Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zajatí Íránci byli v Sýrii na výzvědách, tvrdí povstalci

Svět

  18:00
DAMAŠEK/TEHERÁN - Ve skupině Íránců, které v sobotu na předměstí Damašku unesli syrští povstalci, jsou podle televizní stanice Al-Arabíja příslušníci íránských revolučních gard a v Sýrii byli na výzvědách. Íránské velvyslanectví ovšem tvrdí, že jde o náboženské poutníky.

'Alláh akbar! foto: Reuters

Do Sýrie každý rok cestují statisíce Íránců, aby zde navštívili šíitskou svatyni, v níž jsou podle muslimské tradice uloženy ostatky vnučky proroka Mohameda sajjidy Zajnab.

"Skupina 48 Íránců, kteří byli na misi v Sýrii, byla zadržena v Damašku a výslechy odhalily, že jsou mezi nimi strážci revoluce," uvedl zástupce povstaleckých oddílů na videonahrávce, kterou vysílala televizní stanice Al-Arabíja v Dubaji.

Čtěte také:

Zadržení Íránci byli na výzvědné akci, uvedl v nahrávce Al-Arabíja muž v oblečení důstojníka Syrské svobodné armády. "Během vyšetřování jsme zjistili, že někteří jsou důstojníci revolučních gard," prohlásil muž. Ukázal také průkazy totožnosti jednoho ze zajatých.

Strážci revoluce

Strážci revoluce je označení pro příslušníky revolučních gard, které byly v Íránu vytvořeny v únoru 1979 na popud ajatolláha Chomejního a ve snaze vytěsnit další skupiny, jež se podílely na svržení íránské monarchie. Gardy existují mimo armádu a podléhají nejvyššímu íránskému náboženskému vůdci

Zajatci patří ke 150členné skupině, kterou do Sýrie poslal Írán kvůli výzvědné činnosti terénu. Spolu s nimi byl zajat také jejich afghánský tlumočník, tvrdil syrský povstalecký velitel. Teherán vyzval Turecko a Katar, aby mu pomohly dosáhnout propuštění zajatých mužů. Obě tyto země přitom Teherán dříve často kritizoval, že podporují syrské protivládní povstalce financemi i zbraněmi. Turecko i Katar nicméně pomoc slíbily.

U moci jsou šíité. Prozatím
Několik desítek Íránců bylo v Sýrie uneseno loni v prosinci a letos v lednu, mnoho z nich bylo propuštěno o několik měsíců později.

Syřané bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada patří k sunnitské většině, zatímco samotný Asad je alavita, tedy příslušník šíitské sekty, kterou v Sýrii tvoří zhruba desetina obyvatel. Celkový počet vyznavačů šíitského islámu, který v Íránu představuje státní náboženství, bývá v Sýrii odhadován na 15 procent, zatímco sunnité představují kolem 75 procent.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!