Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Věda

Za české pivo 'vděčíme' nohám octomilek

Pivo - ilustrační foto

Pivo - ilustrační foto foto: Shutterstock

Za tradiční české pivo vděčíme kvasinkám z Jižní Ameriky, které do Evropy mohly přinést mušky octomilky na svých nožkách. Tvrdí to genetici z Wisconsinské univerzity ve studii, zveřejněné tento týden v časopise PNAS americké akademie věd.
  7:22

Kvasinky druhu Saccharomyces pastorianus používané při výrobě světlého ležáku se v přírodě nevyskytují. Jde o hybrid, který vznikl nejspíš náhodou v 15. století, kdy se ležák začal vařit v bavorských klášterech. Toto pivo se kvasí pomalu a při nízké teplotě, takže se v něm "ujaly" právě kvasinky vzniklé zkřížením pivních kvasinek Saccharomyces cerevisiae, jež se používají při výrobě piva anglického typu, s dosud neznámým chladnomilným druhem.

Tohoto předka nyní genetici objevili srovnávací analýzou více než stovky vzorků přírodních kvasinek. Je jím druh Saccharomyces eubayanus, který roste na bucích v Patagonii. Do Evropy se mohl dostat díky muškám octomilkám nebo spolu s nákladem dřeva. Vystopování původu "ležákových" kvasinek podle autorů výzkumu usnadní jejich další zušlechťování.

Autor: