Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Za cenu nejmenšího kostela co největší? V Šumné se podařilo

Design

  7:00
Česko bývá označováno za jednu z nejateističtějších zemí světa. Není tedy divu, že zdejší sakrální stavby jsou často v žalostném stavu. Přesto za posledních dvacet let vzniklo i několik pozoruhodných nových kostelů.

Klidná a symetrická stavba kostela dokázala samozřejmě vstoupit do různorodé okolní zástavby a posílit význam existujícího veřejného prostoru. foto: ALEXANDRA VIDEMANNOVÁ, PETR FÖRCHGOTT, ARCHIV ATELIERU ŠTĚPÁN

Psali jsme zde již o modlitebnách Církve bratrské, které byly realizovány podle návrhu architekta Zdeňka Fránka v Černošicích a v Litomyšli. Jedná se o výrazné, nepřehlédnutelné objekty, u nichž je zřejmá doba jejich vzniku. Pokud bychom hledali jejich protipól, tedy stavbu tradiční, statickou a neprovokující, jednu takovou bychom našli v Šumné na jižní Moravě, zhruba deset kilometrů severovýchodně od Znojma. Pochází z dílny architekta Marka Štěpána, jehož další realizaci v tomto regionu – přeměnu bývalé fary v Klentnici na kavárnu s ubytováním – jsme zde recenzovali nedávno.

Obec, to je kostel

Dalo by se říci, že ateliér Marka Štěpána se na stavby sakrálního charakteru specializuje. Při východním okraji obce vyrostl na dosud nepříliš využívané trojúhelníkové parcele v blízkosti obecního úřadu kostel. V zásadě nevelká stavba, která ale mezi okolní různorodou sestavou domů z různých časových období, včetně toho socialistického, působí jako zjevení. A z pozapomenutého prostoru udělala skutečné jádro obce.

Obdélníkový půdorys, symetrická sedlová střecha, bílá hrubá fasáda, jejíž nepřesnost prozrazuje práci rukou, a nikoliv průmyslový fasádní nástřik. Střecha z červených tašek má mírný přesah, oken je co nejméně. Předsazená věž se zvonicí, na celou šířku stavby. Mohutný kříž z probarveného betonu. Sestava malých oken je doplněna trojicemi větších po obou stranách. Hlavní vstup je zvýrazněn ostěním, pozornost upoutá půlkruhový otvor zvonice, a především kónické rozetové okno v apsidě, které díky nezvyklé hloubce ostění vnímavému pozorovateli napovídá, jaké překvapení jej čeká uvnitř.

Při pohledu z dálky vypadá v zásadě drobný kostel výrazně větší.

Vnější strohá obdélníková hmota totiž uvnitř působí úplně jiným dojmem – mnohem útulněji, přátelštěji. Chvíli trvá, než pochopíte, v čem rozdíl spočívá. Jestliže je vnějšek ovládán přímkami a rovnými plochami, tak vnitřek podléhá kruhové geometrii. Kruh se do stavby propisuje jak v půdoryse – hlavní prostor kostela je vymezen dvěma kruhy za sebou –, tak v řezu. Apsida s presbytářem má půlkruhový půdorys, a prostory vznikající mezi vnějším a vnitřním tvarem tak návštěvníkům kostela zůstávají skryty. Podobně je tomu i v řezu, kde je konstrukce z dřevěných obloukových vazníků skryta za slupkou připomínající půlválcovou nosnou klenbu. Z architektonického hlediska na stavbě nenajdeme nic experimentálního, zato je možné označit ji za adekvátní odpověď na místní kontext, požadavky zadavatele a jeho rozpočtové možnosti.

Velmi příjemně působí prostá materiálová a barevná kombinace bílé omítky, keramické dlažby uvnitř, dubových lavic a rovněž dubových rámů oken a měděných detailů oplechování. Za klíčové rozhodnutí je možné označit navržení zvonice s kůrem a hlavním vstupem do kostela na jeho celou šířku, tedy jako jeho pokračování, a nikoliv jako něco dodatečně přidaného. Když se tedy blížíte skrze stromy ke kostelu, zažíváte setkání s monumentální stavbou, která vás následně uvnitř překvapí svojí intimitou. Monumentalita je ještě zesílena vhodným umístěním, kdy se průčelí kostela obrací kolmo k hlavní ose příjezdové komunikace, takže je viditelné už z daleka.

Kostelu je určitě možné vytknout spoustu věcí, především detailů – jak v jeho nejbližším okolí, tak na fasádě. Úpravu veřejných prostor přiléhajících ke kostelu je jistě možné nadále zlepšovat, ale stojí za to připomenout, že celá akce vyšla na 6,5 milionu korun, což je cena, za kterou se dnes staví rodinné domy střední velikosti. Architekt Marek Štěpán poznamenal, že zadání bylo lapidární: za cenu co nejmenší postavit kostel co největší. Podařilo se mu to. Přestože jde o stavbu, jejíž vnitřní rozměry představují pouhých 18 x 9 metrů, její prezence působí mnohem významněji. Je zde možné vypozorovat odkaz románské architektury, která pomocí podobných výrazových prostředků dosahovala podobných efektů.

Klid a přívětivost v celku i v detailech

Nesmírně sympatická je pozornost věnovaná vnitřnímu vybavení, tedy nejen dřevěným lavicím, ale především detailnímu zpracování jednotlivých liturgických předmětů – například kadidelnice nebo svícnů. Realizace působí celistvým dojmem a vyzařuje z ní klid, stabilita a přívětivost. Máte pocit, že na tomto místě kostel stojí od nepaměti, a nikoliv pouze posledních pět let. A to lze jednoznačně označit za velký úspěch, který se nepodaří každý den.

FAKTA

Autor: Marek Jan Štěpán www.atelier-stepan.cz Stavební řešení: Jakub Staník Investor: Fatym Vranov Dodavatel: Atlanta Znojmo Projekt: 2003–05 Realizace: 2005–08 Náklady: 6,5 mil. Kč

Autoři návrhu kostela získali roku 2010 hlavní cenu v soutěži pořádané Klubem za starou Prahu v kategorii nejlepší novostavba v historickém prostředí. Tedy za to, že kostel dokázal nenásilně vstoupit do již existujícího prostředí, neparazituje na něm, a naopak ho výrazně obohacuje.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...