Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek zažehnal spor s Řeckem. Velvyslanec se vrátí do Česka po Vánocích

USA

  15:48aktualizováno  18:17
PRAHA - Diplomatická roztržka mezi Českem a Řeckem kvůli kritickým výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Atén je urovnaná. Po středečním telefonátu se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem to uvedl na twitteru šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. foto: MAFRA: Tomáš Krist

Kotzias v úterý povolal z Prahy na konzultace řeckého velvyslance. Řekové tak reagovali na Zemanova slova o tom, že Česko vstoupí do eurozóny, až ji opustí Řecko. Řecký ambasador Panajotis Sarris se do Prahy vrátí po Vánocích. Zaorálek pozval na návštěvu také ministra Kotziase.

„Diplomatická roztržka s Řeckem urovnána. Telefonát s mým řeckým protějškem proběhl v přátelské atmosféře,“ oznámil na twitteru Zaorálek. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová sdělila, že Zaorálek pozval svého řeckého kolegu na návštěvu Prahy.

Řecko odvolalo z Prahy velvyslance. Jde o reakci na ‚nepřátelské výroky‘ prezidenta Zemana

Oba ministři se prý shodli, že není dobré, aby šarvátka dál eskalovala, chtějí se soustředit na důležitější věci. „S kolegou Kotziasem jsme se dohodli, že zintenzivníme vzájemný kontakt, protože před námi stojí důležitější společné úkoly v rámci EU,“ pokračoval v tweetu Zaorálek.

Společnými úkoly mínil boj proti takzvanému Islámskému státu nebo řešení migrační krize. Dlouhodobé negativní vztahy Zaorálek nečeká, ale není prý možné tvrdit, že se nic nestalo. „Ty věci se nedají úplně škrtnout a vymazat. Na obou stranách cítíme, že je důležité kooperovat,“ řekl Zaorálek Radiožurnálu.

„Ujistil jsem řeckého ministra zahraničí, že jsem si vědom toho, že Řecko nezpůsobilo finanční krizi a že je daleko více její obětí,“ sdělil Radiožurnálu Zaorálek. Se Zemanem se prý kvůli roztržce nyní nesetká. „Teď urgentně to necítím jako potřebu. Máme s panem prezidentem pravidelné schůzky a je možné, že se k tomu vrátíme,“ dodal.

Řecký velvyslanec odletěl z Prahy do Atén v úterý. Řecká ambasáda potvrdila, že velvyslanec Sarris opustil Česko kvůli výroku Zemana o členství Řecka v eurozóně z minulého týdne. Prezident při úvaze o připojení Česka ke společné evropské měně zalitoval, že Řekové v eurozóně zůstali. Prý nechce, aby Češi po zavedení eura platili řecké dluhy.

Zeman by neměl kopat do evropského otloukánka číslo jedna, říká Sobotka k Řecku

Na ostrou rétoriku některých států vůči Řecku si postěžoval i ministr Kotzias. Řecká televize ERT zmínila například Maďarsko nebo Slovensko. Gesto vůči Česku mělo být pokusem situaci řešit. ERT také uvedla, že vzájemné vztahy Česka a Řecka se ocitly v „bodu mrazu“. Pokud se sporné výroky neopraví, hrozí prý úplné přerušení diplomatických styků. Mluvčí Lagronová se k tomuto požadavku Řecka odmítla vyjádřit. Korekci prezidentových slov o Řecku ale již dříve odmítl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Názor prezidenta prý trvá a bude ho dál veřejně prezentovat.

Zeman se před týdnem v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR vyjadřoval k situaci v eurozóně. „Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo,“ prohlásil mimo jiné český prezident.

Je to silné diplomatické gesto

Povolání velvyslance do domovské země je silným diplomatickým gestem, obzvlášť pokud se odehraje mezi spojenci. Shodli se na tom oslovení diplomaté.

Bývalý ministra zahraničí a obrany Alexandr Vondra sdělil, že podobně silný krok ze strany spojenců v EU nebo NATO nepamatuje. Za významný signál považuje postup Řeků také bývalý eurokomisař Pavel Telička.

„Je to poměrně silný krok, nepamatuji si, kdy bychom se spojenci v NATO či EU měli podobný problém,“ uvedl Vondra, který také vedl českou ambasádu v USA v letech 1997 - 2001. Podobně se k věci staví bývalý eurokomisař a současný europoslanec za hnutí ANO Telička. Podle něj je smutné, že k tak závažnému diplomatickému gestu došlo ze strany spojence Česka. V komentáři, který zveřejnil na svém webu podotkl, že povolání velvyslance ke konzultacím se prý obvykle vyjadřuje protest či zásadní nesouhlas. Také další zdroje z diplomatického prostředí považují signál Řeků vůči Česku za velmi důrazný a mezi spojenci nezvyklý.

Vondra s Teličkou se zcela neshodli v názoru na výroky Zemana, které roztržku vyvolaly. Prezident v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR vyjádřil politování nad tím, že Řecko neopustilo eurozónu. Česká republika by prý měla přijmout společnou měnu až ve chvíli, kdy Řecko od eura upustí.

Vondra Zemanova slova nerozporoval. „Zeman má v zásadě pravdu, i když by bylo na místě nedělat z Řecka veřejného otloukánka,“ poznamenal Vondra, který v současné době vede Centrum transatlantických vztahů (PCTR). Řecká reakce mu připadá neadekvátní. „Zvenčí to na mě působí skoro tak, že si řecký velvyslanec chtěl užít Vánoce doma,“ uvedl s nadsázkou.

Telička hodnotil Zeman přísněji. „Takové rozdělující výroky, jaké pronesl prezident Zeman, navíc k naprosto neaktuálním tématům, mají zásadní negativní dopad na akceschopnost EU,“ uvedl. „Státníka lze pozitivně hodnotit, jestliže napomáhá řešení problémů. Těžko si ovšem vybavuji, jaké problémy pomohl v poslední době vyřešit Miloš Zeman,“ podotkl.

Podle zdrojů ČTK chtěli Řekové důrazným postupem varovat i další země, které se vůči Řecku v poslední době vyjadřovaly kriticky. Řecká televize ERT za takové země označila například Maďarsko nebo Slovensko.

Autor: