Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zeman nevyloučil, že by jmenoval vládu s komunisty, kterou nastínil Sobotka

Česko

  15:57aktualizováno  18:34
PRAHA - Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že by jmenoval vládu i se zástupci komunistů. Řekl, že je pro zrušení takzvaného bohumínského usnesení, které sociální demokracii zakazuje na úrovni vlády spolupráci s extrémními stranami včetně KSČM. Poznamenal, že na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si ale myslí, že zmíněné usnesení by měl zrušit stranický sjezd sociální demokracie.

Miloš Zeman foto: ČTK

Zeman to řekl na páteční tiskové konferenci v Nové Pace na závěr své třídenní cesty po Královéhradeckém kraji.

Sobotka v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny označil bohumínské usnesení z roku 1995 za přežité. Případná vládní koalice ČSSD s komunisty po příštích parlamentních volbách by podle něj nebyla problém.

Sobotka: Zákaz spolupráce ČSSD s KSČM ve vládě je přežitý

Sám ale nepokládá za potřebné otázku usnesení na blížícím se sjezdu strany otvírat. Na druhou stranu podle něj není nic špatného na spolupráci levicových stran. O zrušení bohumínského usnesení by na březnovém sjezdu v Brně chtěla jednat skupina sociálních demokratů z Plzeňska.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Rakovníku novinářům řekl, že mu to připomíná někdejší dohodu předsedů ČSSD a KDU-ČSL Jiřího Paroubka a Miroslava Kalouska o společném kabinetu závislém na komunistech. „Moc tomu nerozumím, pan premiér (Sobotka) je strašně aktivní. Blíží se jejich sjezd, tak to bude asi ten důvod, že každý den s něčím přichází,“ uvedl Babiš.

Volby jsou podle něj ještě daleko, a tak Sobotkovo počínání pokládá za předčasné. „To je samozřejmě jeho názor a já mu ho neberu. My bychom samozřejmě s komunisty do vlády nešli nikdy, protože máme úplně jiný program a jinou ideologii,“ dodal Babiš.

Zeman řekl, že ještě jako člen ČSSD bohumínské usnesení označil za zastaralé a překonané. „Nicméně na rozdíl od pana premiéra Sobotky se domnívám, že je zapotřebí dodržovat elementární právní kulturu, která spočívá v tom, že když nějaký orgán, v daném případě sjezd, nějaké usnesení přijme, tak by ho také tentýž sjezd měl zrušit,“ řekl prezident před novináři.

Na otázku, zda by jmenoval vládu, pokud by v ní byli komunističtí ministři, řekl, že by ji jmenoval na základě výsledku voleb s jedinou výhradou. „Nechtěl bych, aby ve vládě byli ministři za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, protože tuto stranu pokládám za neonacistickou,“ uzavřel Zeman.

Komunisté názor na NATO nemění

Sobotka o bohumínském usnesení na sjezdu diskutovat nechce,spolupráci s komunisty nicméně nezavrhuje. Odkazuje při tom na posun hnutí ANO doprava politického spektra. Doplnil, že taková spolupráce bude vždy ovlivněna programovými podmínkami. „ČSSD podporuje členství v EU a NATO a budeme chtít, aby příští vláda z těchto parametrů jednoznačně vycházela,“ konstatoval.

Komunisté navrhují referendum o odchodu Česka z NATO. Předseda KSČM Vojtěch Filip už dříve změnu komunistické politiky odmítl.

Podle poslankyně Marie Benešové (ČSSD) se podobné úvahy otevírají před sjezdy ČSSD pravidelně. „Nikdy to však nezaznělo z úst předsedy, který byl vždy k spolupráci s KSČM zdrženlivý. Nyní náhle není. Tato jeho taktika napovídá, že půjde nepochybně o důležitý sjezd,“ myslí si.

Důležitý sjezd

Přežité je bohumínské usnesení podle poslance Jaroslava Foldyny. „V současnosti při obhajobě základních sociálních práv, při prosazování politiky vyšší mzdy a valorizace důchodů v ČR je spolupráce s levicí nezbytná. Je tedy třeba konstatovat, že toto usnesení je přežité,“ uvedl. Když se bude o zrušení usnesení hlasovat, bude pro.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek si myslí, že by se měl sjezd bohumínským usnesením zabývat, nebo naopak rozhodnout, že se jím zabývat nebude.

„Sjezd by měl především diskutovat nový dlouhodobý program strany a také se zabývat přípravou na parlamentní volby. To je pro nás důležité,“ myslí si ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Usnesení podle něj patří do kontextu 90. let. Připomenul, že dvaadvacet let staré usnesení zakazuje mimo jiné spolupráci s tehdejšími sládkovci a Stranou demokratické levice. O případných a vhodných koalicích podle něj bude čas diskutovat po volbách. Nyní se mají sociální demokraté soustředit na úspěch ve volbách.

Podobný názor má i Chvojkův předchůdce v ministerském křesle Jiří Dienstbier. „O povolební spolupráci by vedle volebního výsledku měly rozhodovat aktuální politické postoje jednotlivých stran,“ napsal.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč