Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zbourat spartakiádní stadion?

Česko

  9:37
PRAHA - Pražský Strahov je natolik cenné území, jedinečné svojí polohou, stoletou sportovní tradicí a perspektivou budoucího využití, že by byl zločin rozparcelovat ho a prodat developerům na bytové domy. Shodla se na tom většina architektů, oceněných v právě skončené urbanistické soutěži města na řešení Strahova.

Návrh ateliéru Sportovní projekty počítá s ryze sportovním využitím Strahova. foto: Sportovní projekty/šk

„Strahov chápu jako druhou Letnou. Je to natolik exkluzivní lokalita, že by se nemělo stát, aby se vyhradila jen pro vyvolené, kteří mají na nadstandardní bydlení,“ myslí si architekt Jan Mužík mladší.

Architekt Milan Jirovec z ateliéru m4 architekti jde ve svých vizích ještě dál. Vytíženost Letenských sadů a Stromovky podle něho svědčí o tom, že rekreačně relaxačních míst v Praze je málo.

„Zbourejme Masarykův stadion. Je zchátralý a nefunkční. Klidně na Strahově postavme rezidenční bydlení, ale vedle toho i velký sportovní park pro Pražany, kde budou moci trávit volný čas. Třeba pak konečně přestanou jezdit o víkendech z Prahy na své chaty,“ zasní se Jirovec.

Strahov jako sportovní megacentrum
S ryze sportovním využitím kopce nad Prahou počítá návrh pražského architektonického ateliéru Sportovní projekty (na obrázku výše). Na Strahově by zůstaly oba stadiony obklopené golfovým hřištěm. Menší, Rošického stadion by se zboural a na jeho místě postavil národní víceúčelový stadion s kapacitou 145 tisíc míst. Masarykův stadion (původně spartakiádní) by posloužil při olympiádě a potom by byl přebudován na sportovní megacentrum pro desítky sportů, např. basketbal, badminton, lezení na umělé stěně, florbal, squash, plážový volejbal, tenis atd. Chybět by neměly plavecké bazény s akvaparkem ani sauny. Turistickou atrakcí by byly dvě novinky: lanovka ze Smíchova a hangár pro vzducholoď.

Jenže nejsou to jen parky, co Praze citelně chybí. Hlavní město má podle architekta Miloše Kopřivy z ateliéru Sportovní projekty i nedostatek sportovišť pro nikým neorganizované sportování Pražanů. Strahov je podle něho ideální příležitostí, jak Pražanům poskytnout sportovní megacentrum.

Podle návrhů se stavět nebude, jenom plánovat
Urbanistická soutěž na Strahov, které se zúčastnilo 23 architektonických týmů, byla ideová. Nesoutěžilo se tedy o to, který projekt se nakonec postaví. Magistrát ale slibuje, že podněty týmů využije při vytváření konceptu nového územního plánu Prahy, který právě vzniká. Autory každého z pěti nejúspěšnějších návrhů město ocenilo dvěma sty tisíci korunami. Šestý nejlepší potom sto tisíci.

V některých aspektech to ale půjde těžko. Úspěšné týmy se například zcela rozcházejí v otázce, zda bourat Masarykův šestihektarový stadion, jehož část je památkově chráněná, či vysokoškolské koleje pro pět tisíc studentů.

„Mně osobně se nejvíc líbí myšlenka Strahova jako místa odpočinku, kde Pražané najdou parky a sportoviště,“ prohlásil včera radní pro územní rozvoj Martin Langmajer.

Představa urbanistů je v kolizi s vizí Prahy 6, která chce přesunout koleje do Ruzyně a místo nich postavit na Strahově novou, luxusní rezidenční čtvrť. Podle Langmajera masivní bytová výstavba ani národní stadion na Strahově nejsou možné, protože tam nelze protáhnout metro. O urbanistických vizích začne jednat za účasti primátora Pavla Béma v létě. „Bude nám z toho pořádně horko,“ řekl Langmajer.