Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

'Vzbuď mě v 4:20.' Rusko bojuje se sebevraždami mladých, i kvůli internetové hře

Svět

  6:15
MOSKVA/PRAHA - Na předměstí Petrohradu našli před dvěma týdny na ulici těžce raněnou desetiletou dívku. Vypadla z okna. Nešlo však o nehodu. Podle lokálních médií se pokusila spáchat sebevraždu. Za vším je rozšířený fenomén zvaný „modrá velryba“, temná hra na sociálních sítích, která vede mladé Rusy i jejich vrstevníky ze zemí střední Asie k tomu, aby si sáhli na život.

Rusko je už řadu let světovým lídrem v sebevraždách náctiletých a první v Evropě v počtu sebevražd dětí. Internet umožnil obrovský rozvoj „oboru“ (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Případ dívky z Petrohradu není prvním ani posledním v dlouhé řadě tajemných pokusů o sebevraždu nezletilých Rusů. Jejich rostoucí počet ale vedl ruskou bezpečnostní službu FSB k založení nové databáze, která shromažďuje informace o sebevraždách dětí a teenagerů. Měla by pomoct odhalit tendence teenagerů sáhnout na vlastní život. Rusko totiž patří dlouhodobě k zemím s nejvyšší mírou sebevražd mezi mladými.

Ruská armáda zřídila vojska ‚informačních operací‘. Jsou efektivnější a silnější

Podle lednové zprávy ruského listu Novaja Gazeta ruské Centrum pro veřejné internetové technologie zjistilo, že denně se na ruských sociálních sítích objeví 4 tisíce „hashtagů“ dosvědčujících, že jsou do hry mladí Rusové zapojeni. Jedná se o hesla „modrá velryba“, „moře velryb“, „jsem ve hře“, „vzbuď mě v 4:20“, „F58“ a další. Další nezapočítané případy přitom hlásí další postsovětské státy, Kazachstán, Ukrajina, Bělorusko nebo Ázerbájdžán.

22.února 2017 v 23:00, příspěvek archivován: 23.února 2017 v 17:40

"Blue Whale," a dark social-media game, has been tenuously linked to teen suicides, self-harm in Russia/Central Asia https://t.co/54lALmOGaf https://t.co/c1OyISO4mA

Na ruských webech se denně objevují fotografie zranění, kdy si děti do kůže vyřezávají znaky související s hrou. Známí sebevražedných obětí také zveřejňují spekulace o údajném napojení na hru. Nutno však dodat, že ruská policie zatím žádnou z tragických smrtí definitivně nepřipsala temnému fenoménu.

Odborníci na duševní zdraví i někteří vládní představitelé ale trápí především důvody dětí uchylovat se k podobným hrám. Podle statistik ruské vlády jen v roce 2016 spáchalo sebevraždu celkem 720 nezletilých. Hlavními důvody jsou neopětovaná láska, rodinné problémy nebo psychická nestabilita. Do toho se přidává i nedostatek příležitostí, alkoholismus a užívání drog. Internet či sociální sítě jsou malým, ale rostoucím faktorem.

Kvůli tomu psychologové a sociální pracovníci upozorňují, že je potřeba brát „modrou velrybu“ vážně. „Když se dítě připojí k této hře, není ihned tlačeno k sebevraždě. Ale úkoly se s postupem času ztěžují, což teenagery dohání k bezmoci. Pokud mají samy nějaké psychické problémy, může je tlak vést až k sebevraždě,“ řekla pro web Rádia Svobodná Evropa Natalya Lebeděvová z online poradenské služby Your Territory Online. Jen za leden se musela její služba potýkat s 20 případy nezletilých se sebevražednými myšlenkami.

Záminka pro internetovou cenzuru

Politikům hra slouží i k využití pro jejich agendu nebo tomu, že o ni mohou opírat své argumenty při snaze zvýšit kontrolu internetu. Někteří volají například po zablokování některých stránek, čehož se bojí aktivisté bojující proti cenzuře, která se v postsovětském prostoru postupně šíří. Aby se tomu vyhnuli, administrátoři sítí v čele s ruskou službou Vkontakte aktivně vyhledávají závadné hashtagy a jejich autory postupně blokují.

Problému využívají někteří politici i propagandisticky. Ruská Občanská komora projednávala minulý týden návrh zákona, který má mimo jiné zvýšit tresty za navádění k sebevraždě. Zároveň ale hovořila i o údajném napojení „modré velryby“ na ukrajinské nacionalisty. Na jednání padlo i to, že jde o „profesionálně připravenou kampaň, která ovlivňuje až 2 miliony mladých,“ informoval ruský deník Kommersant.

V posledních dnech nejméně ve dvou případech policisté zadrželi osoby podezřelé z navádění teenagerů k sebevraždě související s temnou hrou na sociálních sítích, napsala Svobodná Evropa.

K vlnám zatýkání spojených s tímto problémem dochází v Rusku často. Naposledy v listopadu minulého roku v Moskvě zadrželi mladíka Filipa Budeikina kvůli podezření z organizování „skupiny smrti“, která dohnala k sebevraždě 15 lidí. Obvinění se však neprokázala. „Myslím, že to uspěchali kvůli článku v médiích,“ uvedl Budeikinův právník Rostislav Gubenko.

Autor: