Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vyražené zuby, zlomeniny. Ochranka na Hlaváku mlátí bezdomovce, varují terénní pracovníci

Česko

  7:00
PRAHA - Lidé bez domova, kteří se zdržují na pražském Hlavním nádraží, se stávají obětmi násilí ze strany tamní ochranky, upozornili sociální pracovníci z terénu. Výjimkou prý nejsou zlomeniny rukou ani vyražené zuby či pohmožděniny po celém těle. Sepsali petici, v níž žádají veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou o pomoc. Společnost, která nádraží hlídá, ale tvrdí, že o ničem neví.

Vrchlického sady - Sherwood. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

První indicie o násilí páchaném na lidech bez domova, kteří tráví hodně času na Hlavním nádraží, se začaly objevovat už v zimě minulého roku. Tehdy se sociální pracovnice s mnohaletými zkušenostmi i ze zahraničí Rad Hetmánková začala věnovat narativnímu výzkumu. 

Zkoumání ji a její dva kolegy ale teprve nedávno přivedlo k nemilému závěru: ochranka nádraží se zcela pravidelně a rutinně dopouští násilí. Hetmánková serveru Lidovky.cz sdělila, že jde jak o verbální, tak fyzické ataky. 

„Z mnoha výpovědí lidí bez domova i terénních sociálních pracovníků vyplývá, že násilí páchané firmami zajišťující ochranu objektu hlavního nádraží nabývá dlouhodobého, rutinního charakteru a postrádá jakýkoliv obhajitelný důvod. Násilí je o to méně omluvitelné, že se ho dopouští vycvičení lidé, a to na skupině, která patří mezi nejzranitelnější,“ napsali společně sociální pracovníci ze sdružení Kritická sociální akce (KRISA). 

Objevují se i nové případy

Sama Hetmánková nasbírala výpovědí asi 15 lidí, žen i můžu, kteří se s násilným jednáním setkali. O své zážitky se ale po uskutečnění happeningu, jež v minulém týdnu na problém upozornil, chtějí podělit i další bezdomovci.

Výjimkou prý nejsou zlomené ruce, vyražené zuby, pohmožděniny po celém těle. Vulgární urážky jsou prý nedílnou součástí zákroku a pokud jsou adresovány ženám, nechybí sexuální podtext. Praktiky security služby prý bývají předem promyšlené. Bezdomovce pracovníci ochranky buď odvlečou do kouta z dosahu kamer či ven před budovu, a to především v nočních hodinách. Ve tmě se pak rozhlížejí, jestli je někdo nevidí a poté je začnou bít.

Rad Hetmánková:

Spoluzakladatelka organizace Jako doma, jež se věnuje především pomoci ženám bez domova.

Žila v Londýně, kde pracovala jako sociální pracovnice, vystudovala sociální práci na Londýnské University of East London. Od roku 2010 spolupracuje s časopisem Nový Prostor.

„Takové obvinění slyším poprvé. O případech násilí na Hlavním nádraží nemáme žádné informace. Ochrana je vedena řádně ve spolupráci s policií,“ uvedl pro server Lidovky.cz Martin Hamšík, mluvčí italské společnosti Grandi Stazioni, která nádraží rekonstruovala a má budovu v dlouhodobém pronájmu, též zajišťuje ochranku. 

Jenže Hetmánková a její kolegové hovoří o případech, kdy se bezdomovci odhodlali jednat, ale ochranka jim zabránila oznámit věc na policejní stanici přímo v hale Hlavního nádraží. „Nebo to policie nechtěla řešit a řekla jim, ať si nejdřív seženou svědky,“ uvedla. Častější praxí ale spíše bývá, že bezdomovci problém nechají spát. 

„Pokud se popisované události potvrdí, jsou pro naši společnost zcela neakceptovatelné. V případě prokázání takového jednání, vyvodíme z jednání firmy zajišťující ochranu nádraží, důrazné následky, včetně trvání na okamžité výměně podezřelého pracovníka služby,“ uvedl Hamšík po zveřejnění textu. Firma prý nabídne schůzku terénním pracovníkům. Ti se podle něj zatím na firmu  Grandi Stazioni neobrátili.

Policie jen letos řešila 12 případů

Pražská policie přesto o problému na Hlavním nádraží ví. „Mohu potvrdit, že policie od začátku letošního roku řešila celkem 12 případů, kdy došlo k incidentu mezi zaměstnanci bezpečnostní agentury a lidmi bez přístřeší,“ uvedla mluvčí pražských policistů Iveta Martínková. 

Osm z těchto případů bylo kvalifikováno jako přestupek, další čtyři případy putovaly ke kriminalistům, kteří je nyní prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu. „Nutno zmínit, že ve všech těchto čtyřech případech se jedná o stejného podezřelého,“ doplnila mluvčí. 

V petici, kterou během jediného dne podepsalo více než 120 lidí, proto aktivisté naléhavě žádají stát o pomoc. „My, níže podepsaní občané ČR, prostřednictvím této petice žádáme, aby byli odpovědnými institucemi a orgány, především pak úřadem Veřejného ochránce práv, prošetřeny násilné praktiky ze strany ochranky Hlavního nádraží v Praze na lidech bez domova,“ uvádí v tiskové zprávě. 

Chtějí celou věc nechat prošetřit, usilují i o to, aby odpovědné orgány vytvořily „účinný tlak na firmy a instituce, které tyto pochybné ochranky najímají“. 

Lidé bez domova se v budově Hlavního nádraží či v jeho blízkosti, nejčastěji pak v parku přezdívaném Sherwood, sdružují dlouhodobě. Jejich téměř trvalý pobyt na lavičkách však odrazuje mnoho cestujících, hlavně pak rodin s malými dětmi. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!