Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Začala muslimská pouť do Mekky. Mezi poutníky je i Obamova babička

Svět

  14:13aktualizováno  18:20
MEKKA - V Saúdské Arábii dnes začala tradiční muslimská pouť do Mekky zvaná hadždž. Některé poutníky ale zdržel v Džiddě prudký déšť, kvůli němuž zůstala uzavřena hlavní silnice z přístavu do Mekky. Pořadatelé nevylučují, že letošní účast bude nižší než v minulých letech, a to kvůli obavám poutníků z nákazy takzvanou prasečí chřipkou. Podle agentury DPA nechybí keňská babička amerického prezidenta Baracka Obamy Sarah.

Začala muslimská pouť do Mekky. Poutníků je kvůli obavám z prasečí chřipky méně než loni. foto: ČTK

Podle prvních údajů dorazilo 1,6 milionu cizinců, k nimž je třeba připočítat téměř milion místních poutníků. Úřady slibují bezpečnou pouť a oproti loňskému roku znovu vylepšily infrastrukturu v místech rituálů, tedy v Mekce, v údolí Miná, na pahorku Arafát i v Medíně.

Pouť začala ranním obcházením svatyně Kaaby, která je ve Velké mešitě v Mekce. Ukrývá černý kámen, darovaný údajně archandělem Gabrielem prorokovi Ibráhímovi. Muslimové krychli potaženou černou látkou s vyšitými verši z koránu musejí obejít sedmkrát. Obcházení se obešlo bez incidentů, i když při něm kolem svatyně kroužil ohromný dav. Mnoho lidí neslo deštníky jimiž letos Saúdská Arábie vybavila všechny k ochraně před sluncem, další lidé se rozhodli chránit před chřipkovými viry a zvolili roušky.

Pak se poutníci vydali do údolí Miná, které je na cestě k pahorku Arafát. V údolí je městečko nehořlavých stanů, v nichž mají věřící zaručeno pohodlí včetně klimatizace. Mnoho z nich se ale obává, že kvůli dešti nebudou moci ve stanech přespat. "Červené koberce mezi stany se kvůli dešti proměnily v potoky vody. Všude plavou prázdné lahve od sodovek," naříkala Zahra Nasífová z Maroka, která je na pouti už podruhé. Další poutník Sulajmán Hamad konstatoval, že je v Mině "bahno, ale zatím se to dá snést".

Údolí Miná je od Mekky vzdálené několik kilometrů. Mnoho poutníků tam směřuje pěšky, ale další se tam musejí nechat dovézt. Úřady letos zakázaly vjezd malým automobilům a povolují pouze autobusy s nejmíň 25 pasažéry.

Déšť je v době pouti do Mekky neobvyklý jev. Na mnoha místech odpoledne ustal, ale dál pršelo v Mekce. Pořadatelé nicméně doufají, že do večera silnice i stanové městečko proschnou. Špatná dopravní situace v Mekce přiměla některé poutníky část rituálů omezit. Katařan Karím Sálih například řekl, že se vzdal pochodu do údolí Miná a půjde ve čtvrtek přímo na Arafát.Obama s babičkou Sarah

Saúdská Arábie povolala k zajištění bezpečnosti 100.000 policistů a vojáků a vyčlenila také 300 autobusů k případné evakuaci lidí ze zatopených stanů.

Pouť má aspoň jednou za život vykonat každý muslim, kterému to zdraví a finanční situace dovolí. Část poutníků zve každoročně na své náklady saúdskoarabský král Abdalláh. Letos pozvání dostalo zhruba 3000 muslimů z celého světa. Vedle dvou tisícovek Palestinců je mezi nimi i Obamova babička Sarah. Sedmaosmdesátiletá Keňanka přicestovala spolu s jedním z Obamových bratranců a dnes dorazila do údolí Miná s delegací dalších Afričanů.

Největší starostí pořadatelů je letos chřipka. Saúdská Arábie ujišťuje, že je připravena situaci zvládnout a zabránit šíření viru. Silnice do Miná dnes lemovaly sanitky a zdravotnické stanice. Povoláno bylo 20.000 zdravotníků, v městečku Miná je k dispozici nová nemocnice se 160 lůžky a 25 místy na jednotce intenzivní péče. Po příjezdu do Saúdské Arábie zemřeli na virus prasečí chřipky čtyři cizinci, a čtyři další jsou v kritickém stavu.

V údolí Miná jsou televizní obrazovky a poutníci na nich mají sledovat pokyny. Ministerstvo zdravotnictví doporučilo mužům, kteří se před poutními obřady musejí oholit, aby k tomu používali vlastní náčiní a nesvěřovali se kvůli nebezpečí nákazy břitvám, kartáčům a pudrům holičů.

Ve čtvrtek se poutníci shromáždí k celodennímu rozjímání a modlitbám na pahorku Arafát. V pátek pak začne svátek oběti íd al-adhá, při němž budou poražena obětní zvířata a jejich maso rozdáno potřebným. Mezitím budou poutníci symbolicky kamenovat satana a postupně se vrátí do Mekky, někteří pak odjedou do Medíny. V tomto po Mekce druhém nejposvátnějším místě islámu je hrob proroka Mohameda.

Saúdská Arábie zmobilizovala na 100 000 policistů a 20 000 zdravotníků

Království kvůli poutníkům letos zmobilizovalo nejen 100.000 policistů a vojáků, kteří dohlédnou na bezpečnost, ale také dvacetitisícovou armádu zdravotníků. Jejich úkolem je zabránit tomu, aby se do davu dostali nemocní lidé a možní šiřitelé obávaného viru tak zvané prasečí chřipky.

Pouť každoročně přivádí na poměrně malý prostor v Mekce a jejím okolí skoro tři miliony lidí. Poutní rituály budou vykonávat v těsné vzájemné blízkosti, což je ideální prostředí pro šíření viru.

Většina poutníků do Mekky míří přes Džiddu. Letadla s návštěvníky přistávají po minutách a na tamních terminálech cestující sledují kamery. Každá z nich denně prohlédne 5000 lidí a označí ty se zvýšenou tělesnou teplotou. Ti pak musejí do karantény, kde se rozhodne o jejich dalším osudu. Úřady předem doporučily muslimům, kteří se necítí dobře, aby do Saúdské Arábie letos nejezdili. Poutníci se měli nechat naočkovat proti viru prasečí chřipky H1N1, vydáno bylo 300.000 dávek vakcín proti obrně a 100.000 proti meningitidě. Každá muslimská země má právo vyslat tisíc poutníků na milion svých obyvatel. Mekku může tedy zaplavit například 200.000 Indonésanů.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč