Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Z Iráku stáhneme 8000 vojáků

Svět

  11:49
WASHINGTON - Americký prezident George Bush má v plánu stáhnout do února z Iráku přibližně 8000 příslušníků bojových a podpůrných jednotek. Počet amerických vojáků v Afghánistánu se naopak navýší. Vyplývá to z projevu, který Bush přednese dnes a jehož obsah byl již Bílým domem poskytnut médiím.

Bush chce z Iráku do konce února stáhnout 8000 vojáků. foto: Dusan VranicČTK

V listopadu opustí podle plánu iráckou provincii Anbár prapor americké námořní pěchoty o síle 1000 mužů a nebude již nahrazen. Brigáda o počtu 3500 až 4000 vojáků odejde z Iráku v únoru, kdy se k nim připojí také přibližně 3400 členů podpůrných jednotek.

Život se vrací k normálu
Pokud se bezpečnostní situace v Iráku bude i nadále zlepšovat, bude podle Bushe možné v první polovině roku 2009 další snížení stavu vojsk. Důvodem ke stahování armády je podle amerického prezidenta fakt, že irácké síly jsou již schopné vést samy boj s povstalci. Bezpečnostní situace v Iráku se údajně zlepšuje ve všech ohledech, násilí je na nejnižší míře od jara 2004 a život se vrací k normálu.

"Ačkoli je pokrok v Iráku stále pomalý, vrchní velitel amerických ozbrojených sil v Iráku generál David Petraeus a velvyslanec Ryan Crocker hlásí, že úspěchy, jichž jsme nyní dosáhli, jsou do značné míry udržitelné," uvede Bush ve svém projevu. "Pokud pokrok v Iráku potrvá, generál Petraeus a naši vojenští velitelé jsou přesvědčeni, že v první polovině roku 2009 bude možné další snižování stavu." V Iráku je v současnosti rozmístěno přibližně 146.000 příslušníků amerických ozbrojených sil.

V Afghánistánu amerických vojáků přibude
Irácký premiér Núrí Málikí minulý měsíc prohlásil, že ačkoli časový plán odchodu zbývajících amerických vojáků neexistuje, podle jeho předběžné dohody s Washingtonem by mohla být přítomnost zahraničních bojových jednotek v zemi ukončena do roku 2011. Rychlost a rozsah stahování amerických vojáků je tak podstatně menší, než se předpokládalo a i po avizovaném odchodu 8000 členů armády Spojených států zůstane v Iráku více vojáků, než jich tam bylo před posledním výrazným posilováním americké vojenské přítomnosti v této zemi v roce 2007.

V Afghánistánu se má naopak počet amerických vojáků zvyšovat vzhledem k rostoucí hrozbě povstaleckého hnutí Taliban. "Prapor námořní pěchoty, který měl být v listopadu vyslán do Iráku, půjde místo toho do Afghánistánu. V lednu ho bude následovat bojová brigáda," oznámí dnes ve svém projevu Bush.

Odvedli jsme dobrou práci
"Navzdory dobré práci, kterou jsme v této zemi odvedli, je zřejmé, že je zapotřebí udělat víc. Na rozdíl od Iráku má (Afghánistán) málo přírodních zdrojů a nevyvinutou infrastrukturu. Jeho demokratické instituce jsou velmi slabé... A jeho nepřátelé jsou jedni z nejdrsnějších teroristů a extremistů na světě. Svými brutálními útoky se Talibanu a teroristům podařilo otřást sebevědomím afghánského lidu," podotkne americký prezident.

V Afghánistánu je nyní přes 30.000 amerických vojáků. Podle zpráv humanitárních organizací z minulého měsíce dosáhlo násilí v Afghánistánu nejhorší úrovně od svržení Talibanu v roce 2001. V červenci při násilnostech zahynulo na afghánském území více než 260 civilistů.

Dlouhodobý plán rozmístění amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu bude již záležitostí Bushova nástupce, který se ujme prezidentské funkce v lednu. Demokratický kandidát na prezidenta USA Barack Obama slibuje odchod všech amerických bojových sil z Iráku během 16 měsíců ode dne, kdy by nastoupil do úřadu. Republikánský kandidát John McCain prohlásil, že by v případě svého zvolení spoléhal při načasování odsunu vojsk na americké vojenské poradce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!