Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

„Vyroste nám tady nějaká obluda“

Česko

  7:41
SPÁLENÉ POŘÍČÍ - Na zámku ve Spáleném Poříčí, který normálně slouží církevním účelům, probíhá od odpoledních hodin bouřlivá debata. Patnáct starostů a místostarostů osmi obcí diskutuje o umístění radarové základny v Brdech.

Karel Schwarzenberg se starosty. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Náhle všichni ztichnou – do místnosti vstoupí ministr zahraničí se svým doprovodem, včetně tří mužů ve vojenských uniformách. Karel Schwarzenberg, oblečený jen ve svetru a v džínách, usedá do čela stolu a snaží se přesvědčovat starosty o výhodách a nezbytnostech radarové základny. Na představitelích obcí je ale stejně vidět skepse a lehká nedůvěra.

Vystěhování? Nesmysl
Starostové mají popsané papíry poznámkami, na co všechno se mají ministra zeptat, aby jeho odpovědi mohli posléze tlumočit občanům. „Tohle jsou jen kecy. Kecy můžete číst na internetu nebo v novinách, kecy můžete slyšet v hospodě,“ hned zkraje rázně odmítl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg fámy, že radar ve Vojenském újezdu Brdy by měl napájet jaderný reaktor.

„Naši obyvatelé mají obavy, že nás armáda klidně vystěhuje, když bude chtít!“ I takové konstrukce v debatě zaznívají. Na ministru zahraničí je, aby jejich obavy uklidnil. „Nebudu si muset opatřit americkou průkazku, abych se dostal domů?“ ptá se s lehkou nadsázkou zastupitel obce Trokavec. Šum, který se v místnosti ozve, naznačuje, že starostové berou obavy své a ostatních občanů vážně.

„Co se týče vystěhování, to je naprostý nesmysl,“ odmítá s vojenskou rozhodností generál Ivo Zbořil, velitel operační sekce ministerstva obrany, dotaz místostarosty obce Štítov Václava Fábery. „Jsem pamětník, zažil jsem to,“ vrtí hlavou Fábera, který patří spolu se starostou Štítova Václavem Hudcem k nejskeptičtějším řečníkům.

„Vyroste nám tady nějaká obluda, lidé to budou vnímat jako zlo,“ trvá na svém. Později se svěří, že ho ministerská mise příliš nepřesvědčila. „Ani pan ministr, ani pan generál neřekli jedinou konkrétní věc. Jejich odpovědi na naše otázky nepovažuji za odpovědi odborníka. Uklidnilo mě jedině to, že výslovně řekli, že radar nebude napájet jaderná energie,“ postěžoval si.

Málo konkrétní se nejspíš zdají odpovědi ministra i ostatním. „Nezlobte se, ale lidé se nás budou ptát na záření, televizi, plyn, havárie, leteckou záchrannou službu. Když jim řekneme, co jsme se tady dneska dozvěděli, rozhodně je to neuspokojí,“ neskrývá jeden ze zastupitelů svou nespokojenost.

„Všechno je jen otázkou jednání, která budou teprve probíhat. Co se týče životního prostředí, jistě víte, že jsem byl do ministerského křesla navržen Stranou zelených. Ti by mě usmažili na rožni, kdybych si případná ekologická rizika předem neohlídal,“ uklidňuje ho ministr. „Možná někteří z vás sloužili na vojně u radistů. Ti vědí, že dřív jste mohli na zapnutém radaru smažit vajíčka. Dnes bych jeho záření přirovnal k mikrovlnné troubě,“ reaguje generál Zbořil.

Po hodině a půl už je těžké udržet pozornost přítomných. V zasedací síni zámku to čím dál tím více šumí, starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek už poněkolikáté upozorňuje přítomné na stydnoucí kávu a čaj.

Karel Schwarzenberg podává zastupitelům ruku a diskuze oficiálně končí. „Nečekal jsem, že by se mi podařilo za tak krátkou dobu všechny přesvědčit, ale jsem rád, že jsme nastolili věcnou debatu,“ řekl ministr těsně předtím, než zámecké sídlo i se svou suitou opustil.

Autor: