Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Výstava, na kterou zašel i Putin, lámala rekordy

Vladimír Putin

  7:26
Nehledě na sněhovou vánici a desetistupňový mráz v ruské metropoli stáli milovníci malířství dlouhé hodiny ve frontě před Treťjakovskou galerií, aby se stihli dostat na výstavu děl ruského impresionisty Valentina Serova. Ta skončila v neděli.

Malíř, který zemřel v roce 1911 v pouhých 46 letech, je v Evropě poměrně málo známý, v Rusku ale zůstává velice populární. Hlavně kvůli portrétům, z nichž nejznámější je asi obraz zvaný Dívka s broskvemi. foto: ČTK

Malíř, který zemřel v roce 1911 v pouhých 46 letech, je v Evropě poměrně málo známý, v Rusku ale zůstává velice populární. Hlavně kvůli portrétům, z nichž nejznámější je asi obraz zvaný Dívka s broskvemi.

„Výstava překonala všechny rekordy, vidělo ji (od října) více než 400 000 návštěvníků,“ řekla agentuře AFP mluvčí galerie. Dodala, že náporu návštěvníků ve čtvrtek neodolaly dveře u vchodu do galerie.

Ministr kultury Vladimir Medinskij uklidňoval veřejnost příslibem, že galerie, která běžně zavírá v osm večer, zůstane otevřena „až do posledního návštěvníka“.

„Teple se oblékněte a zůstaňte v klidu,“ doporučila galerie návštěvníkům, kteří museli čekat skoro čtyři hodiny, aby se k Serovovým obrazům dostali.

Malíř, který zemřel v roce 1911 v pouhých 46 letech, je v Evropě poměrně málo známý, v Rusku ale zůstává velice populární. Hlavně kvůli portrétům, z nichž nejznámější je asi obraz zvaný Dívka s broskvemi.

Výstavu si minulé pondělí prohlédl i prezident Vladimir Putin. Dal najevo, že ví i o tom, že Serovův nejznámější obraz bývá parodován, aby zesměšnil zákaz dovozu západních potravin do Ruska.

Podobně obrovský zájem vyvolaly v Moskvě výstavy děl Salvadora Dalího a Caravaggia v letech 2011 a 2012.

Dívka s broskvemi je portrétem Věry Mamontovové z roku 1887, který malíř Valentin Serov namaloval v době, kdy byl hostem u průmyslového magnáta a mecenáše Savvy Mamontova v jeho letním sídle. Věra se později provdala za moskevského šlechtice, porodila tři děti a zemřela na zápal plic ve 32 letech. Její muž se stal obětí sovětských represí.

Autor: