Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zatmění Slunce sledovaly miliony lidí. Jak vypadal pohled z Evropy?

Asie

  14:50
PRAHA - Úplné zatmění Slunce si v pátek užilo prakticky jen několik tisíc lidí, kteří žijí nebo se vydali na norské arktické souostroví Špicberky. Hořké zklamání naproti tomu připravila mračna části zvědavců, kteří hleděli k nebi z Faerských ostrovů, druhého jediného suchého místa na Zemi, z něhož mělo být možné astronomický úkaz sledovat.

Záběr ze satelitu ESA. foto: iDNES.tv

Na Špicberkách se slavilo. Jakmile Měsíc zcela zakryl sluneční kotouč a krajina se ponořila do tmy, lidé začali výskat a křepčit a leckdo si dopřál i sklenku šampaňského. V tu chvíli se na dvě a půl minuty naskytl nádherný pohled na potemnělého souputníka Země ověnčeného zlatavou sluneční aurou.

Oči pro pláč naproti tomu zbyly „lovcům zatmění“, kteří vyrazili na Faerské ostrovy a rozhodli se zůstat v tamním správním středisku Torshavnu. „Bylo zataženo, pršelo a foukal vítr. Nebylo nic vidět. Všichni jsme byli zklamaní,“ postěžoval si podle agentury Reuters jeden maďarský turista. „Někteří turisté byli tak naštvaní, že se pustili do delegátů cestovních kanceláří a dožadovali se vrácení peněz,“ dodal.

Zážitek z výjimečného astronomického úkazu, byť částečného, ale měly miliony lidí v Evropě, na severozápadě Afriky a v severní a východní části Asie, tedy zejména v Rusku.

Mnoho k vidění nebylo kvůli zatažené obloze ve značné části Francie, zato o moc lépe na tom byla střední Evropa. Z čistého nebe se radovali zejména Němci, Rakušané, Slováci i Češi. V Česku se zatmění začalo projevovat po půl desáté a skončilo těsně před polednem. V maximu se Slunce schovalo za Měsíc ze tří čtvrtin.


Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!