Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za zásah v televizi mi šéf Vojenské policie ručil hlavou, tvrdí Vondra

Česko

  8:00
PRAHA - Vlna ostré kritiky se snesla na hlavu ministra obrany Alexandra Vondry poté, co ozbrojené maskované komando Vojenské policie zasáhlo v České televizi při hledání utajovaného dokumentu. Vondra se hájí tím, že o detailech zásahu nevěděl ani šéf Vojenské policie.

Vojenská policie zasahuje v České televizi foto: ČTK

Čtěte také

Proč jste v pátek nejdříve zákrok vojenské policie hájil, ale pak jste odvolal tři lidi? Alexandr Vondra
Říkal jsem, že předpokládám, že jednají v souladu se zákonem, když mají soudní příkaz. A že způsob zásahu nechám prověřit. To jsem udělal. Nemohl jsem odjet do televize a tam je začít komandovat. Takže jsem si zavolal náčelníka vojenské policie Ložka, který mi to nebyl schopen pořádně vysvětlit. On ani nevěděl, že tam jede zásahovka. Že v televizi komando přelézá turnikety, jsem se dověděl až od lidí z Kavčích hor.

KOMENTÁŘ:


Jak jste reagoval?
Zjišťoval jsem, zda má policie soudní rozhodnutí. To měli. Zavolal jsem si Ložka. Řekl, že vše probíhá v rámci zákona a bez zásahovky. Řekl jsem mu, že za to ručí hlavou. V jedenáct večer jsem dospěl k tomu, že není jiná možnost než ho postavit mimo službu.

Jak zásah popsali Jaroslav Kolář a Drahoslav Blažek, kteří jej vedli a jsou také postaveni mimo službu?
Měli od ředitele ČT Janečka zprávu, že je bezpečnostní služba do televize nepustí. Proto se rozhodli k zásahu. Ozbrojence ale měli nechat v autě a vést dialog.

Někteří členové komanda neměli registrační čísla.
To se musí vyšetřit. Prý si někteří podle manuálu oblékli neprůstřelné vesty, které čísla zakryly.

Jak zásah vidíte s odstupem?
Musíme rozdělit dvě věci. Provedení, od něhož se distancuji, a šetření úniku utajovaných dat. Musí se vyšetřit, kdo je vynesl, když to ČT ukázala na kameru.