Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Záplavy na Balkáně: úřady potvrdily 44 mrtvých lidí

Slovensko-cest

  15:21aktualizováno  18:03
BĚLEHRAD - Záplavy na Balkáně si vyžádaly už nejméně 44 lidských životů. S odvoláním na místní úřady to uvedla agentura AFP. Situace v Srbsku a v Bosně a Hercegovině se však podle posledních zpráv mírně zlepšila a hladiny většiny řek už kulminovaly, někde dokonce klesají. Úřady mluví o nejhorších záplavách za posledních 120 let.

Situace v Srbsku a v Bosně a Hercegovině se však podle posledních zpráv mírně zlepšila a hladiny většiny řek už kulminovaly, někde dokonce klesají. foto: Reuters

Podle meteorologů by měly hladiny začít klesat, protože už neprší a intenzivnější srážky se nečekají ani v nejbližší době.

Záplavy na Balkáně si vyžádaly už nejméně 44 lidských životů. S odvoláním na...

Dosavadní bilance hovořila o 34 mrtvých. Počet obětí však stále ještě nemusí být konečný, vzhledem k tomu, že řada míst je stále pod vodou a úřady teprve začínají zjišťovat rozsah katastrofy a počítají škody a mrtvé.

Bezprostřední nebezpečí

Někde ovšem hladiny toků ještě nedosáhly svého maxima - platí to třeba pro srbské hlavní město Bělehrad a pro západ země, kde jsou tisíce příslušníků záchranných složek stále v pohotovosti. Velké nebezpečí podle úřadů představuje riziko sesuvů půdy, a to hlavně v kopcovité Bosně a Hercegovině.

  • Se záplavami se v minulých dnech potýkalo i Rakousko, Slovensko a Polsko, hladiny řek ale v těchto zemích až na výjimky klesají. Například na Slovensku platí podle internetových stránek Slovenského hydrometeorologického ústavu třetí povodňový stupeň už jen na řece Hornád u Košic, prvního povodňového stupně dosahuje na východě Slovenska ještě řeka Bodva.
  • Do svých koryt se vrátily i toky v Dolních Rakousích, které se po intenzivních deštích vylily z břehů v pátek. Úřady odvolaly i pohotovost v nejpostiženější oblasti v okolí Lilienfeldu, kde už probíhají pouze úklidové práce.
  • V Polsku ještě hrozí rozvodněná Visla, jejíž hladina může na jihovýchodě země dosáhnout 7,5 až osmi metrů, situace by ale podle hydrometeorologů neměla být tak kritická, jako při povodních v roce 2010.

Bezprostřední nebezpečí už nehrozí v srbských městech Šabac, Mitrovica a Kostolac, kde ještě v sobotu s obavami sledovali stoupající hladiny Sávy a Dunaje. Také částečně zaplavená elektrárna v Obrenovači u Bělehradu podle všeho neutrpěla vážnější škody. Řada lidí však stále v zaplavených městech a obcích čeká na pomoc - celkem bylo v Srbsku evakuováno na 20.000 lidí, informovala agentura AFP.

Klidnější situace panuje i v Bosně a Hercegovině, kde záplavy ohrožovaly celou třetinu ze zhruba 1,2 milionu tamních obyvatel. Energetický koncern EPB uvedl, že dodávky proudu běží opět normálně. Úřady ale varovaly, že kvůli podmáčené půdě hrozí riziko sesuvů. List Dnevni Avaz napsal, že uzavřeno je osm hlavních silničních tahů.

Obyvatele zaskočila přívalová vlna

Katastrofický obraz skýtá například bosenské město Doboj, kde obyvatele zaskočila přívalová vlna vysoká tři až čtyři metry a město zcela zaplavila. Podle úřadů tam záchranáři objevily zatím 20 těl a s prohledáváním domů ještě zdaleka nejsou hotovi. "Nejvyšší prioritou je teď najít mrtvé. Bude jich mnoho," řekl tamní starosta Obren Petrović.

Údaje o počtu mrtvých se liší, úřady se totiž zdráhají bilanci potvrdit a slibují, že konečné číslo zveřejní po dokončení záchranných prací. Výši hmotných škod chtějí v Srbsku a Bosně spočítat do středy: už nyní se odhaduje, že jen na srbské straně povodně způsobily škody za více než miliardu eur (více než 27 miliard korun).

Záplavy na Balkáně: úřady potvrdily 44 mrtvých lidí

Na Balkáně pomáhají záchranné týmy z řady evropských zemí včetně České republiky. Devítičlenná jednotka Hasičského záchranného sboru ČR se zapojila do akce v okolí Bělehradu, v sobotu například odčerpávala vodu z elektrárny v Lazareveci, sdělila ČTK mluvčí sboru Nicole Zaoralová. Podle ní Česko nabídlo Srbsku i pomoc dalších dvou záchranných týmů, které disponují i speciální technikou a plavidly; o jejich výjezdu se bude teprve rozhodovat.

Češi mohou obětem povodní přispět i prostřednictvím veřejných sbírek, které už vyhlásily například humanitární organizace ADRA a Člověk v tísni.

Ničivé povodně na Balkáně. Srbsko žádá pomoc:

Autoři: ,