Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Winton: Tehdy byla strašná zima a já viděl všechny ty uprchlíky

Svět

  17:15
PRAHA - Britský burzovní makléř Nicolas Winton zachránil před válkou více než 650 židovských dětí před Hitlerem. O svých skutcích dlouho vůbec nemluvil. „Nebylo o čem mluvit,“ říkal i v rozhovoru pro Lidové noviny v roce 2007. Držitel rytířského řádu Britského impéria ve středu ve 106 letech zemřel.

Sir Nicholas Winton foto: Bontonfilm

Co ve vás poprvé podnítilo myšlenku spustit takovou záchrannou akci?
Myslím, že když jsem viděl všechny ty uprchlíky v táborech. To byli lidé, kteří přijeli do Čech ze Sudet a vlastně se tak podruhé stali uprchlíky, protože tady neměli žádné příbuzné. Tehdy byla strašná zima a oni je všechny akorát nastěhovali do ubytovacích táborů „Nissan huts“. V této chvíli, kdy jsem to viděl, jsem si uvědomil, co se vlastně děje a že je to velice špatné.

Proč jste o tom celá dlouhá desetiletí mlčel? O tom, že jste zachránil skoro sedm set židovských dětí, vlastně donedávna nikdo nevěděl. Bylo to z čiré skromnosti?
Ona nebyla moc příležitost o tom mluvit. Když se transport uskutečnil, začala válka. Potom válka skončila a děti se musely nějakým způsobem vrátit do země, odkud přišly. Musíte si uvědomit, že průměrný věk těch dětí byl dvanáct až čtrnáct let. Neměl jsem žádný zájem vyhlašovat do světa, že jsem během války zachránil spousty malých dětí. Vlastně nebylo o čem mluvit, protože po válce to už pro mě všechno skončilo.

Myslíte, že ve světě stále existuje nebezpečí, že se mohou stát podobné věci, jaké jste osobně zažil? V Evropě doposud přežívají komunistická a neonacistická hnutí.
Ano, samozřejmě, takové nebezpečí stále existuje, protože někteří lidé stále nadřazují sami sebe nad jiné lidi. Pokud bude každý myslet víc na sebe než na druhé, tak se to nikdy nezmění. Myslím, že tato hrozba vlastně nikdy neskončí, ale samozřejmě by každý měl udělat co nejvíc proto, aby se tak stalo.

U nás jsou neonacisté tvrdě postihováni, ale komunisté spíš tolerováni. Myslíte, že nacistická ideologie je horší než komunistická, nebo jsou podle vás tyto myšlenkové směry srovnatelné?
Jakákoliv ideologie je špatná, protože každá soustřeďuje vaši mysl na jednu věc a kvůli ní nevidíte ty ostatní, daleko důležitější věci. Osobně nevěřím vůbec žádné ideologii. Jakmile totiž jedné podlehnete, snadno se dostanete do rozporu s ostatními, kteří v něco takového nevěří. A to nikdy nemůže být dobrá věc.

Co říkáte na to, že nedávno první muslimský Arab zasadil strom na památku obětí holocaustu v Aleji spravedlivých v Muzeu holocaustu v Jeruzalémě?
Myslím, že příležitost zasadit takový strom by měl dostat každý člověk, který udělal něco dobrého pro ostatní.

Sir Nicholas G. Winton

(19. května 1909, Londýn - 1. července 2015)

Zachánil stovky českých dětí převážně židovského původu před jistým transportem do koncetračních táborů. V roce 1938 se chystal na dovolenou do Švýcarska. Od přítele se však dověděl o akcích na pomoc uprchlíkům a uvědomil si kritickou situaci. Otevřel v Praze kancelář a začal organizovat transporty dětí do Británie, protože žádná jiná země je nechtěla přijmout. 

Pro všechny musel zajistit od Němců povolení výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939 a pěti transporty se podařilo odvézt do bezpečí nejméně 669 dětí. Šestý vlak byl připraven pro 251 dětí na začátek září, propuknutí války však jeho odjezd znemožnilo.

Autoři: