Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Za čistý Bejtar‘. Izraelský fotbalový klub je kvůli bojkotu Arabů obviňován z rasismu

Svět

  7:00
JERUZALÉM - Před pár týdny odvrátili Izraelci hrozbu vyřazení ze Světové fotbalové federace (FIFA). Palestinští fotbaloví činovníci, kteří chtěli hlasování na toto téma vyvolat, argumentovali mimo jiné i rasismem v izraelském fotbale. Jejich tvrzení sice Izraelci odmítli, minulý týden ale začali po desítkách let nečinnosti řešit bojkot arabských hráčů klubem Bejtar Jeruzalém.

Bejtar, do toho! Fanoušci jeruzalémského klubu patří ke stoupencům izraelské krajní pravice. foto: TwitterReprofoto

Komise pro rovné pracovní příležitosti ministerstva hospodářství vyzvala vedení jednoho z tradičních a úspěšných izraelských klubů, aby vysvětlilo, proč odmítá zaměstnávat arabské hráče. Tentokrát by podle deníku Ha-arec měla komise odmítnout tradiční obhajobu funkcionářů, že by najmutí arabských hráčů vyvolalo nepokoje mezi krajně pravicovými fanoušky Bejtaru. „I kdybychom měli příležitost najmout dobrého arabského hráče, neudělali bychom to. Naši fanoušci na to nejsou připraveni,“ řekl jeden z funkcionářů týmu.

Násilí v Izraeli: protest proti rasismu přerostl v pouliční bouře

V klubu hrajícím na stadionu pojmenovaném podle bývalého starosty Teddyho Koleka během jeho devětasedmdesátileté historie nikdy nehrál ani jediný arabský hráč, přestože Jeruzalém tvoří z asi 40 procent arabské obyvatelstvo. Tento fakt je zdrojem hrdosti části skalních fanoušků Bejtaru, kteří vytvořili skupinu La Familia. Ta je známá svými rasistickými a antiarabskými projevy, za což Bejtar už mnohokrát platil pokuty uvalené Izraelskou fotbalovou asociací. Státní úřady se však rasismem na stadionech nezabývaly a spokojovaly se s alibistickými výmluvami činovníků.

Asi největší poprask vyvolali rasističtí fandové Bejtaru před dvěma lety, kdy do klubu přišli dva muslimští hráči z Čečenska. Radikální fanoušci tehdy přišli na stadion s transparentem „Bejtar vždy zůstane čistý“, čímž připomněli nacistickou rétoriku.

Okupace Palestiny? Bibi jakoukoli dohodu poruší, míní izraelská filosofka

Kromě zmíněných Čečenců oblékli v minulosti dres Bejtaru i další muslimští, ale nearabští hráči – na konci 90. let za něj střílel góly Albánec Viktor Paço, později i Nigerijec Nidala Ibrahim.

Prezident už Bejtaru nefandí

Bejtar už za jeho rasismus kritizovali i mnozí politici, kteří se ke klubu hlásí – prezident Reuven Rivlin podle televize i24News proto přestal navštěvovat jeho zápasy a prohlásil, že fandí nově vzniklému týmu Bejtar Nordia Jeruzalém. Ten založili fanoušci Bejtaru odmítající rasismus svých kolegů. Problém však je, že zatímco Bejtar hraje první ligu a startuje i v evropských pohárech, nový tým se prezentuje až v šesté nejvyšší soutěži. Podobně jako Rivlin se zachoval i bývalý premiér Ehud Olmert.

Expert: Násilí v Izraeli přiživují jak islámští, tak židovští radikálové

Další prominentní fanoušci Bejtaru, jako je premiér Benjamin Netanjahu, bývalý ministr zahraničí Avigdor Lieberman nebo jeruzalémský starosta Nir Barkat, ale rasismus neřeší. Netanjahu sice před dvěma lety odsoudil žhářský útok na klub spáchaný radikálními fanoušky kvůli výše zmíněným čečenským hráčům, krátce před březnovými parlamentními volbami ale navštívil jeden ze zápasů Bejtaru, aby přilákal krajně pravicové voliče.

Arabský člen Knesetu Ahmad Tibi vidí za rasismem La Familii selhání izraelské společnosti i jejích politických elit: „Po celá léta se je nikdo nesnažil zastavit. Ani policie, ani klub, ani generální prokurátor nebo Izraelská fotbalová asociace,“ citoval ho server Huffington Post.

 

Autor: