka Maria-Elisabeth Schaefflerová stojí v čele rodinného podniku od roku 1996.
Pražská rodačka Maria-Elisabeth Schaefflerová stojí v čele rodinného podniku od roku 1996, kdy zemřel její muž Georg. Ten spolu s bratrem Wilhelmem stál za válečnou činností firmy ve Slezsku i za jejím pozdějším znovuobnovením v roce 1946 v Bavorsku. Od té doby si firma vybudovala jméno zejména v automobilovém průmyslu. V managementu figuruje také Schaefflerové syn Georg. Firma Schaeffler čelí podezření, že během druhé světové války používala při výrobě vlasy vězňů z koncentračního tábora Osvětim. Historik Gregor Schöllgen, který na zakázku rodiny sepsal dějiny společnosti, považuje tvrzení některých polských odborníků za nepodložená. Připustil však, že firma zneužívala lidi k nuceným pracím.

Polští odborníci z osvětimského památníku však navíc přispěchali s tvrzením, že kromě toho firma v textilní výrobě používala i vlasy obětí osvětimského pekla. Jeden z nich, Jacek Lachendro, uvedl, že část vlasů vystavených v Osvětimi byla nalezena v továrně ve městě Kietrz. Důkazem mají být i testy. které později provedli polští odborníci. Údajně dokazují, že ve vlasech je možné vysledovat stopy po cyklonu B – jedu, který nacisté používali k vraždění lidí v plynových komorách v jen kousek vzdálené Osvětimi. Podle Lachendra jsou důležité i přepisy výslechů dřívějších zaměstnanců továrny. Ti prý v roce 1943 viděli dva vagony naplněné téměř dvěma tunami lidských vlasů, které zamířily do továrny.

Bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi.
Historik Gregor Schöllgen, který původně neveřejnou studii vypracoval, však tato tvrzení popírá. „Podle současného stavu znalostí na tom nic není,“ řekl německému listu Süddeutsche Zeitung Schöllgen. Co se tedy v továrně za druhé světové války dělo? Na začátku příběhu figuruje zakladatel společnosti Wilhelm Schaeffler. Tomu se v roce 1940 podařilo za výhodných podmínek ve Slezsku zakoupit od bankovního konglomerátu na pokraji konkurzu stojící textilní firmu Davistan (původně byla v židovských rukou). Společnost se pak i za pomoci mladšího bratra Georga postavila na nohy. Možná tomu pomohlo i to, že podnik od roku 1943 vyráběl také zbraně včetně leteckých bomb nebo tanků.
Německá firma Schaeffler čelí obvinění, že za války zneužila porost z hlav až 40 tisíc osvětimských vězňů.
Poválečná obnova Po válce oba bratři zakládají podnik znovu, tentokráte v Bavorsku. Wilhelm Schaeffler si i tak odseděl několik let v polském vězení. Výrobní sortiment se však mění a firma, která je známá výrobou valivých ložisek, se naplno zapojuje do razantně se rozvíjejícího automobilového průmyslu.

Současná šéfka podniku do hry vstoupila v roce 1963, kdy se provdala za Georga Schaefflera. Otěže firmy naplno převzala v roce 1996. kdy její manžel zemřel. V poslední době se však firma dostala do nejhorší krize od konce války. Jako problematické se ukazuje zejména převzetí koncernu Continental. Zatím však není jisté, zda německá vláda pomůže podniku vypořádat se s miliardovými dluhy.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!