Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Výrazná hniloba těla a fabulace žalobce.‘ Proti sestře z Rumburku chyběly důkazy, píše soudce

Česko

  4:04
PRAHA - Zdravotní sestra Věra Marešová nevraždila, konstatoval soud. V rozsudku, z kterého server Lidovky.cz nyní exkluzivně cituje, soudce ukazuje na skandální poměry v rumburské nemocnici a navíc zpochybňuje práci žalobce. Dokonce jeho závěry označuje v rozsudku nálepkou fabulace.

Věra Marešová, zdravotní sestra obžalovaná z šesti vražd. foto: Iveta LhotskáMAFRA

Strašili mě popravčí komorou, říká osvobozená sestra z Rumburku

„Od začátku celého trestního řízení bylo zřejmé, že přímé důkazy se nepodařilo v přípravném řízení zajistit a soudu předložit,“ napsal do rozsudku po 214 dnech procesu se zdravotnicí Marešovou předseda senátu Roman Felzmann. Žalobce podle něj selhal, protože nedokázal z nepřímých důkazů sestavit věrohodný obraz, že Věra Marešová zabíjela draslíkem. Nepovedlo se mu ani vyloučit možnost, že k úmrtí minimálně šesti pacientů došlo jiným způsobem.

Kritika nemocnice

Kauzu odstartovalo úmrtí pacientky rumburské nemocnice v červnu 2014. U soudu vyšlo najevo, že ačkoli měla Marešová od lékaře Petra Vondráčka naordinováno, aby draslík pacientce do infuze podala, neučinila tak. Soudce se v dokumentu pozastavuje nad tím, že lékař, který měl podezření na smrt cizím zaviněním, incident nezaznamenal jako mimořádnou událost,

„O to více je však překvapivější, že tento zcela neobvyklý přístup přejali všichni další pracovníci, kteří byli s tímto podezřením MUDr. Vondráčka seznámeni,“ píše soudce a pokračuje v kritice: další z lékařů například vyhodil jediné dílčí důkazy a do lékařské dokumentace zapsal, že pacientka zemřela přirozeně.

Situace na jednotce JIP

  • „Podle názoru soudu toto chování uvedených svědků zcela jednoznačně dokládá úroveň vztahů na jednotce JIP, a to jak v rovině lékařů, tak v rovině sester, která byla všem známá a dlouhodobě nikým nebyla řešená, když toto pochybení je na samé hranici trestněprávní odpovědnosti pro trestný čin neoznámení trestného činu, případně pro trestný čin nadržování,“ napsal soudce do rozsudku.

Jednání všech osob v osudnou červnovou noc podle soudce Felzmana ztížilo práci nejen policie, ale „hrubě ovlivnilo“ i výsledky celého řízení. „Nejméně v tom, že s ohledem na výrazný odstup a pravděpodobně ne zcela standardní uchování těla poškozené došlo k tak výrazným hnilobným procesům těla, (...) který ztěžoval objasnění jasných příčin úmrtí,“ dodal soudce s tím, že jejich chování hraničí s trestným činem (viz box Situace na jednotce JIP).

Server Lidovky.cz chtěl po Vondráčkovi - jedné z klíčových postav rumburské kauzy - vyjádření k informacím, které zazněly v rozsudku. Incident při nočním úmrtí pacientky prý nahlásil hned ráno svému nadřízenému. „Nikdo v tu chvíli nemluvil o vraždě, bral jsem to jako podezření z chybného podání kalia. Na policii jsem vůbec nemyslel, a i kdyby ano, tak jen po poradě s vedením,“ vysvětlil, proč událost, jak píše soudce, řádně nenahlásil. A také rázně odmítl, že by nemocnice zanedbala péči o poslední zemřelou ženu.

„Soudce si to asi špatně vyložil. Hnilobní procesy začínají bezprostředně po smrti, je to normální stav u zemřelého. Není to o špatné péči,“ dodal.

Vondráček zároveň uvedl, že vztahy na pracovišti byly normální, stavidla se prý otevřela až u soudu. Podobně se vyjádřil i tehdejší ředitel lužické nemocnice Darek Šváb. Neshody mezi personálem se k němu prý nedostaly a podle jeho názoru vztahy vyostřené ani nebyly. Podobně reagoval i na kritiku soudu k postupům nemocnice. „Nejsem schopen se k tomu vyjádřit, spis jsem nečetl a nevím, na co soudce narážel. Pokud si ale pamatuji, tělo nebylo v nemocnici, ale u pohřební služby,“ uvedl Šváb.

Kde je draslík?

Krajský soud v Ústí nad Labem se s jedním z nejsledovanějších procesů roku vypořádal na 45 stranách. Kromě zmiňované absence přímých důkazů našel soudce v rozsudku i dostatek místa na kritiku státního zástupce Františka Stibora. Marešovou totiž osvobodil revizní posudek znalců Fakultní nemocnice v Olomouci (více čtěte ZDE), který se ztotožnil s posudkem obhajoby a prakticky rozcupoval závěry znalců, o jejichž tvrzení se opíral žalobce.

Logicky nejvyšší váhu tak podle soudu musí mít právě závěry znalců z Olomouce. „Soud musel velmi kriticky přihlížet na závěry státního zástupce, který v rámci svého závěrečného návrhu právě tyto odborné skutečnosti v dílčím rozsahu hodnotil a s těmito polemizoval,“ uvedl k tomu předseda senátu Felzmann. Konkrétně odkázal na to, že státní zástupce zpochybňoval, jakým způsobem ovlivňuje okamžik odebraného vzorku krve po smrti objektivnost dalších laboratorních testů.

Ztracený draslík

  • „Existují další možnosti, jak se obžalovaná Marešová mohla zachovat, které jsou nejméně stejně pravděpodobné, když obžalovaná mohla zcela opominout draslík aplikovat a tento nemusela vůbec z lahvičky nabírat do stříkačky, případně mohla posléze tento draslík aplikovat jinam, když v úvahu by připadala asi pouze dokapávající infuze. (...) Soudu není zcela zřejmé, co vede MUDr. Matlacha a státního zástupce k závěru o tom, že je zcela vyloučená možnost, že obžalovaná Marešová roztok draslíku nikam jinam neaplikovala a pouze tento opomenula přidat podle ordinace lékaře do připravované infuze,“ stojí také v rozsudku.

Jedna ze stěžejních otázek pro soud byla, kam se ztratil draslík, který podle obžaloby Marešová poslední zemřelé pacientce podala. Lékař Vondráček, znalci prvotního posudku a nakonec i státní zástupce usoudili, že když nebyl v infuzi, podala ho ženě přímo do těla. „Soud musí toto tvrzení kategoricky odmítnout,“ stojí k tomu jednoznačně v rozsudku. Podle předsedy senátu se nabízí další rovnocenné varianty, kam mohlo kalium zmizet (viz box Ztracený draslík).

A při hodnocení dalšího úmrtí pak žalobce podle Předsedy senátu dokonce „fabuloval“. „Pokud státní zástupce dovozuje, že není vyloučená možnost, že zde existoval další odběr poškozené, který by časově zapadal do okamžiku její smrti a který by dokladoval u poškozené zvýšenou hladinu draslíku, jedná se z jeho stran o čistou fabulaci, která je v rozporu se zdravotnickou dokumentací, svědectvím slyšených svědků a je cela vyvrácena podanou zprávou.“

Proti rozhodnutí v kauze Marešové, které padlo 21. ledna, se státní zástupce Stibor na místě odvolal. Ani po přečtení písemného odůvodnění se nicméně k věci nechce více vyjadřovat. „Mohu jen říci, že s tím rozsudkem nesouhlasím, což jsem prezentoval hned po skončení hlavního líčení. Důvody uvedu v odvolání,“ uvedl pouze na dotaz serveru Lidovky.cz.

Marešová právě uslyšela z úst soudce: Jste nevinná.
Začátek hlavního líčení v červnu 2015. Marešová ještě v doprovodu stráže a s...

Policie Marešovou nejprve obvinila z vraždy jedné pacientky. Obvinění nakonec rozšířila o dalších pět osob (více čtěte ZDE). Tato podezřelá úmrtí, která státní zástupce označil za vraždy, soudce Felzmann rozdělil do tří kategorií. U dvou pacientek není podle něj „zcela zřejmé, co vedlo státního zástupce k závěru, že jejich smrt je možné považovat za nepřirozenou“. U dalších tří všichni ošetřující lékaři uvedli, že smrt u pacientů nastala přirozeně. A u poslední zemřelé nemusela být zvýšená křivka EKG způsobena draslíkem, ale špatným zdravotním stavem.

„Jediné pochybení obžalované, které bylo v hlavním líčení jednoznačně prokázáno, bylo její nesplnění ordinace při přípravě infuzního vaku poškozené,“ konstatuje v závěru soudce Felzmann a Marešovou zprostil ve všech bodech obžaloby.

„Jsme rádi, že rozsudek je plně ve prospěch paní Marešové. Více to komentovat nebudeme,“ uvedla jindy sdílná obhájkyně Iva Jónová. Její klientka u soudu tvrdila, že celé trestní stíhání je mstou lékaře Vondráčka a dalších zaměstnanců. To se ale podle soudce nepodařilo prokázat.

Kauza Věry Marešové

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...