Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

WikiLeaks zveřejňuje tajné depeše, Berlusconiho rozesmály

Svět

  9:48
WASHINGTON - Světová média zveřejňují kolem 250 tisíc tajných depeší amerických diplomatů, které jim poskytl server WikiLeaks. Ten od neděle nefunguje a podle správců byl napaden hackery. Tajné dokumenty obsahují i nepříliš lichotivá hodnocení mnoha předních světových politiků a jsou mezi nimi i informace z Prahy či Bratislavy. Bílý dům zveřejňování tajných materiálů odsoudil.

Logo severu WikiLeaks foto: Reuters

Mezi médii, která mají k dispozici korespondenci je například britský deník The Guardian, francouzský Le Monde, německý Der Spiegel nebo francouzský El Pais.

Čtěte více

 

Některé publikované depeše jsou značně kompromitující. Ruský premiér Vladimir Putin je například v dokumentech označován za "alfa samce" který svou energii vybíjí na divokých oslavách s italským premiérem Silviem Berlusconim. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je označen jako "císař, který je nahý". Afghánský prezident Hamíd Karzáí je podle amerických diplomatů paranoidní slaboch, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je v depeších srovnáván s Adolfem Hitlerem a o libyjském vůdci se američtí diplomaté dozvěděli, že s sebou vozí jako lékařský doprovod vnadnou ukrajinskou blondýnu.

Neméně výbušné jsou i úsudky o mezinárodní politice. Francie prezidenta Nicolase Sarkozyho americké zahraniční politice spíš škodí než prospívá, britské vojenské jednotky si v Afghánistánu vedou špatně, čínské vedení organizuje útoky hackerů proti Západu, Saúdská Arábie sponzoruje Usámu bin Ládina a arabští státníci volají po vojenském útoku na Írán.

Čtěte více:

Američtí diplomaté podle dosud zveřejněných hlášení například dostali za úkol špehovat vedení Organizace spojených národů. Depeše také mimo jiné svědčí o naléhání saúdskoarabských politiků na USA, aby zaútočily na Írán.

Korespondence diplomatů

Podle serveru WikiLeaks depeše pocházejí z období od roku 1966 až do letošního února. Obsahují důvěrnou komunikaci 274 zastupitelských úřadů po celém světě. Server uvedl, že hlášení ukazují rozsah špionáže USA vůči jejich spojencům a OSN, jak přehlížejí porušování lidských práv či lobbují za americké korporace.

"Tyto dokumenty odhalují rozpor mezi veřejnou tváří Spojených států a tím, co říkají za zavřenými dveřmi. Ukazují také, že pokud občané v demokracii chtějí, aby se vláda řídila jejich přáními, měli by žádat informace o tom, co se děje v zákulisí," uvedl server.

Podle americké administrativy nicméně zveřejněné informace jsou součástí běžné práce diplomatů, která staletí nemění. "Diplomati shromažďují informace, které utvářejí naši politiku a činy. Diplomati všech zemí dělají totéž," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley.

Bílý dům konstatoval, že uniknuté údaje mohou hluboce ovlivnit americké zájmy ve světě, ale i zájmy spojenců USA. Mohly by také například ohrozit životy aktivistů z utlačovatelských režimů, kteří spolupracují s americkými diplomaty, pokud se jejich jména objeví v depeších. "Prezident Obama podporuje zodpovědné a otevřené vládnutí jak doma, tak ve světě. Tento lehkomyslný a nebezpečný čin ale s touto snahou není v souladu. Zveřejněním ukradených a tajných dokumentů WikiLeaks ohrozily nejen věc lidských práv, ale i životy těchto jednotlivců," uvedl Bílý dům. Únik tajných informací odsoudil i Pentagon.

Za únikem by mohl být bývalý analytik armádní rozvědky
Podle některých spekulací by tak i za únikem diplomatických depeší mohl stát bývalý analytik armádní rozvědky americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning, kterého americké úřady podezírají i z předchozího úniku tajných hlášení z irácké a afghánské války.

Reakce na nový únik jsou zatím ve Spojených státech značně smíšené. Již v sobotu se na sociální síti Twitter strhla menší bouře kolem prohlášení jednoho ze zakladatelů internetové encyklopedie Wikipedia Larryho Sangera, který server WikiLeaks ostře odsoudil s tím, že jde o útok nejen proti americké vládě, ale proti Spojených státům vůbec. Jiní lidé si ale myslí, že server svým činem odhaluje zkorumpovanou americkou politiku. Pro jiné zase zvýrazňuje nemohoucnost současných USA. "Úkolem médií není chránit mocné před ztrapněním. Pokud američtí špioni porušují pravidla OSN a snaží se získat DNA jejího šéfa, má právo se to dozvědět," napsal pak o důvodech zveřejnění novinář deníku The Guardian Simon Jenkins.

Co publikují světové deníky?

9:09 Silvia Berlusconiho rozesmála tvrzení, která se o něm objevila ve zveřejněných úryvcích z americké diplomatické korespondence, V úryvcích se hovoří o Berlusconiho údajných divokých večírcích a fyzické i politické slabosti. Má prý také podle Američanů příliš vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

8.00: Australská vláda zahájila vyšetřování serveru WikiLeaks. Julian Assange, zakladatel stránek je Australan, informuje list The Guardian.

7.51: Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibaríse připojil k odsouzení úniku informací. Odmítl sice komentovat specifický obsah dokumentů, ale řekl, že jejich zveřejnění je "neužitečné a nemístné".

7.38: Další dokumenty, které mají být publikovány během nadcházejících dnů, uškodí vztahům mezi Spojenými státy a Afghánistánem. Vyplývá to ze zpráv listu The New York Times, podle něhož dokumenty přinesou podrobnosti o amerických podezřeních o zkurumpovanosti afghánského režimu

.