Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zaorálkovo prohlášení o Tibetu rozdělilo vládu

Česko

  13:14
PRAHA - Příslib ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, že Tibet patří Číně, rozdělil jeho kolegy ve vládě. Zatímco někteří ministři tento krok schvalují a považují ho za rozhodnutí celého kabinetu, lidovecký šéf rezortu kultury Daniel Herman tvrdí, že ani jeden z ministrů KDU-ČSL toto stanovisko nepodpořil.

Vláda České republiky při svém jmenování prezidentem republiky. foto: MAFRA - Michal Růžička

Server Lidovky.cz požádal ministry Sobotkovy vlády o komentář k prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, že Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu a také, jestli šlo o stanovisko celé vlády.

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace (KDU-ČSL)
"Územní celistvost ČR samozřejmě dlouhodobě uznává. Formulace vět o Tibetu považuji za příliš přímočarou. Naopak vítám v textu důraz na lidská práva. Zaorálek postupuje v souladu s prohlášením EU a ČLR Z 31.3.2014. Tento text prohlašuje vztahy mezi EU a Čínou za strategické. Jeho návštěva je logickým krokem evropské společné pozice. Zaorálek se opírá o svou stranu a má podporu v cestě ANO 2011."

Michaela Marksová Tominová.

Michaela Marksová Tominová, ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD)
"Ani sám Dalajlama nepodporuje samostatnost Tibetu, nýbrž pouze autonomii. Naše vláda zaujala stanovisko, které není odlišné od vlád předchozích a nepoškozuje Českou republiku v mezinárodní diplomacii."

Martin Stropnický

Martin Stropnický, ministr obrany (ANO)
"Důležitá je přesnost formulací. Samostatnost Tibetu explicitně nepodporuje například v EU nikdo, pokud vím. Spor je o dodržování lidských práv a řekněme o jistou kulturní autonomii Tibetu."

Daniel Herman

Daniel Herman, ministr kultury (KDU-ČSL)
"Ani jeden z nás 3 ministrů za KDU-ČSL toto stanovisko na vládě nepodpořil."

Antonín Prachař

Antonín Prachař, ministr dopravy (ANO)
"Pan ministr prezentoval stanovisko vlády ČR."

Jan Mládek

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)
"
Ano, bylo to rozhodnutí celé vlády."

Omluva za Tibet

Petici proti dokumentu, který v Číně podepsal ministr zahraničí Lubomír Zalorálek, založil Jan Maška, protože považuje tento krok za výměnu lidských práv za příslib byznysu. Cílem petice je pak Zaorálkova omluva. Tu podepsalo během čtyř dnů více než 28 tisíc lidí. "Takový ohlas jsem vůbec nečekal, ale je to dobře, že veřejnost dala najevo s čím není spokojená. Význam z právního hlediska sice nemá, ale je důležitá pro medializaci, řekl Maška.

Autoři: ,