Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

WEISS: Trvat na rituálu

Názory

  7:11
Václav Havel jako disident neměl valné mínění o kariérních politicích – byli pro něj součástí toho samopohybu institucí, který, aniž by byl schopen řešit problémy současného světa, je naopak sám problémem. Což si pak od něj jako od politika občas žádalo vysvětlování. Pojímal to tak, že často připomínal, že se politikem stát netoužil a že by se rád vrátil k psaní.

Do Pražské křižovatky se prezidentovi přišli poklonit nebo tiše zavzpomínat lidé všech generací. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Dalo by se tvrdit, že Havel se rychle s mocí sžil, a tudíž nebyl zcela upřímný. Ale to by bylo nepochopení. Havel si uvědomoval, že autenticita v politice nesmí být v rozporu s respektem k rituálům a institucím. A že kolotoč summitů a státních návštěv je pro postavení a bezpečnost naší země důležitý. A že pokud to znamená, že v jejím zájmu má přijímat pozvánky k pronášení projevů o planetární odpovědnosti, kterým jeho posluchači nejspíš nebudou rozumět, pak ty pozvánky bude přijímat.

Svou hodnotou symbolu (kolikrát jsme to slovo teď slyšeli) vydělával politický kapitál nutný k ukotvení země. Havel sám by jako praktický politik (a jako dramatik) nejspíš pečlivě sledoval, kdo přijede na jeho pohřeb. Věděl by, že naše diplomacie má dávat partnerům najevo, že očekáváme účast na co nejvyšší úrovni. Ne z ješitnosti, ale prostě pro zachování našeho postavení.

Na pohřeb syrského vůdce Háfize Asada v roce 2000 například přijel francouzský prezident a americká ministryně zahraničí. Máme snad právo očekávat, že spojenecké země prokážou našemu prezidentovi stejnou úctu jako krvavému diktátorovi.

Autor: