Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za pádem ruského letadla stojí podle amerických zpravodajců Islámský stát

Svět

  21:21aktualizováno  5. listopadu 8:31
WASHINGTON - Podle amerických zpravodajských zdrojů způsobila pád ruského letadla v Egyptě nejspíš bomba, kterou do stroje umístili radikálové z organizace Islámský stát. Oznámila to ve středu televize CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Experti ruského ministerstva pro mimořádné situace u trosek zříceného stroje. foto: ČTK

Zdroj CNN upozornil, že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. „Rozhodně ale panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle,“ citovala amerického činitele televize.

Nová vyšetřovací verze: ruskému letadlu měl nad Sinají vybuchnout motor

Jeho vývody se údajně opírají o zpravodajské poznatky získané před sobotní katastrofou na Sinajském poloostrově, ale i po ní. Spojené státy prý neměly před pádem letadla spolehlivé ani ověřené informace o konkrétní hrozbě. Před incidentem ale „docházelo na Sinaji k aktivitě, která vyvolala naší pozornost,“ uvedl zdroj CNN.

Vnitřní komunikace

Jiný představitel amerických úřadů televizní stanici řekl, že zpravodajské informace týkající se Islámského státu jsou částečně založeny na sledování vnitřní komunikace teroristů. Tyto informace jsou odlišné od těch, jež teroristická organizace veřejně prezentuje ve zprávách o odpovědnosti za provedené útoky.

V Jižním Súdánu se zřítilo letadlo ruské výroby: nejméně 40 mrtvých

Ruská agentura TASS ve středu uvedla, že katastrofu letadla, při níž zahynulo 224 lidí, způsobil výbuch jednoho z motorů. Odvolává se přitom na zprávy egyptských vyšetřovatelů, publikované v místním tisku. Dosavadní poznatky ale prý nenaznačují, že by havárie byla výsledkem teroristického útoku. Explozi údajně potvrdily záznamy z černých skříněk. Co výbuch způsobilo, bude předmětem dalšího vyšetřování.

Britové ruší lety

S verzí, že pád letadla zavinila bomba, pracuje i Velká Británie. Vláda ve středu pozastavila lety přes Sinajský poloostrov. Žádné britské letouny nebudou od této chvíle létat na letiště v Šarm aš-Šajchu, ani z něj odlétat, prohlásil dnes britský ministr zahraničí Philip Hammond. Vláda premiéra Davida Camerona rovněž ve svém prohlášení dala najevo své znepokojení a rozhodla o vyslání bezpečnostních expertů do sinajského letoviska.

Podle Hammonda existuje „značná pravděpodobnost“, že pád ruského letadla způsobilo výbušné zařízení. Ministr to uvedl po jednání vládního krizového výboru, kterému předsedal premiér David Cameron. Hammondův úřad zároveň vydal doporučení, ve kterém vyzývá občany, aby se letišti v Šarm aš-Šajchu vyhýbali a cestovali z něj jen v případě, že to bude nezbytně nutné.

Důsledné pátrání

Experti nejprve musejí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí a předměty a fragmenty letadla, které dopadly na zem. Musejí zjistit, zda nesou stopy výbušniny, nebo zda exploze byla důsledkem technického selhání. Rozbor technických parametrů letu podle ruské agentury svědčí o tom, že letoun padal velmi rychle.

„Analýza dat dokládá mohutný výbuch, okamžitý výpadek všech motorů, vzplanutí části trupu a rozpad letounu ještě ve vzduchu,“ cituje TASS informaci egyptských

Ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Puchkov (vlevo) u trosek zříceného...
Zbytky ruského letounu, který se 31. října zřítil na Sinajském poloostrově. Na...

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byly na místě pádu letadla nalezeny dokumenty a předměty, které „mají význam pro vyšetřování okolností nehody,“ uvedla agentura Interfax. Další podrobnosti Markin agentuře nesdělil.Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí, který se na zjišťování příčin tragédie rovněž podílí, dnes oznámil problémy při analýze hlasových záznamů v černých skříňkách. Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je podle německého úřadu poškozená a dešifrovat její obsah se zatím nedaří.

Situace trvale nebezpečná

Příbuzní zatím v Rusku identifikovali 33 obětí leteckého neštěstí, při němž zahynulo v sobotu nad Sinajským poloostrovem 224 lidí. Rusko, odkud pochází naprostá většina mrtvých, rozšířilo na 40 kilometrů čtverečních zónu, v níž se pátrá po pozůstatcích těl a zbytcích letadla. Letadlo mířící z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se zřítilo asi 30 minut po startu.

Situace na severu Sinaje je trvale nebezpečná. Ve středu v Aríši při pumovém útoku zahynuli podle posledních zpráv čtyři policisté a útočník a deset osob bylo zraněno. K útoku, jehož terčem byl policejní klub, se přihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, která se hlásí k IS. Útok podle ní spáchal sebevražedný atentátník. Podle egyptských sdělovacích prostředků automobil s náložemi vybuchl u vchodu do klubu. Řidič chtěl údajně s autem vjet do objektu, ale narazil na betonový zátaras a bombu odpálil předčasně. Mezi zraněnými je pět civilistů a pět policistů.

Když zabíjely bomby na palubě

  • 23. června 1985 Při výbuchu bomby a následném pádu indického letadla Boeing 747 do Atlantského oceánu u Irska zahynulo 329 lidí. Z útoku byli viněni sikhští separatisté.
  • 29. listopadu 1987 Příčinou zřícení letadla Boeing 707 jihokorejských aerolinií KAL na lince Bagdád-Soul byl výbuch bomby v zavazadlovém prostoru. K činu, jehož obětí se stalo 115 osob, se přiznala severokorejská teroristka.
  • 21. prosince 1988 Letadlo Boeing 747 společnosti Pan American Airways, letící z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku, se po výbuchu bomby v zavazadlovém prostoru zřítilo na skotské městečko Lockerbie. V troskách letadla našlo smrt 270 osob. V lednu 2001 byl za tento pumový útok odsouzen na doživotí Libyjec Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí. V roce 2009 byl kvůli rakovině propuštěn, zemřel v roce 2012.
  • 19. září 1989 Po výbuchu bomby na palubě letadla DC-10 francouzské společnosti UTA nad Nigerem zahynulo všech 156 cestujících a 15 členů posádky. Z útoku bylo obviněno šest Libyjců, Libye je odmítla vydat, byli odsouzeni v nepřítomnosti.
  • 27. listopadu 1989 V kolumbijském letounu Boeing 727 společnosti Avianca Airlines vybuchla bomba, uložená poblíž palivové nádrže. K atentátu, při němž zahynulo všech 107 osob na palubě, se v anonymním telefonátu přihlásili pašeráci drog.
  • 2. října 1990 Na palubě uneseného letadla Boeing 737 čínské společnosti CAAC na lince ze Sia-menu do Kantonu vybuchla bomba. Při pádu letadlo narazilo na právě startující Boeing 757 a další prázdný letoun. O život přišlo 127 lidí, 53 bylo zraněno.
  • 24. srpna 2004 Prakticky souběžně se zřítila dvě ruská dopravní letadla Tu-134 a Tu-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo v Moskvě. V troskách obou letadel byly nalezeny výbušniny. Neštěstí, při němž zahynulo 89 lidí, způsobily podle ruské prokuratury dvě čečenské sebevražedné atentátnice.
  • 31. října 2015 V Egyptě se zřítilo ruské dopravní letadlo, při havárii zahynulo 224 lidí. Příčina katastrofy se zatím vyšetřuje. Podle amerických zpravodajských zdrojů citovaných televizí CNN způsobila neštěstí nejspíš bomba, kterou do stroje umístili radikálové z organizace Islámský stát. Ruská agentura TASS ale s odkazem na zprávy egyptských vyšetřovatelů uvedla, že příčnou byl výbuch jednoho z motorů.
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.