Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zajatí Britové pojedou domů

Svět

  15:27aktualizováno  19:44
Teherán/Londýn - Dvanáct dní trvající krize způsobená zajetím 15 britských námořníků obviněných z vniknutí do teritoriálních vod Íránu končí. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád oznámil propuštění všech zadržovaných. Gesto označil za velikonoční dar britskému lidu.

Námořníci při propouštění neměli uniformy, byli oblečeni do obleků.

Ahmadínežád prohlásil, že námořníkům udělil milost jako dárek britskému lidu a na počest výročí narození proroka Mohammeda a také u příležitosti velikonočních svátků.

První zprávy nasvědčovaly tomu, že se Britové dostanou na svobodu už ve středu.
"Po tiskové konferenci mohou jít na letiště a vrátit se domů", řekl doslova Ahmadínežád.  Podle informací agentury AFP však Írán námořníky propustí a předá britskému velvyslanectví v Teheránu až čtvrtek. Ve stejný den by z Íránu měli odletět.

"Britští námořníci jsou v rukou (íránského) ministerstva zahraničí. Ve čtvrtek budou předáni britské ambasádě před odjezdem do Londýna," citovala agentura poradce prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Britský premiér Tony Blair oznámení o brzkém propuštění námořníků uvítal a poznamenal, že tomuto nečekanému kroku íránského prezidenta nepředcházela vyjednávání. Poděkoval všem, kteří k osvobození nějak přispěli, zmínil se v této souvislosti o EU, Radě bezpečnosti OSN a "našich spojencích v oblasti". Britská televizní zpravodajská stanice Sky News dnes večer bez dalších podrobností uvedla, že klíčovou roli při vyřešení krize sehrály Sýrie a Katar. Z Damašku zaznělo podobné tvrzení.

Vyznamenání pro revoluční gardisty
Íránský prezident během tiskopvé konference osobně vyznamenal příslušníky íránské pobřežní stráže, kteří Brity v Perském zálivu zajali. "Jménem íránského lidu bych chtěl poděkovat íránské pobřežní stráži za hrdinnou obranu íránských teritoriálních vod," řekl prezident na tiskové konferenci a zdůraznil, že Teherán nebude nikdy takovéto průniky vetřelců akceptovat.

Posádka britských lodí byla zajata íránskou pobřežní stráží, když nedaleko iráckých břehů rutinně kontrolovala plavidlo podezřelé z pašování zboží. Londýn od počátku tvrdil, že jeho námořníci se v okamžiku zadržení nacházeli v iráckých vodách. Írán naopak na podporu svých argumentů odvysílal záběry a výpovědi britských námořníků, mezi nimi i jedné ženy, kteří se ke vstupu do íránských výsostných vod přiznali.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyznamenává velitele oddílů revolučních gardistů, kteří zajali 15 britských námořníků.Napětí mezi oběma zeměmi vyvrcholilo 28. března, kdy britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová oznámila přerušení diplomatických vztahů s Íránem. Teherán vzápětí pohrozil postavením zadržených před soud. Od té doby se rétorika na obou stranách zmírnila. V úterý britští zástupci poprvé hovořili o záležitosti s hlavním íránským vyjednávačem Alím Larídžáním. Premiér Tony Blair označil v úterý "příštích 48 hodin za rozhodujících" v osudu zadržených vojáků a varoval, že poté Londýn zaujme daleko tvrdší postoj.

Sami námořníci mohli Ahmadínežádův projev sledovat živě v televizi a po překladu tlumočníka prý propadli bouřlivé radosti. Později íránská televize ukázala, že se námořníci s Ahmadínežádem setkali na schodech prezidentského paláce, kde si s ním potřásli rukou a "poděkovali mu za odpuštění". Ocenili prý také vlídné zacházení z íránské strany.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč