Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

'Zabiji se, než to udělá bratr', říká mladá německá Turkyně

Svět

  9:28
BERLÍN/PRAHA - Nermin – mladá žena tureckého původu – už více než čtyři roky chodí se svým německým přítelem. Její rodiče s tím ale nesouhlasí, a připravují proto raději svatbu s jiným mužem. "Kazí mi budoucnost. Jak se z toho dostanu?" stěžuje si zoufalá Nermin na internetovém fóru Turkishtalk.com. Podobný příběh nepředstavuje v současném Německu nic neobvyklého.
Německé Turkyně (ilustrační foto)

Německé Turkyně (ilustrační foto) foto: Reuters

Mladé ženy tureckého původu se totiž v souvislosti s integračními i rodinnými problémy často ocitají ve stresových situacích. Konkrétním dopadem pak je to, že se německé Turkyně mezi 16 a 20 rokem života oproti svým "nepřistěhovaleckým" vrstevnicím pokouší skoro dvakrát častěji páchat sebevraždu. Podle deníku Die Welt to vyplývá mimo jiné z výsledků několika nedávných regionálních studií, například z Kolína či Frankfurtu.

O co jde? Turecké ženy jsou v Německu často vystavené mimořádnému tlaku svého okolí. Ten souvisí s tím, že integrace téměř třímilionové turecké menšiny do většinové společnosti je stále zdrojem napětí a přináší značné problémy.

Spory o úlohu dcery v rodině
V tureckých rodinách usazených v Německu se navíc napříč generacemi vyskytují spory o výklad hodnot, díky čemuž může mít dcera o své úloze jinou představu než její otec. Odborníci z Berlína a Hamburku proto od začátku roku 2009 pracují na projektu, který by měl fenomén sebevražd mezi přistěhovalkyněmi šířeji osvětlit. Definitivní výsledky by měly být k dispozici až příští rok, přesto se začíná ukazovat, že za problémy skutečně může stát problematické fungování turecké rodiny uvnitř německé společnosti.

"Domníváme se, že příčinou zvýšené míry sebevražd jsou konflikty v rodině," uvedla Meryam Schoulerová-Ocaková (sama je tureckého původu), která projekt koordinuje v berlínské nemocnici Charité.

Na tomto místě, ale i na jedné z hamburských klinik nyní sbírají potřebná data, která mají tuto tezi potvrdit. Když na příjem dorazí žena tureckého původu, která se pokusila zabít, dostanou experti údaje o tom, kolik je dotyčné let, jak si chtěla způsobit smrt, zda byla psychicky nemocná a v neposlední řadě i to, proč chtěla umřít.

Právě tato otázka totiž odborníky zajímá nyní nejvíce. Možných konkrétních příčin k zoufalému činu je celá řada. "Například dívky chtějí být s nějakým přítelem nebo se chtějí s přáteli odstěhovat nebo chtějí jít na diskotéku – rodiče ale říkají ne. To může vést k velkým konfliktům," podotýkají odborníci. Podle nich obrovské problémy přináší i to, když se dívka chce vdát za muže, kterého její rodina odmítá.

Nová krizová linka
Pokus o sebevraždu podle expertů z organizace Papatya představuje často možnost, jak mladé ženy upozorňují na to, že se něco musí změnit. "Jednou už nám jedna dívka řekla – raději se sama zabiji, než aby to udělal můj bratr," uvedla jedna ze spolupracovnic instituce, která se ženám v nesnázích snaží nabízet pomoc. Zvláště ohroženou skupinu představují ženy, které se do Německa vdávají z Turecka. Jejich hlavní nevýhodou je to, že neznají němčinu, nemají moc přátel, a jsou tak vázané na svého muže.

V červnu by v Berlíně měla začít půlroční mediální kampaň, která by ohroženým dívkám měla ukázat, že existuje i jiná možnost než si sáhnout na život. "Když bude mít žena nějaký problém a dozví se přitom o jiné eventualitě, snad potom sebevraždu zváží," podotkla Schoulerová-Ocaková.

Ženy by tak například měly získat více příležitostí se se svými problémy svěřit odborníkům, mimo jiné díky nové krizové telefonické lince, která bude fungovat v turečtině.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!