Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Walesa byl agent, tvrdí kniha dělící Polsko

Svět

  7:15
Varšava/Praha - Ještě nevyšla, ale už vyvolala v Polsku bouři. Kniha historiků polského Institutu paměti národa, předobrazu českého Ústavu pro studium totalitních režimů, totiž sahá Polákům na jejich největší žijící ikonu - Lecha Walesu.

Lech Walesa foto: Damian Kramski/Agencja GazetaReprofoto

Nositele Nobelovy ceny míru, vůdce legendární protikomunistické Solidarity a prvního prezidenta demokratického Polska po roce 1989.   Historici institutu Slawomir Cenckiewicz a Piotr Gontarczyk ve své knize na základě dokumentů z archivů polské komunistické Státní bezpečnosti dokládají, že Walesa byl v sedmdesátých letech agentem polské Státní bezpečnosti pod krycím jménem „Bolek“. „Bez váhání a pochybností je třeba říci, že Lech Walesa byl spolupracovníkem Státní bezpečnosti,“ uvedl včera polský historik Andrej Zybertowicz, který knihu pro Institut paměti národa redigoval.
 „Historii Polska po roce 1989 bude třeba napsat celou znovu,“ tvrdí Zybertowicz, který je zároveň poradcem prezidenta Lecha Kaczynského.

Prezident Lech Kaczynski sám se včera ve vysílání Polského rozhlasu vyjádřil, že Walesa se brání pravdě a také, že exprezident pro něj nikdy nebyl morální autoritou. Walesa se proti novým obviněním velmi tvrdě ohradil a Kaczynského nazval „tchořem“, což je polský hanlivý ekvivalent zbabělce. Tvrdí, že spojování jeho jména s agentem Bolkem je lživé, a že kniha vznikla na objednávku bratrů Kaczynských. „Až kniha vyjde, dokážu, kdo byl ve skutečnosti agentem Bolkem,“ tvrdí Walesa. Bývalý prezident ostatně před časem vyhrál léta se táhnoucí soudy a byl z donášení očištěn.
 Institut národní paměti není v Polsku pokládán za politicky neutrální a nestranný. Podle velké části polských komentátorů je ovládán lidmi spojenými s dnešním prezidentem Lechem Kaczynským a jeho bratrem Jaroslawem, který musel po loňských prohraných volbách odejít z postu premiéra do opozice.

 Už nyní, předtím, než kniha vyšla, se polská společnost dělí na dva tábory, jež se o ni přou. Na obranu Lecha Walesy vznikla petice, kterou podepsala velká skupina politiků a intelektuálů spojených s bývalou Solidaritou - v čele s takovými lidmi, jako jsou bývalí ministři zahraničí Wladyslaw Bartoszewski, Bronislaw Geremek nebo expremiér Jerzy Buzek.

 Skupina politiků a intelektuálů, která má blíže k bratrům Kaczynským, ale podepsala jinou petici, protestující proti tomu, že historici Institutu národní paměti jsou kvůli knize o minulosti Walesy uráženi. Premiér Donald Tusk se podivil nad tím, že mnoho lidí obsah knihy hodnotí bez toho, aniž by ji četli. „Pokud jde o mě, já se nebudu vyjadřovat, dokud ji nepřečtu a doporučoval bych to i jiným,“ řekl Tusk. „Lech Walesa byl a bude mým politickým spojencem v časech dobrých i zlých,“ dodal zároveň.

Autor: