Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Žalobci poslali k soudu případ krádeže století

Česko

  15:09aktualizováno  15:23
PRAHA - Městské státní zastupitelství v Praze poslalo k soudu případ krádeže více než 500 milionů korun z budovy bezpečnostní agentury G4S v Praze 3. Obžalovalo tehdejšího zaměstnance společnosti Františka Procházku, který však nebyl dosud dopaden.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stíhá ho jako uprchlého. Před soudem však stane jeho údajný komplic, řekla mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová. Mužům podle ní hrozí až desetileté vězení.

"Obžaloba v případu takzvané krádeže století byla podána k pražskému městskému soudu," uvedla Zenklová.

ČTĚTE VÍCE:

Celkem 560 milionů zmizelo z budovy agentury 1. prosince 2007. Procházka, který v žižkovské pobočce G4S pracoval jako strážný, byl z krádeže peněz obviněn krátce poté, co zmizení peněz vyšlo najevo. Podle policie vzal bankovky z trezorové místnosti společnosti a v taškách je donesl k autu, s nímž odjel jeho komplic.

Procházka po události zmizel beze stopy

Auto, které se na první pohled nijak nelišilo od služebních vozidel firmy, si Procházka opatřil již o několik let dříve. Je proto možné, že krádež dlouhodobě plánoval. Po události beze stopy zmizel.

František Procházka

V březnu 2008 zadržela policie údajného Procházkova komplice Milana Čermáka. Po obvinění ze spolupachatelství krádeže putoval do vazby, odkud se v září dostal poté, co jeho manželka složila desetimilionovou kauci.

Podle dřívějších informací Čermák mohl být tím, kdo řídil dodávku s kradenými penězi. Na pátrání po Procházkovi, na nějž byl vydán český, evropský i mezinárodní zatykač, se v minulosti podílel i speciální policejní vyšetřovací tým přezdívaný "lovci lebek".

ČTĚTE VÍCE O KAUZE:

Poškozená firma vypsala na vypátrání pachatele odměnu dva miliony eur (asi 52 milionů korun).

6. prosince 2007 - Policie Procházku obvinila, žalobci rozhodli o jeho stíhání jako uprchlého.

10. prosince 2007 - Obvodní soud pro Prahu 3 vydal český, evropský i mezinárodní zatykač na Procházku.

6. února 2008 - Server Aktuálně.cz uvedl, že agentura G4S Cash Services prý již vrátila bankám peníze, o které při krádeži přišla. Sumu požadovala od pojišťovny, která zaplatila vše, G4S výjimečně neměla spoluúčast.

19. března 2008 - Policie zatkla na Mladoboleslavsku údajného Procházkova komplice Milana Čermáka. Ten údajně seděl v dodávce, do níž Procházka naložil ukradené peníze. Podle policie o tom svědčí pachová stopa. Při domovní prohlídce u Čermáka policie nalezla tři miliony korun v hotovosti, větší množství SIM karet a několik legálně držených zbraní. Podle jeho tehdejšího advokáta Jiřího Teryngela měl Čermák nalezené peníze ještě před zmíněnou krádeží. Policie Čermáka obvinila z krádeže ve spolupachatelství a soud na něj uvalil vazbu.

17. září 2008 - Pražský městský soud propustil údajného spolupachatele Procházky Čermáka z vazby. Soud, který tak vyhověl Čermákově stížnosti proti prodloužení vazby, zároveň stanovil kauci deset milionů korun.

16. srpna 2010 - Server iDnes.cz uvedl, že kriminalisté objevili Procházku na videozáznamu z letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Záznam pochází ze dne, kdy se krádež ve firmě G4S stala, tedy z 1. prosince 2007.

19. srpna 2010 - MfD napsala, že se vyšetřovatelé domnívají, že se Procházka skrývá na americkém kontinentu. Nejsou si ale zatím jisti, kde konkrétně. Podle deníku zaostřili detektivové nejprve pozornost na USA a Severní Ameriku, ale nevylučují, že se odtud Procházka přesunul na jih. Po Procházkovi pátrali také soukromí detektivové z Británie, které si najala pojišťovna. Přišli na to, že před krádeží hodně cestoval, absolvoval též výcvik přežití v Izraeli.

30. září 2011 - Městské státní zastupitelství v Praze poslalo případ k soudu. Obžalovalo Procházku, který však nebyl dosud dopaden. Stíhá ho jako uprchlého. Před soudem však stane jeho údajný komplic Čermák.

Autor: