Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

WEISS: Těžká televize

Názory

  12:38
Obejde se Česká televize někdy bez podpisových akcí? Asi ne. Do éry prezidenta Zemana vkročila legendární scénou s popelníčkem, a tak není těžké naslouchat stížnosti, jež shromažďuje doklady protežování hradní družiny. V minulosti tradovaný vliv takového Ivana Langera nebo Jaroslava Tvrdíka nikdo takto nezdokumentoval, natož aby se pod to podepsal. Pravda, vedení se zastali redaktoři, již požívají nemenší důvěry než Daniela Drtinová, o Adamu Komersovi nemluvě.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák. foto: ČTK

Popsané případy ovšem nedávají odpověď na otázku, odkud se taková příchylnost některých novinářů k zemanovcům bere – zda jde o reakci na přímou objednávku, anebo, abychom nepoužili vulgarismus, typický projev nemístné empatické vstřícnosti.
A když už předpokládáme všeobecnou prohnilost, nelze si odpustit otázku, zda o změnu poměrů v televizi neusilují jiné, neméně bezskrupulózní mocenské zájmy, jež zatím nedostaly příležitost.

Pravdu mají ti, kdo říkají, že ve vyspělých zemích k okatým pokusům o intervenci politiků do vysílání nedochází. Pravda je ovšem také to, že to neznamená, že by tam stížnosti na veřejnoprávní média neexistovaly. Stěžovatelé nezpochybňují jejich nezávislost. Kritizují naopak hlavně to, co považují za tendenčnost, jež je jim vlastní, jež je plodem jejich subkultury.

Možná jsme prostě do tohoto civilizačního stadia ještě nedospěli a tato situace u nás není. Možná se ale také v zemi, jež si o sobě myslí, že je nejzkorumpovanější na světě, černobílé příběhy o zlých politicích a dobrých novinářích tráví pohodlněji než komplikovanější popisy nepřehledné situace, v níž na sebe naráží chování mnoha nedokonalých lidských bytostí.

Autor: