Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nařídil jeho umučení. Po 41 letech musí rodině oběti zaplatit odškodné

Svět

  12:57
SAO PAOLO - Brazilský soud nařídil plukovníkovi ve výslužbě, aby zaplatil odškodné pozůstalým novináře, který zemřel před 41 lety na následky mučení ve vězení v dobách tehdejší vojenské diktatury.
Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Soudkyně Claudia de Lima Mengeová uvedla, že bývalý plukovník Carlos Alberto Brilhante Ustra byl odpovědný za bití, které vedlo v roce 1971 ke smrti novináře Luize Eduarda da Rocha Merlina ve vězení v Sao Paulu. Ustra byl tehdy šéfem tajné policie v Sao Paulu. Soudkyně mu nařídila zaplatit vdově po Merlinovi a jeho sestře po 50.000 realech (asi po 520.000 korunách).

Organizace Tortura Nunca Mais (Již nikdy mučení) uvedla, že jde o první rozsudek, podle něhož musí bývalý vysoký důstojník sám zaplatit odškodné pozůstalým oběti mučení z období vojenské diktatury, jíž největší jihoamerická země byla v letech 1964 až 1985. V minulých případech odškodné platila vláda, a ne jednotlivci. "Soudkyně vynesla historický verdikt, protože je to poprvé, co je Ustra učiněn osobně odpovědným jako mučitel a vrah za Merlinovu smrt," uvedla šéfka skupiny Cecilia Coimbraová.

V rozsudku soudkyně Mengeová uvedla, že úřady tvrdily, že Merlino spáchal sebevraždu při převozu do jiného vězení. "Ale stav, v jakém bylo jeho tělo, a svědectví dalších politických vězňů jasně ukázaly, že zemřel kvůli nedostatečné lékařské péči po brutálním bití," sdělila soudkyně. Podle ní se Ustra "účastnil mučení a rozhodoval o síle každého úderu".

Ustrův advokát oznámil, že se odvolá, protože zákon o amnestii zakazuje stíhání politicky motivovaných zločinů za období vojenského režimu.

Komise pravdy

Začátkem roku brazilský federální soudce odmítl návrh federálního prokurátora obvinit penzionovaného plukovníka Sebastiao de Mouru z únosu v souvislosti se zmizením 62 komunistů za vlády vojenské junty.

Vláda nedávno jmenovala členy komise pravdy, která má vyšetřovat porušování lidských práv za diktatury. Její zpráva má být hotová za dva roky. Nepovede nicméně k trestním stíháním, protože to zakazuje zákon o amnestii. Komise má nicméně právo předvolávat svědky a úředníci i vojáci s ní musejí podle zákona spolupracovat.

Autoři: ,