Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Záměna léků v Zentivě děsí pacienty. Počet hlášení na nežádoucí účinky vzrostl víc než dvojnásobně

Česko

  6:00
PRAHA - Hlášení o možné záměně léků z dílny farmaceutické společnosti Zentiva, kterou stále šetří policie, vyděsilo některé pacienty. Státní ústav pro kontrolu léčiv v souvislosti se stahováním některých šarží hlásí další podezření na nežádoucí účinky. Od prvotního oznámení instituce evidovala už téměř sto hlášení ze strany pacientů, přičemž za poslední dva týdny jejich počet stoupl více než dvojnásobně.
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zářijový nález přípravku Neurol z pražského závodu Zentivy v krabičkách přípravku Atram, který se objevil v polské distribuci, vedl společnost k podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Záměna léků v Zentivě? Pacienti nahlásili 31 podezření na nežádoucí účinky, hlásí ústav

I po šesti týdnech, během nichž probíhalo preventivní stahování a policejní šetření, sice Zentiva nehlásí žádnou další záměnu léků v Česku ani v ostatních zemích, ale v Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se hromadí další nahlášená podezření na nežádoucí účinky, už jich je téměř sto.

Za dva týdny víc než dvojnásobek

Zejména v posledních dvou týdnech zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) razantní nárůst, počet hlášení se víc než zdvojnásobil. „Pokud jde o aktuální počet nahlášených podezření na nežádoucí účinky, aktuální stav je 99 hlášení,“ předčítá z posledních statistik mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. To je o 68 hlášení více, než tomu bylo k poslednímu oficiálnímu dni letošního léta.

Nejčastěji lidé nahlašují podezření po užití léků Prednison, kterým dospělí léčí například chronická zánětlivá onemocnění nebo jej berou při závažných alergických onemocněních. Další oznámení souvisela s užitím Neurolu, Oxazepamu, Atramu či Hydrochlorothiazidu.

Kontrolní ústav aktuálně provádí šetření přímo v Zentivě. Kromě toho také analyzuje léčivé přípravky získaných od pacientů. „V tuto chvíli máme výsledky analýz několika vzorků léčivých přípravků Neurol a Prednison, kdy laboratorní analýzou zjištěný obsah odpovídal deklarovanému obsahu. Další analýzy získaných vzorků stále probíhají,“ popsala serveru Lidovky.cz Přinesdomová.

Zentiva ovšem žádné další šarže oproti těm, na něž zástupci státního ústavu upozornili už koncem září, nestahovala. Všechny typy balení, kterým by pacienti měli věnovat pozornost, zveřejnil ústav na svém webu.

V první vlně byly staženy jmenovitě tyto léky: Atram 12,5, Neurol 0,25 a Neurol 0,5, Oxazepam Léčiva a Prednison 20. V druhé fázi informoval SÚKL i o stažení dalších šarží balení léků ze zdravotnických zařízení. V tomto případě prý mohly být zaměněny blistry s tabletami u léků Dolmina 100 SR, Hydrochlorothiazid Léčiva, Neurol 0,25, Pyridoxin Léčiva či Simvacard 10.

„Pokud se název a síla léku na krabičce a blistru neshoduje, měl by pacient lék přestat užívat a vrátit jej v lékárně, nejlépe však v té, ve které byl vydán,“ varuje ústav na stránkách. Lidé na webu najdou mimo jiné i kontakty, na které se mohou obrátit v případě problémů při výměně léků nebo v případě nežádoucích účinků při užívání zmiňovaných léků.

Zentiva zaměnila některé léky v krabičkách, stahuje 60 tisíc balení

Stahování by nicméně podle mluvčího Zentivy Filipa Hrubého mělo skončit v řádu několika týdnů. „Dosavadní průběh stahování léků potvrzuje jeho preventivní charakter a fakt, že riziko záměny tablet přímo v blistrech je velmi malé,“ zdůraznil mluvčí tradičního českého výrobce léků s tím, že interní kontrola ve firmě neodhalila žádnou chybu ve výrobních procesech.

Úmysl zaměstnance? Policie případ stále šetří

Po nalezení přípravku Neurol ve špatných krabičkách Zentiva stáhla z oběhu 60 tisíc balení. Problém spočíval především v tom, že se některé léky z produkce Zentivy předepisují na širokou škálu nemocí.

Firma podle oficiálního vyjádření dosud neodhalila vlastní chybu ve výrobních procesech závodu. „Naše balící linky jsou vybaveny speciálním kamerovým systémem, který sleduje celý proces balení a detekuje specifickou velikost, tvar a barvu tablet, čímž zabraňuje záměně tablet přímo v blistrech,“ doplnil Hrubý. Selhání lidského faktoru ovšem nemohl vyloučit.

Případem se proto zabývá pražská policie. „Začátkem září 2016 jsme přijali oznámení od poškozené společnosti Zentiva o možné záměně blistrů ve dvou baleních léčiv tohoto výrobce, které se našly u jejich polských distributorů,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle informací některých médií mohlo jít o úmysl některého ze zaměstnanců společnosti. Avšak s ohledem na stále probíhající řízení nechtěl mluvčí celou věc blíže komentovat.