Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zbrojní průkaz? Má ho více 300 000 lidí, kteří vlastní téměř 800 tisíc zbraní

Česko

  11:31
PRAHA - Zdeněk K., který v úterý v Uherském Brodě zastřelil osm lidí a pak sebe, měl pistole legálně. Co všechno je v Česku potřeba k získání zbrojního průkazu?
V Česku je legálně drženo zhruba 761 000 ručních zbraní

V Česku je legálně drženo zhruba 761 000 ručních zbraní foto: Shutterstock

- Podmínky pro získání zbrojního průkazu (ZP) definuje zákon o zbraních. Jsou to zejména minimální věk, trestní bezúhonnost, spolehlivost a zdravotní a odborná způsobilost.

- ZP opravňuje k nabývání vlastnictví a držení zbraně nebo střeliva do těchto zbraní v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny ZP.

- Skupiny ZP jsou vytvořeny podle účelu užívání zbraně nebo střeliva, a to ke sběratelským účelům (skupina A), ke sportovním účelům (B), k loveckým účelům (C), k výkonu zaměstnání nebo povolání (D), k ochraně života, zdraví nebo majetku (E) a k provádění pyrotechnického průzkumu (F).

- ZP skupiny A, D a E může zažádat osoba starší 21 let, ZP skupiny B nebo C osoba starší 18 let. Existují výjimky, například pro členy sportovních klubů a studenty škol, kde je součástí výuka myslivosti nebo výroba zbraní.

ČTĚTE VÍCE

- Odborná způsobilost se prokazuje složením příslušné zkoušky. To vyžaduje například znalost zákona o zbraních, právní definice nutné obrany a krajní nouze, nauky o zbraních a střelivu, zdravotnického minima. Praktická část zkoušky dokládá schopnost uchazeče bezpečně manipulovat se zbraněmi a střelivem i střelby na pevný cíl.

- Posudek o zdravotní způsobilosti vydává praktický lékař na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření. Prokazovat se musí každých deset let při obnovování zbrojního průkazu, u skupiny D každých pět let.

- Seznam nemocí vylučujících nebo omezujících držení ZP je dán vyhláškou. Jedná se především o nemoci a poruchy duševní, ale i například poruchy pozornosti a psychomotoriky, epilepsii či sníženou úroveň intelektu.

- Bezúhonnost se dokládá výpisem z rejstříku trestů.

- Za nespolehlivé jsou považováni například alkoholici, uživatelé drog nebo lidé, kteří se opakovaně dopouštějí vážnějších přestupků. Policie může požádat o vyjádření o spolehlivosti obecní úřad nebo například báňskou správu.

- Pokud policie zjistí, že držitel ZP přestal splňovat některou z podmínek (například změna zdravotního stavu, ztráta bezúhonnosti), může ZP odebrat.

- ZP není nutný pro všechny zbraně. Zákon rozlišuje čtyři kategorie zbraní: A - zbraně zakázané (kupříkladu vojenské, samočinné, maskované, nevyrobené z kovů); zbraně je až na výjimky zakázáno nabývat B - zbraně podléhajících povolení (například krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně, krátké jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo se středovým zápalem, jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž délka je menší než 280 mm); k držení je nutný příslušný ZP C - zbraně podléhajících ohlášení (třeba jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž délka se rovná nebo je větší než 280 mm, některé jednoranové nebo víceranové, opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně, plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, více než dvouranové zbraně zkonstruované na principu perkusních zámkových systémů), k držení je nutný příslušný ZP D - ostatní (například některé zbraně typu flobert, různé historické zbraně, vzduchovky, slabší plynové zbraně, některé perkusní, doutnákové a křesadlové zbraně), může je vlastnit nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům.

- Podle posledních statistik ministerstva vnitra za rok 2013 je mezi držiteli zbrojních průkazů a licencí (ty mají například výrobci, obchodníci, provozovatelé střelnic a opraven zbraní) v Česku zhruba 761 000 ručních zbraní. Policie v témže roce zaznamenala v souvislosti s držením zbraní téměř 3000 přestupků a 463 trestných činů nedovolené ozbrojování.

- Podle Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní ke konci roku 2012 vlastnilo zbrojní průkaz 306 815 osob. Nejpočetněji byla zastoupena skupina E (k ochraně života, zdraví a majetku), tento ZP drželo přes 230 000 lidí. ZP k loveckým účelům bylo zhruba 105 000, ke sportovním 135 000, sběratelských ZP 83 000 a ZP k výkonu povolání 63 000.

- Loni v červenci policie spustila elektronický centrální registr zbraní, který nahradil papírovou evidenci. Nová evidence sleduje zbraně od jejich vzniku až do doby zničení, znehodnocení nebo vývozu z Česka.

- Součástí změny byla i amnestie, v jejímž rámci mohli lidé nosit policii do konce roku nedovoleně držené zbraně. Celkem odevzdali 5744 zbraní a 468 351 kusů střeliva. Většinou šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole nebo revolvery.

- Zbraně v ČR nabízí rozsáhlá síť kamenných i internetových obchodů, nabídka je velmi široká. Zbraně kategorie D, které lze koupit bez ZP, se dají pořídit za několik tisíc korun, například pistole vhodné pro osobní ochranu většinou za více než 10 000 korun (například pistole České zbrojovky CZ 75 Compact stojí od 15 000 Kč).

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...