Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nic jsem neovlivňovala, tvrdí česká žalobkyně podezřelá z korupce v Kosovu

Svět

  13:56aktualizováno  16:12
PRAHA/PRIŠTINA - Jaroslava Novotná, hlavní žalobkyně justiční a policejní mise EU v Kosovu (EULEX), se brání nařčení z korupce, jež se objevila na stránkách kosovského listu Koha Ditore. „Nepodnikla jsem žádné kroky k tomu, abych jakkoli ovlivnila vyšetřování,“ uvedla Novotná v prohlášení pro server Lidovky.cz.

Hlavní žalobkyně justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (EULEX) Jaroslava Novotná. foto: Twitter / EULEXReprofoto

Deník Koha Ditore tento týden zveřejnil sérii článků, v níž informuje o údajném úplatkářství týkajícím se významných trestních kauz mise. Odvolává se přitom na další žalobkyni EULEX, Britku Mariu Bamiehovou, podle níž existuje důvodné podezření, že vysocí činitelé unijní mise přijímali úplatky za zastavení určitých trestních případů týkajících se politiků a jim blízkých osob. 

VÍCE ZDE:

„Nevím, jaké je jejich (podezřívaných) vysvětlení, ale mojí povinností jako prokurátorky je takové věci oznámit. Kdybych to neudělala, poukazovalo by se na to, že jsem do toho zapletená,“ vysvětlila Koha Ditore Bamiehová, jež byla minulý pátek suspendována. Žalobkyně tvrdí, že byla vyhozena kvůli svému počínání a že jí vyhrožují mimo jiné nájemný vrah, kosovští politici a bývalí kolegové z EULEX. 

‚S obviněnými jsem se nesetkala‘

Novotná, která tým prokurátorů EULEX řídí od února 2012, je v těchto dnech na misi mimo Prištinu a ke kauze se s ohledem na probíhající vyšetřování nemůže podrobněji vyjadřovat, serveru Lidovky.cz však zaslala stručné prohlášení, v němž obvinění z korupce odmítá. „S žádnými obviněnými ani nikým jiným jsem se ohledně trestních věcí nesetkala a nepodnikla jsem žádné kroky k tomu, abych jakkoli ovlivnila vyšetřování, které paní prokurátorka (Bamiehová) vedla,“ uvedla Novotná.

Hlavní žalobkyně mise EULEX, Češka Jaroslava Novotná:

Novotná trvá rovněž na tom, že Bamiehová byla postavena mimo službu nikoli kvůli šetření korupční kauzy, ale kvůli tomu, že poskytla novinářům důvěrné informace. „V souvislosti s únikem informací do médií byla následně paní prokurátorka suspendována, neboť s citlivými informacemi nezacházela v žádném případě podle pravidel,“ tvrdí hlavní žalobkyně EULEX ve svém stanovisku. 

Úplatek za zastavení stíhání?

Francesco Florit.

List Koha Ditore uvedl, že bývalý hlavní soudce EULEX Francesco Florit a Jaroslava Novotná měli přispět k zastavení trestního stíhání vedeného proti poslanci Fatmiru Limajovi a bývalému generálnímu tajemníkovi ministerstva zdravotnictví Iliru Tolajovi, ale také v případu exploze v jedné prištinské kavárně, v němž byli podezřelými příslušníci speciální policejní jednotky.

List rovněž napsal, že do případu je zřejmě zapleten i bývalý zástupce hlavního žalobce kosovské speciální prokuratury Brit Jonathan Ratel, který prý bránil vyšetřování proti Novotné a Floritovi.

Ve středu pak deník publikoval třetí článek, v němž upřesňuje roli, kterou měla Jaroslava Novotná v aféře sehrát. Údajně zablokovala vyšetřování Florita, jenž měl přijmout částku 370 000 eur (10,3 milionu Kč) výměnou za to, že zastavil stíhání člena místního podsvětí. Koha Ditore tvrdí, že Novotná zabránila vyšetřování Florita, přestože měla dostatek důkazního materiálu. Nejmenovaný činitel EULEX podle listu trval na dalším vyšetřování, ale dnes již bývalý šéf mise EULEX Bernd Borchardt mu to měl výslovně zakázat.

MISE EULEX

  • Mise EULEX zahrnuje přibližně dva tisíce lidí vyslaných ze zemí EU a má se soustředit na rozvoj demokracie, vytváření udržení stability a boj proti organizovaného zločinu. Proto EU vysílá např. policisty, soudce, celníky nebo poradce se zkušeností se státní správou. EULEX má převzít většinu pravomocí od mise OSN nazývanou UNMIK. Zahájení činnosti EULEX bylo několikrát odloženo kvůli námitkám Srbska a později Kosova.
  • Jaroslava Novotná se šéfem prokurátorů stala v únoru 2012. Předtím působila řadu let v oblasti mezinárodní justiční spolupráce, v letech 2006 - 2008 byla zástupkyní národního člena ČR v Eurojustu v Haagu, poté působila na Vrchním státním zastupitelství v Praze. V roce 2006 získala ocenění Právník roku 2006 v oblasti trestního práva.

Svoje rozhodnutí měla Novotná hájit odkazem na kosovský zákon o statusu, privilegiích a imunitě personálu diplomatických a konzulárních misí v Kosovu a mezinárodních vojenských misí a jejich zaměstnanců, který podle ní mimo jiné neumožňuje trestně stíhat jako podezřelého soudce z mise EULEX.

Platí presumpce neviny

Nový šéf EULEX Gabriele Meucci, který do funkce nastoupil teprve v půlce října, se za svůj tým postavil a uvedl, že ho tvoří profesionálové, kteří mají jeho plnou podporu. Dodal, že pokud jsou důkazy o tom, že byl spáchán zločin, mají být předloženy odpovídajícím způsobem, a nikoli přes média.

Český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jehož úřad Novotnou do funkce navrhl, je o celé záležitosti informován. Podle úterního vyjádření Zemanova mluvčího není pro něj důvod ke znepokojení, jelikož podezření není prokázané.

EULEX okolnosti aféry prošetřuje a reakce na zveřejněné informace jsou koordinovány jeho tiskovým oddělením. To ve středu pozdě večer zveřejnilo na facebookovém účtu mise kusý komentář, v němž prohlašuje, že boj proti korupci zůstává v centru pozornosti mise a že už od roku 2013 EULEX a kosovské justiční orgány podezření společně vyšetřují.

Mluvčí Evropské komise ve čtvrtek doplnila, že EU a mise EULEX berou tvrzení o korupci vážně. S odkazem na výše zmíněné prohlášení uvedla, že „obvinění jsou nám známá a bereme (je) nanejvýš vážně.“ Zdůraznila také, že vyšetřování případů pokračuje a že platí presumpce neviny.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...