Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zakladatel čínské charty jde na 11 let do vězení. Soud zamítl jeho odvolání

Svět

  17:03
PEKING - Čínský soud dnes zamítl odvolání disidenta Liou Siao-poa proti trestu 11 let vězení, k němuž byl za údajné rozvracení státu odsouzen v prosinci. Informoval o tom dnes Liouův právník. USA a další státy už vyjádřily nad potvrzením trestu zklamání a vyzvaly k disidentovu okamžitému propuštění.

Liou Siao-po foto: Reprofoto

Liou je zakladatelem čínské iniciativy za zlepšení lidských práv Charta 08, která se inspirovala československou Chartou 77. Disident se před soudem doznal, že patří k iniciátorům manifestu, který vyzývá k respektování lidských práv a svobody vyjadřování v Číně. Dodal ale, že tím neporušil žádné zákony.

Liou je jediný, kdo byl za organizování Charty 08 zatčen. Nicméně i další byli v této souvislosti pronásledováni.

Proti uvěznění a za okamžité propuštění čtyřiapadesátiletého Lioua se vyslovila řada zemí a mezinárodních organizací, které se zabývají ochranou lidských práv, mezi nimi i Spojené státy či Evropské unie, jejíž delegace je právě v Číně. Peking ale důrazně tyto snahy odmítl a označil je za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Francie je "rozčarovaná" potvrzením rozsudku nad čínským disidentem, oznámilo dnes francouzské ministerstvo zahraničí. K "okamžitému propuštění" Lioua vyzvalo Německo. "Velké zklamání" vyjádřilo i britské ministerstvo zahraničí.

"Potvrzení tohoto trestu vězení je zjevně politickým rozhodnutím. Požaduji okamžité propuštění Liou Siao-poa," prohlásil německý vládní zmocněnec pro lidská práva Günter Nooke.

Za Liouovo propuštění se postavilo rovněž přes 300 spisovatelů z celého světa - mezi nimi Salman Rushdie, Umberto Eco či Margaret Atwoodová.

Známý čínský aktivista již několikrát kvůli svému demokratickému přesvědčení věznění zažil. V červnu 1989 se zúčastnil protestních akcí na pekingském náměstí. Liou byl nakonec zatčen a rok a půl strávil ve vězení, aniž byl kdy odsouzen.

Další internaci zažil v letech 1996-99, kdy jej komunistický režim poslal do tábora na převýchovu prací, protože požadoval politickou reformu a osvobození lidí vězněných dosud za účast na prodemokratickém hnutí v červnu 1989.

Byl vyloučen z univerzity, stal se spoluzakladatelem čínského Pen klubu.

Udržoval stále vztahy s intelektuálním světem, a když nemohl být publikován v Číně, jeho knihy vycházely především v Hongkongu, například "Vznešený ráj moci, peklo pro ponížené".

Liou byl v minulých týdnech nominován různými skupinami včetně českých zákonodárců nebo slovenských osobností na letošní Nobelovu cenu za mír.

Čína před tímto krokem varovala.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...