Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Potápěčům brání v záchranných pracích u Lampedusy vlny a počasí

Svět

  16:15
ŘÍM - Vysoké vlny komplikují práci potápečům, kteří chtějí vyzdvihnout těla afrických uprchlíků z mořského dna. Ti zahynuli ve čtvrtek při ztroskotání lodi nedaleko italského ostrova Lampedusa. Na základě tragédie zesílily úvahy o změně italských imigračních pravidel.

Oběti byly zabaleny do pytlů a seřazeny na břehu. foto: Reuters

Na místě jsou vysoké vlny a potápěči kvůli nim nemohou sestoupit k vraku. Po tělech ale ze vzduchu stále pátrají vrtulníky a letadla. Na lodi, která vyplula v úterý z libyjské Misuráty, byli hlavně Eritrejci a Somálci.

Ve čtvrtek mělo plavidlo u Lampedusy technické problémy, vypukl na ní požár a loď se potopila. Pohřešuje se stále 200 z asi 500 pasažérů plavidla. Přežilo pouze 155 osob, na pevnině je zatím 111 těl obětí.

Příjezd trosečníků z potopené lodi u Lampedusy:

"I když je špatné počasí, naši lidé jsou připraveni se ponořit, jakmile to pro ně bude bezpečné," sdělil v sobotu mluvčí pobřežní stráže Filippo Marini. Očekává se, že ve vraku budou asi hlavně ženy, protože mezi 155 přeživšími byly jenom čtyři, ostatní byli muži.

Petice za Nobelovu cenu už má 30 tisíc podpisů

Na Lampeduse byl v pátek vyhlášen den smutku a konal se také pochod pochodní na památku mrtvých. Týdeník L'Espresso dal do oběhu petici na navržení ostrova na Nobelovu cenu za mír. Je pod ní už 30 tisíc podpisů.

"Tak to dál nemůže pokračovat, doufáme, že to změní názory politiků. Lampedusa je svázána s politiky odpovědnými za imigrační a azylovou politiku," sdělila starostka ostrova Giusi Nicoliniová.

Server BBC News informoval, že se začíná spekulovat o tom, v jakém smyslu změnit imigrační pravidla. Uzavření hranice prý jen zvýší ceny převaděčů.

Afričtí uprchlíci prý za to, že mohou na lodě nastoupit, platí až 2 000 eur (asi 51 tisíc korun). V Evropské unii není žádná velká vůle pomáhat africké imigraci, jelikož má sama 26 milionů nezaměstnaných.

Komisařka pro vnitřní záležitost Cecilia Malmströmová prohlásila, že je třeba bojovat proti převaděčům, kteří využívají zoufalství lidí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zase řekl, že by se mělo otevřít více kanálů pro uprchlíky. Reportér BBC k tomu podotkl, že nic z toho není snadné provést a že uprchlíci jsou "evropskou tragédií".

Od roku 1988 zahynulo na moři ve snaze dostat se do Evropy přes 19 tisíc lidí. V minulém desetiletí pak na 6 700 osob zemřelo u sicilských břehů. Itálie loni vyřizovala 27 tisíc žádostí o azyl, v celé EU o azyl požádalo loni na 272 tisíc běženců. Čtvrtina v nich v Německu.

Od letošního října do Itálie dorazilo na 30 tisíc nelegálních uprchlíků, z nichž polovina byla ze Sýrie a z Eritreje.

Autor: