Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

'Zabijte je kdekoli.' Islámský stát sklízí obavy v 'křižácké' Jižní Koreji

Svět

  6:00
SOUL/PRAHA - Podzemní tunely, atentáty na vrcholové politiky, pumové útoky na letadla. Jižní Korea má s terorem bohaté zkušenosti, její totalitní severní sestra jí zasadila už celou řadu ran. Nyní se však vynořil nový přízrak - svou pozornost na ni upřel džihádistický Islámský stát. Jak velké nebezpečí pro východoasijskou republiku představuje?

Graffiti vytvořené bojovníky teroristické organizace Islámský stát na zdi rozstříleného domu v irácké Fallúdži (ilustrační snímek). foto: Reuters

Pečlivou přípravu na školní zkoušky směnil s matkou za výlet do Turecka. Pak, jen dva dny po příletu, zmizel z hotelu poblíž syrských hranic. Vyšetřování v jeho rodné Jižní Koreji odhalilo, že na Twitteru pod falešnou čečenskou identitou pátral po radikálních „bratřích“ a šířil propagandu Islámského státu. „Nesnáším feministky. Takže mám rád ISIS,“ napsal v říjnu 2014, tři měsíce před tím, než se po něm slehla zem. Když se zpod ní opět vynořil, bylo to na hřbetě koně a s kalašnikovem místo učebnic v ruce.

Tehdy sedmnáctiletý Kim je prvním známým Korejcem, který se dobrovolně vydal pod černou vlajku samozvaného chalífátu. Dnes je pravděpodobně po smrti – někdejší středoškolák, který si v počítači hýčkal desítky snímků džihádistů obklopených zbraněmi a ženami, podle dostupných zpráv loni zemřel v Sýrii.

Konec bezpečného útočiště?

V jeho stopách však šli další. Dva jihokorejští občané přišli loni v říjnu o pas, neboť plánovali přidružení k IS. Letos v lednu rozvědka NIS (Národní zpravodajská služba) oznámila, že sedm pracovních migrantů zamířilo po odchodu z Jižní Koreje na islamisty ovládaná území, a doplnila, že od roku 2010 země vyhostila 51 cizinců s vazbami na teroristická hnutí.

‚Bratři, zhyňte pro Alláha!‘ Islámský stát překvapil bojovým chorálem v čínštině

Prohlásila také, že bezpečnostní složky loni zadržely pětici libanonských sympatizantů IS, kteří se do Jižní Koreje pokoušeli propašovat výbušniny, jakož i muže s padělanými doklady totožnosti, z něhož se vyklubal indonéský občan napojený na Frontu an-Nusra. Co se NIS týče, věc si stojí jasně: „Jde-li o (islámský) terorismus, Korea už není bezpečným útočištěm.“

Má pravdu? Propaganda IS jí přitakává: Jižní Korea figuruje mezi 62 státy „křižácké koalice“, proti níž tasil v září zbraně džihádistický věstník Dabiq. O půl roku později, letos v březnu, pronikli hackeři IS do některých databází Soulu a posléze na Youtube hrozili dvacítce Jihokorejců. „Kdekoli na ně narazíte, zabijte je!“ apelovala teroristická síť na své stoupence. A konečně v červnu NIS zdůraznila, že Islámský stát vyzývá k útoku na celkem 77 vojenských cílů NATO, mezi nimi i na americké základny v Jižní Koreji. „Teror proti jihokorejským občanům a cizincům v této zemi se stává skutečností,“ varovala.

Koreanista Marek Zemánek souhlasí, že Jižní Korea se může jevit jako logický cíl. „Je zásadním spojencem USA, hostí jejich vojáky a recipročně se účastní akcí na Blízkém východě,“ vysvětlil pro Lidovky.cz s tím, že výhrůžky džihádistů vzbudily v zemi značnou pozornost.

Hrozba na ‚ostrově‘

Přesto nabádá ke střízlivosti. Připomíná, že ačkoli má Jižní Korea bohaté zkušenosti s terorem ze strany svého totalitního souseda na severu, islámští teroristé na její půdě dosud neudeřili. Pravda, Jihokorejci jim za oběť již padli, ale jednalo se o rukojmí polapená radikály v Iráku (2004) a Afghánistánu (2007).

Ve prospěch země hraje také její geografická poloha. „Kvůli demilitarizované zóně (ostře střežená hranice s KLDR – pozn. red.) je Jižní Korea prakticky ostrov. Teroristé se sem dostávají obtížně,“ tišil v Asia Times obavy bezpečnostní analytik Robert E. Kelly z Pusanské univerzity.

A pokud jde o vlastní domácí hrozbu, riziko je ještě menší, upřesňuje Zemánek, jenž se specializuje na korejskou náboženskou scénu. „V Soulu je velká mešita, nicméně primárně ji navštěvují cizinci. Jižní Korea je nábožensky velmi živá a vzniká tam i řada nových hnutí, ale ta jsou spíše křesťanská či synkretická – většina Jihokorejců vyznává křesťanství a buddhismus. Procento muslimů je mizivé, podobně jako v Česku,“ říká.

To, že se některý z nich může přiklonit k radikální formě, Zemánek sice nevylučuje, připomíná však, že Jižní Korea má zkušenost s náboženským násilím jiného charakteru. „Problémy byly zejména v 80. a 90. letech, kdy skupiny křesťanských fundamentalistů vypalovaly buddhistické kláštery. V období svých svátků se buddhisté musejí mít na pozoru dodnes,“ podotýká.

Ať tak či tak, faktem je, že Jižní Korea se hrozbě brání nedávno schváleným protiteroristickým zákonem, který se pravicová vláda spolu s NIS snažily prosadit již dlouho. Narážely přitom na odpor opozičních liberálů, jimž se nelíbilo navrhované – a nakonec odsouhlasené - posílení pravomocí NIS. Na rozvědce leží temný stín z minulosti, kdy ještě jako KCIA (Korejská ústřední zpravodajská agentura) asistovala diktátorskému režimu prezidenta Pak Čong-huie a unášela, mučila a zabíjela režimu nepohodlné lidi.

Skandál v Jižní Koreji: rozvědka falšovala důkazy kvůli KLDR

A nejen z minulosti: nepříjemné skandály na ní ulpěly i celkem nedávno, například po posledních prezidentských volbách čelila obviněním, že její agenti do klání zasahovali ve prospěch vítězné Pak Kun-hje. „Jihokorejci jsou velmi čilí nejen v náboženství, ale také v politickém životě, a nebojí se vyjít do ulic,“ říká koreanista Zemánek. Kritici zákona se podle něj obávají o demokratické hodnoty, jež si v 80. letech tak těžce vybojovali.