Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Z Fukušimy stoupal dým. Radiace v okolí se prý nezvýšila

Svět

  9:27aktualizováno  16:32
TOKIO - Nad jadernou elektrárnou Fukušima 1 se v pondělí vznášel šedý a bílý dým. Úřady proto evakuovaly pracovníky z okolí třetího nejrizikovějšího bloku. Radiace v místě se údajně nezvýšila. Mezinárodní agentura pro atomovou energii situaci v elektrárně označila za velmi vážnou.

Šedý kouř stoupal nad třetím blokem jaderné elektrárny Fukušima 1. foto: ČTK

Fukušima změní předpisy pro jadernou bezpečnost

Výroba elektřiny z jádra zůstane i po japonské katastrofě pro mnoho zemí důležitou a schůdnou možností. Je o tom přesvědčen ředitel MAAE Jukija Amano. V reakci na události kolem japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 je však podle něj nutné přepracovat mezinárodní předpisy pro jadernou bezpečnost.

"Jedno poučení už je jasné: současný mezinárodní rámec pro reakce na nouzové situace je třeba přepracovat," prohlásil Amano. Zdůraznil, že současná pravidla odrážejí skutečnost 80. let minulého století, a ne potřeby 21. století. Vyslovil se také pro přehodnocení role MAAE v takových situacích.

"Krize stále nebyla překonána a situace kolem jaderné elektrárny Fukušima Daiiči zůstává velmi vážnou," připustil v pondělí ráno ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano na úvod mimořádného zasedání Rady guvernérů MAAE ve Vídni. Vyjádřil však přesvědčení, že Japonsko krizi účinně zvládne.

V pondělí se nad dvěma reaktory elektrárny Fukušima 1 vznášel bílý a šedý dým. "V 15:55 (7:55 SEČ) jsme z elektrárny dostali hlášení, že ze střechy reaktoru 3 uniká šedý dým. Nařídili jsme evakuaci pracovníků, kteří se nacházeli v blízkosti," citovala AFP zdroj z energetické společnosti Tepco, která provozuje komplex poškozený 11. března zemětřesením a přívalovou vlnou tsunami. Úroveň radiace v okolí elektrárny se však prý v pondělí nezvýšila.

Čtěte také


Pracovníkům elektrárny se podařilo připojit chladící zařízení všech šesti reaktorů v komplexu k elektrickému proudu. Zatím není jasné, zda se už podařilo pumpovat vodu dovnitř reaktorů.

Čtěte také


Bílý dým nad reaktorem 2
Později se navíc objevil bílý kouř také nad druhým reaktorem. "Kolem 18:20 (10:20 SEČ) se začal linout bílý kouř trhlinou ve střeše reaktoru 2," řekl mluvčí japonského úřadu pro jadernou bezpečnost.

PODÍVEJTE SE:

Podrobnosti o incidentech jaderný úřad nesdělil. Pouze potvrdil, že opravy druhého bloku pokračují tak, aby mohla být zprovozněna část zařízení, zejména v řídícím centru elektrárny.

K výbuchu nedošlo
Agentura AP s odvoláním na mluvčího Tepco uvedla, že šedý kouř stoupal z jímky vyhořelého paliva třetího bloku elektrárny. Reaktor dělal inženýrům vrásky už o víkendu, kdy v jednu chvíli kvůli rostoucímu tlaku zvažovali nucené upuštění radioaktivní páry.

Podle posledních informací japonských úřadů v třetím reaktoru nedošlo k výbuchu a nikdo neutrpěl zranění. Podle odborníků nešlo o radioaktivní páru, ale o důsledek hoření dosud neidentifikovaného materiálu. Úroveň radiace zůstala stabilní.

Japonští inženýři od přírodní katastrofy bojují s přehříváním a nadměrným tlakem v reaktorech poškozené jaderné elektrárny. Největší riziko přitom představuje právě třetí reaktor, neboť v něm jsou palivové články obsahující obzvlášť nebezpečnou směs oxidů plutonia a uranu.

Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1

Třetí reaktor byl také nejvíce poškozen přírodní pohromou. Střecha jeho budovy byla zcela zničena mohutnou explozí z minulého týdne. Příčinou bylo nahromadění vodíku během snah o snížení tlaku v reaktoru.

Technici se dosud reaktory pokoušeli chladit provizorně vodou shazovanou z vrtulníků a ostřikováním z vodních děl. Japonská vláda oznámila, že elektrárnu bude třeba uzavřít a v žádném případě nebude znovu zprovozněna.

Autoři: ,