Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zadlužený keltský tygr volí parlament, vládní stranu čeká porážka

Svět

  10:16
DUBLIN - V Irsku se dnes konají předčasné parlamentní volby vyvolané důsledky finanční krize. Vypjaté okolnosti odráží rekordní počet kandidátů - 566. Většina komentářů irských médií se shoduje, že hlasování je jedním z klíčových okamžiků od vzniku státu. Přesto je výsledek předem překvapivě jasný - dosavadní vládní stranu Fianna Fáil porazí její tradiční rival Fine Gael.

V Irsku se konají předčasné parlamentní volby vyvolané důsledky finanční krize foto: Reuters

Irská ekonomika byla od začátku svého vzestupu v polovině 90. let označována za "keltského tygra" a dávána za vzor ostatním evropským zemím.

Zadlužené Irsko

Nyní se ale vzpamatovává - stejně jako voliči - ze šoku po zhroucení domácích bank, nárůstu státního dluhu, rozpočtových škrtů, vzestupu nezaměstnanosti a znovu čelí stejně jako v minulosti vlně vystěhovalectví.

"Pátek bude jedním z nejdůležitějších dní od založení státu," napsal včera v redakčním komentáři list Irish Examiner. The Irish Times zdůrazňují, že "během historie irského státu se ještě nehlasovalo za tak špatných ekonomických podmínek".

Bublina na realitním trhu
Na rozdíl od Řecka růst rozpočtového deficitu, který nyní tvoří asi třetinu hrubého domácího produktu, nesouvisel se státními výdaji. The Irish Times zdůrazňují, že ekonomický boom byl zčásti bublinou na trhu nemovitostí živenou z úvěrů. Tuto bublinu symbolizují "města duchů", tedy nové stavby, které se již nestačily dokončit nebo nemají nájemníky.

Odpovědnost přisuzují voliči dosud vládní straně Fianna Fáil, která je dominantní silou v Irsku od vzniku země a od roku 1932 v každých volbách získala nejvíce křesel v parlamentu se 166 poslanci. Nyní však průzkum za průzkumem ukazuje, že skončí až na třetím místě za Fine Gael a labouristy.

Podle poslední ankety bude Fine Gael volit asi 40 procent Irů, zatímco labouristy 17 procent a Fianna Fáil 15 procent. Levicoví nacionalisté ze Sinn Fein mají podporu deseti procent a nezávislí 14 procent. Podle místních komentátorů je otevřená jen otázka, zda Fine Gael získá tolik křesel, aby sestavila vládu sama, nebo vytvoří koalici s labouristy.

Fianna Fáil i Fine Gael jsou v zásadě středové strany, když Fine Gael směřuje mírně doprava. Přesto v posledních dvou desetiletích Fine Gael vytvořila dvakrát koaliční vládu se spíše levicovými

Takřka s určitostí se premiérem stane devětapadesátiletý bývalý učitel Enda Kenny. V minulosti byl kritizován za nevýraznost a neobratnost - do té míry, že před necelým rokem čelil vnitrostranické vzpouře. Jeho klidný, i když trochu nudný projev, ale zřejmě voliče oslovil víc, než ohnivě kritická vystoupení Eamona Gilmorea.

Exodus mladých lidí
Ať bude výsledek voleb jakýkoli, komentátoři se shodují, že nová vláda nebude mít tradiční období hájení. A mnoho lidí si také nemyslí, že bude moci něčeho rychle dosáhnout a odchází ze země. Podle odhadů irského Institutu pro ekonomický a sociální výzkum odejde v období mezi dubnem 2010 a dubnem 2012 z Irska na 100 tisíc především mladých lidí - hlavně do Kanady, Austrálie a na Nový Zéland.

Volební místnosti se uzavřou ve 23:00 SEČ a odevzdané hlasy se začnou počítat v sobotu ráno. Nový parlament se sejde 9. března.

Autoři: ,