Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zásah makedonské policie proti migrantům byl ostudný, zlobí se Tsipras

Evropa

  15:53
ATÉNY - Řecko a Makedonie se dostaly do sporu kvůli postupu makedonské policie vůči migrantům, kteří se v neděli poblíž Idomeni pokusili násilně překročit hranice. Řecký prezident Prokopis Pavlopulos ostře kritizoval makedonskou policii, jež použila proti uprchlíkům slzný plyn a gumové projektily, a premiér Alexis Tsipras nazval její chování „ostudným“.

„Nevybíravé užití chemikálií, gumových projektilů a zábleskových granátů proti zranitelným lidem, a to částečně bez důvodu pro použití takové síly, je nebezpečný a odsouzeníhodný čin,“ uvedl v reakci na zásah makedonské policie řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis. foto: Reuters

Skopje zase obvinilo Atény, že k vyostření situace přispěla nečinnost policistů na řecké straně hranice. Náměstek řeckého ministerstva vnitra varoval, že narůstající frustrace a hněv migrantů může vést k jejich radikalizaci.

Migranti si kryjí obličej před slzným plynem vším, co je po ruce - ať už...
Už v polovině března se v Idomeni objevily podobné letáky, z jejichž popudu se...

Napětí opět roste

Situace v Idomeni byla dopoledne klidná. Organizace Lékaři bez hranic, jejíž zástupci v táboře působí, ale po poledni na twitteru napsali, že v oblasti se začíná opět zvyšovat napětí a že lidé začínají znovu protestovat. Podle agentury DPA se desítky migrantů opět vydaly k hraničnímu plotu s německými a řeckými vlajkami a požadují otevření hranic. Ke střetu s policií zatím nedošlo.

Kameny a slzný plyn. Makedonská policie zasáhla proti migrantům u Idomeni

V neděli se několik stovek migrantů z Idomeni pokusilo násilím dostat přes makedonské hranice, nejspíše kvůli šíření falešné informace, že hranice je opět otevřená. Makedonská policie proti nim použila slzný plyn a podle řecké vlády také gumové projektily a zábleskové granáty. Makedonská strana ale informace o použití projektilů odmítá.

Zranění mezi běženci utrpělo podle organizace Lékaři bez hranic na 300 lidí, většina měla dýchací obtíže. Lehce zraněno bylo i 23 makedonských policistů.

‚Makedonie nemá v NATO místo‘

Podle prezidenta Pavlopulose je takový zásah proti běžencům nepřípustný. „S takovým jednáním vůči uprchlíkům nemá sousední země místo v EU, ani v NATO,“ řekl na tiskové konferenci na adresu Makedonců, s nimiž mají Atény napjaté vztahy dlouhodobě. Premiér Tsipras označil postup policie za „velkou ostudu pro evropskou kulturu a pro zemi, jež chce být její součástí“. Zdůraznil zejména to, že policisté použili slzný plyn a gumové projektily proti neozbrojeným lidem. Makedonská policie v neděli uvedla, že migranti po ní házeli kameny.

Makedonské ministerstvo vnitra v pondělním prohlášení zase uvedlo, že řecká policie se nepokoušela zasáhnout a migranty zastavit, čímž přispěla k eskalaci násilí. Podle Skopje se přes hranice pokoušelo dostat celkem asi 3000 migrantů.

Volba otevřít uprchlíkům hranici leží na Vídni, říká makedonský velvyslanec

K Makedonii je kritický i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který použití slzného plynu odsoudil. „Máme tu zraněné lidi a zničený majetek. Poškodí to vnímání uprchlíků i Evropy. Ztratíme tím všichni,“ uvedl mluvčí úřadu Adrian Edwards.

Varování před radikalizací

Náměstek řeckého ministra vnitra Nikos Toskas v řecké televizi Skai varoval, že frustrace a hněv migrantů, kteří v Řecku čekají v provizorních uprchlických táborech na jakoukoli možnost vycestovat dál do Evropy, může vést k jejich radikalizaci a k tomu, že se stanou snadnou kořistí náborů islamistů. „To, co vidíme dnes, jsou zítřejší džihádisté,“ řekl. Policie podle něj proto musí postupovat při přesunu běženců a řešení jejich protestů nanejvýš uvážlivě.

Řecké úřady se pokoušejí přesvědčit běžence, aby opustili provizorní tábory v Idomeni a také v přístavu Pireus a přesunuli se do ubytoven pro uprchlíky zřízených po celé zemi. Zatím se jim to příliš nedaří a migranti odmítají svá dočasná bydliště dobrovolně opustit. V Idomeni jich stále je kolem 11 000 a šéf regionu Christos Gudenudis naléhá na to, aby lidé z tábora odešli do konce tohoto měsíce. „Situace tam teď balancuje na ostří nože,“ řekl v televizi Skai.

V Pireu pobývá asi 4500 lidí a také dnes se je zástupci vlády a pobřežní stráže pokoušejí získat pro přesun jinam.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...