Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zásah francouzské policie u Calais byl zbytečný. Běženci jsou zpátky

Svět

  15:43
CALAIS - Necelý týden po zbourání rozlehlého tábora běženců bez dokladů nedaleko města Calais na severu Francie je většina migrantů opět na místě. Jak potvrzují nevládní humanitární organizace, které monitorují situaci v oblasti a uprchlíkům materiálně pomáhají, zásah francouzských úřadů se podle jejich očekávání spíš minul účinkem.

Nelegální přistěhovalci se vrátili na místo rozpuštěného tábora u francouzského Calais foto: Reuters

Situace se zopakovala skoro navlas stejně jako v roce 2002, kdy policie srovnala se zemí tábor Sangatte, který založil francouzský Červený kříž.

Tehdy i nyní reagovala francouzská vláda nejen na zcela katastrofální hygienické podmínky mezi vesměs ilegálními imigranty, kteří v oblasti vyčkávají na příležitost, jak se dostat do Británie.

Její snahou bylo také rozbít bandy převaděčů, které přesuny přistěhovalců organizují, a hlavně zarazit bujení pouliční kriminality. Krádežím i fyzickému násilí jsou již dlouhodobě vystaveni místní obyvatelé, kteří stále hlasitěji kritizují policii, že na jejich ochranu jí nestačí síly.

Během zásahu v kontroverzním tábořišti přezdívaném calaiská džungle, který nařídil francouzský ministr pro imigraci Eric Besson, zadržela policie 276 běženců, vesměs z Afghánistánu, z toho 125 nezletilých. Podle různých odhadů místo zavčas opustilo 500 až 1200 lidí, kteří v táboře bydleli.

Ministr totiž svůj záměr ohlásil s týdenním předstihem.

Nezletilí přišli zpět ke Calais až z tábora v Metách

Uprchlíci stojí ve frontě na jídlo poskytované charitativní organizací ve francouzském Calais

Kromě 21 držitelů dočasného povolení nebo osob postižených svrabem, které policie propustila ze zadržovacích cel, byly děti přemístěny do tří utečeneckých táborů u Met, Calais a Senlisu. Zbytek byl převezen do internačních táborů u Paříže. Jestliže některé čeká procedura vyhoštění, jiní jsou postupně propouštěni na základě rozhodnutí soudu.

Zbytek, který se včas rozutekl, se už vrátil zpátky, konstatují především ty humanitární organizace, které běžencům poskytují potraviny. "Ve frontě na večeři jsou dokonce i nezletilí, kteří byli odvezení do přijímacího střediska v Metách a kteří ten večer byli v televizi," sdělil například Jean-Claude Lenoir ze sdružení Salam.

Uprchlíci večeří potraviny přidělené charitativní organizací ve francouzském Calais

Podle Jeana-Françoise Rogera z hnutí France Terre d'Asile (Francie, azylová země) se pak i ti dospělí, kteří byli z nějakého důvodu puštěni na svobodu, vracejí k jejich stánkům pro obědy.

"Už v roce 2002 úřady tvrdily, že běženci zmizí. Ale znovu se objevili," podotkl Jean-Pierre Alaux z organizace Gisti.

Kromě džungle se migranti srocovali a srocují v mnoha dalších divokých tábořištích poblíž dálnic, jimiž projíždějí nákladní automobily čekající pak na nalodění na trajekty, které je přepraví přes Lamanšský průliv do Británie.

Imigranti se snaží za každou cenu dostat do této země, kterou považují za jakési eldorado. Besson slíbil, že policie zasáhne i proti ostatním táborům.

Autor: