Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Z tábora v Osvětimi byl ukraden nápis 'Arbeit macht frei'

Svět

  9:37
VARŠAVA - Neznámí pachatelé v noci na dnešek z brány bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi na jihu Polska ukradli nápis "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje). Za informace vedoucí k vypátrání zlodějů policie vypsala odměnu 5 tisíc zlotých (přes 30 tisíc korun).

Brána koncentračního tábora v Osvětimi. foto: Reprofoto

Tabuli někdo na jedné straně odšrouboval a na druhé odtrhl, řekl dnes ráno zpravodajské televizi TVN24 mluvčí krakovské policie Dariusz Nowak. Policisté vyslýchají zaměstnance muzea v Osvětimi-Březince, které je v místě někdejší nacistické továrny na smrt. V noci muzeum hlídali čtyři strážníci.

1,5 milionu obětí

Koncentračním táborem v Osvětimi za druhé světové války prošlo podle historiků 1,1 milionu Židů, 140 000 politických vězňů z Polska, 20 000 Romů, 10 000 válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností. Celkový počet obětí se odhaduje na 1,1 až 1,5 milionu, většinou Židů. Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev.

Prostor celou dobu monitorují kamery. Policie na místo přivedla i psa, který našel stopy zlodějů, ale po chvíli je ztratil. Podle odhadů policistů dva až tři pachatelé zřejmě od muzea odjeli autem. Na místo ukradeného nápisu pracovníci muzea pověsili jeho kopii.

"Je to velice smutné. Zloději toho nápisu buď nevěděli, kde jsou, nebo to věděli - a to je horší - a nezastavili se před krádeží na místě, kde nacisté ne zas až tak dávno zabíjeli statisíce lidí," řekl rádiu TOK FM mluvčí muzea Jarek Mensfelt.

"To je něco, co nejde pochopit," prohlásil mluvčí muzea v Osvětimi Jarek Mensfelt. "Udělal to někdo, kdo věděl, co chce udělat. Musel vědět, jak se dostat na pozemek muzea, jak sundat nápis a jak chodí ochranka na pochůzky. Zloděj se musel dobře připravit," tvrdí.

Žádná náhodná krádež
Stejného názoru je i Andrzej Przewoźnik z Rady na ochranu památky bojů a utrpení. "To není náhodná krádež," řekl a připomněl také, že podobné krádeže jsou v Polsku stále častější.

Mluvčí varšavské židovské obce Anna Grzegorzewská ČTK řekla, že krádež vyvolává otázku, jak někdo může být tak cynický a bez jakýchkoliv morálních zábran, že něco takového vůbec dokáže vymyslet. "Byl ukraden symbol utrpení, jenž má zásadní význam nejen pro Židy, ale i pro ostatní národy, protože je vnímán jako symbol nacistické genocidy a událostí, které se už nikdy nesmějí opakovat," uvedla Grzegorzewská.

Izraelská ambasáda ve Varšavě doufá, že polská policie pachatele najde. "Bylo by dobré, kdyby to bylo před 65. výročím osvobození Osvětimi," řekl ČTK mluvčí velvyslanectví Michal Sobelman. Výročí připadá na 27. ledna příštího roku.

Polský prezident Lech Kaczyński vyzval všechny své krajany, kteří by mohli přispět k nalezení nápisu, aby policii pomohli.

Za "odpornou" označil krádež kovového nápisu náměstek předsedy izraelské vlády Silvan Šalom. "Toto gesto svědčí znovu o nenávisti a násilí vůči Židům," zdůraznil.

Také vedení izraelského památníku obětí holocaustu Jad Vašem vyjádřilo pobouření a označilo krádež za "skutečné vyhlášení války od živlů, jejichž identitu neznáme, ale o nichž lze předpokládat, že jde o neonacisty, kteří chtějí vrátit Evropu 70 let zpět," uvedl ředitel památníku Avner Šalev.

Destičky se jmény v Terezíně

V Česku v dubnu 2008 z Národního hřbitova u někdejšího terezínského tábora zloději odnesli 824 bronzových destiček se jmény z náhrobků. Destičky skončily ve sběrně šrotu. Policisté nakonec vypátrali tři muže z Mostecka.

Původní nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Na tabuli je obrácené písmeno B ve slovu Arbeit, což si mnozí vykládali jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům. S největší pravděpodobností ale šlo o chybu. Tabuli chtěli po jeho osvobození v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky ji její hlídač dal jednomu z bývalých vězňů.

Heslo "Arbeit macht frei", jež dodnes připomíná utrpení milionů lidí v nacistických koncentračních táborech, bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.

Na pozemku bývalého vyhlazovacího tábora, který ročně navštíví přes milion  lidí, se dochovaly osobní věci vězňů a více než 150 budov, včetně plynových komor. Polsko nemá na jejich údržbu dostatek peněz, letos proto vyzvalo ostatní země, aby mu pomohly.

Německo tento týden oznámilo, že na opravy tábora dá 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun), což je polovina částky, které je podle správy muzea k zachování památníku potřeba. Česká vláda se letos v dubnu rozhodla přispět dva miliony korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!