Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

„Za prezidenta ho nepřijmeme“

Svět

  8:14
ISLÁMÁBÁD - Druhá největší muslimská země světa, která vlastní jaderné zbraně a je klíčovým spojencem USA v boji proti terorismu, se zmítá v povolebních dohadech. Sotva se stačil rozptýlit dým z ohňostrojů, kterými příznivci Parvíze Mušarafa oslavovali jeho vítězství v pákistánských prezidentských volbách, začíná jeho snadný triumf dostávat trhliny.

Oslavy vítězství. Příznivci vládnoucí koalice bouřlivě oslavovali Mušarafův úspěch (na snímku shromáždění v Láhauru). foto: AFP

Oficiálního vítěze volby dosud nemají. Mušaraf bude muset deset dnů počkat na verdikt nejvyššího soudu, který rozhodne o tom, zda měl vůbec právo kandidovat. Podle ústavy se totiž prezidentským kandidátem nesmí stát velitel armády, jímž Mušaraf pořád ještě je.

Volby provázely demonstrace v hlavních městech čtyř pákistánských provincií. V Péšáváru rozháněla policie demonstranty slzným plynem. Část opozice v čele se stranou bývalého premiéra Naváze Šarífa, který je v exilu, volby bojkotovala. Ze 1170 poslanců federálního parlamentu a čtyř provinčních shromáždění jich 200 odmítlo hlasovat. „Nepřijmeme jej jako prezidenta. Porušil ústavu a je to člověk, který má sotva nějaký respekt pro vládu práva,“ zdůraznil Sádik Farúk, představitel Šarífovy strany.

Podle volební komise získal prezident 671 hlasů poslanců, zatímco jeho hlavní rival, bývalý nejvyšší soudce Vadžihuddín Ahmad, dostal osm hlasů.

„Jsou to nejkontroverznější volby v pákistánské historii. Nemají žádné právní ani morální ospravedlnění,“ říká Rádža Zafarul Hak, předseda Šarífovy strany.

Mušaraf naznačil, že o legitimitě svého zvolení nepochybuje. „Jestli se většina pro něco rozhodne, tak to platí. To je demokracie. Není to problém,“ prohlásil. Jeho nynější mandát vyprší 15. listopadu. Do té doby chce složit funkci velitele armády a vyhovět tak ústavě.

USA: Gratulujeme Pákistánu
„Nechme je, ať dojdou k rozhodnutí, a pak uvidíme,“ odpověděl Mušaraf na otázku, co by udělal, kdyby soud jeho zvolení odmítl uznat. Nevyloučil ani možnost, že by jako velitel armády mohl v zemi vyhlásit výjimečný stav.

Podle pákistánských analytiků se nejvyššímu soudu nejspíš nebude chtít zrušit výsledek voleb. „O sesazení zvoleného prezidenta, který je dosud mocným šéfem armády, bude velmi těžké uvažovat v zemi, v níž ozbrojené síly tradičně dominovaly politice,“ napsal deník The News.

„Pákistán je důležitým partnerem a spojencem Spojených států. Gratulujeme k dnešním volbám,“ řekl Gordon Johndroe, mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu. Podle něho je Washington připraven „pracovat se všemi pákistánskými politickými vůdci“.
 
Pákistán má pro Západ, a především pro USA, klíčový význam v boji s teroristy - ve snaze stabilizovat sousední Afghánistán.

Nejpravděpodobnější se nyní zdá být spojenectví Mušarafa s expremiérkou Bénazír Bhuttovou po parlamentních volbách, jež by měly být v lednu. Mušaraf v pátek zrušil obvinění z korupce proti Bhuttové, což jí umožní vrátit se po osmi letech z exilu do země. Poslanci její Pákistánské lidové strany se sice hlasování nezúčastnili, ale nerezignovali kvůli tomu z parlamentu jako ostatní opoziční strany.

Autoři: ,