Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Za Sovětů kavalír, za Američanů hledaný terorista

Svět

  16:50
KÁBUL/PRAHA - Za sovětské okupace Afghánistánu si Američané vojenského velitele Džaláluddína Hakkáního považovali. Teď bojují proti jeho klanu.

Džaláluddín Hakkání na snímku z roku 2010. foto: AP

Výjimečně talentovaný, výjimečně prohnaný a také výjimečně hrdý a důstojný. Dříve jeden z nejslavnějších a nejschopnějších afghánských vojevůdců je dnes už starcem. Paštun Džaláluddín Hakkání původem z Afghánistánu v současnosti sice už miny na cesty osobně nepokládá, stále ale rozhoduje o tom, koho vyhodit do povětří.

HAKKÁNÍ NEJSTARŠÍ

Vojenský velitel Džaláluddín Hakkání  v 80. letech vedl výpady proti Sovětskému svazu. Pomáhali mu Američané. Dnes je na seznamu nejhledanějších teroristů. Jeho syn Siradžuddín jde v jeho stopách.



Američané si Hakkáního během sovětské okupace Afghánistánu nesmírně vážili. Tehdy vyrostl ve výborného stratéga, a navíc držel slovo. V amerických novinách o něm v 80. letech dokonce psali, že je "ztělesněním kavalírství". Dnes vévodí spolu s Usámou bin Ládinem na seznamu nejnebezpečnějších teroristů. Díky pomoci USA si už v 80. letech minulého století Hakkání vybudoval slušnou partyzánskou základnu na území severního Pákistánu. Činit výpady proti Sovětskému svazu do sousedního Afghánistánu nebyl velký problém.

Velké úspěchy slavil především v letech 1987-88, když sovětský generál Boris Gromov už připravoval odchod sovětské armády z Afghánistánu, ale současné uskutečnil několik likvidačních operací. Jedna z nejslavnějších se jmenovala "Magistrála".

Sověti chtěli obnovit kontrolu nad silnicí z Gardézu do Chóstu, který ovládal Hakkání. Nakonec se do Chóstu dostali, ale stálo je to obrovské oběti na životech a mudžahedíni je zanedlouho vytlačili z celé země.

Střílí zbraněmi, které kdysi dostal od Američanů
Generál Gromov je dnes gubernátorem Moskevské oblasti. Hakkání zůstává tím, čím byl - partyzánským velitelem. Jen dnes hájí své území před někdejším spojencem. Snaží se vypudit z Afghánistánu Američany i vojska NATO. Není vyloučeno, že na vojáky ze zámoří dodnes střílí zbraněmi, které kdysi od Američanů dostal.

Velení armády čítající dnes 10 tisíc mudžahedínů částečně převzal Hakkáního nejstarší syn Siradžuddín. A je už skoro stejně slavný jako jeho otec, nedávno se dokonce článek o jeho vojenských úspěších objevil v The Times. Zatímco Hakkání byl všechno, jen ne zaslepený fanatik, jeho následník je už vlastně jen prodlouženou rukou teroristické organizace Al Kajda. Představuje pro Američany stejnou hrozbu jako kdysi jeho otec pro Sověty.

 Možný partner?
Hakkáního lidé stojí i za posledním napadením americké vojenské základny Bagram i za pumovými útoky v afghánské metropoli Kábulu. Přesto se s ním stále počítá jako s možným partnerem při vyjednávání příměří. Televize Al Džazíra už oznámila, že afghánský prezident Hamíd Karzáí s mladým Siradžuddínem hovoří. Stejně jako před dvaceti lety Sověti i Američané dnes došli ke stejnému závěru -charakterní velitele, jakým je Hakkání, jen silou zlomit nelze.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!